Używamy ciasteczek. Zawsze możesz je wyłączyć, ale nie będziesz mógł wtedy korzystać z serwisu jako zalogowany użytkownik.     X    
   
Kolejka

Średnia ocena: 6.96 / 10

Zaloguj się aby oceniać gry

System Klasyfikacji Umiejętności:

Kolejka

Rok pierwszego wydania: 2011


Liczba graczy: 2-5

Wiek: od 12 lat

Czas gry: ok 60 min.


Projektant: Karol Madaj

Kategoria: familijne, edukacyjne

Mechanika: worker placement, hand management, set collection

System Klasyfikacji Umiejętności: H1.Historia


Ocena BGG: 6.86  (1477 użytkowników)


Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej

Polskie wydanie (2011)


Dodatki: Kolejka: Ogonek


Opis gry

Wydanie piąte - międzynarodowe.
Gra planszowa „Kolejka” opowiada o realiach życia codziennego w latach schyłkowego PRL. Zadanie graczy (od 2 do 5) wydaje się proste. Muszą wysłać swoją, złożona z pięciu pionków, rodzinę do sklepów na planszy i kupić wszystkie towary z wylosowanej listy zakupów. Problem polega jednak na tym, że półki w pięciu osiedlowych sklepach są puste…Gracze ustawiają swoje pionki w kolejkach, nie wiedząc z początku do którego sklepu zostanie dostarczony towar. Napięcie rośnie, gdy odsłania się karty dostawy towaru i okazuje się, że kart towaru starczy tylko dla kilku szczęśliwców, stojących najbliżej drzwi do sklepu. Kolejka zaczyna napierać na drzwi, bo każdy chce być pierwszy. Do przepychania się w kolejce gracze używają zagrywanych z ręki kart kolejki, takich jak: „Matka z dzieckiem na ręku”, „Pan tu nie stał” czy „Towar spod lady”. Muszą jednak uważać na „Remanent”, „Pomyłkę w dostawie” oraz na stojące w każdej kolejce czarne pionki – spekulantów. Z zakupami wrócą do mieszkania tylko ci, którzy najsprawniej wykorzystali trzymane w ręku karty kolejki. Na kartach towaru przedstawiono zdjęcia sześćdziesięciu oryginalnych przedmiotów z czasów PRL. W sklepach znajdziemy między innymi buty „Relaks”, wodę toaletową „Przemysławkę”, herbatę „Popularną” oraz wiele innych trudno dostępnych dóbr. Na osiedlu jest też bazar, gdzie można kupić wszystko, ale trzeba słono zapłacić. Chyba że uda się dogadać z przekupką... W tej historycznej grze planszowej trzeba nieźle kombinować, żeby zdobyć upragniony towar. ipn kolejkaCzy masz odwagę zmierzyć się z codziennością lat 80?

Opinie użytkowników

Nie ma jeszcze żadnej opinii. Możesz być pierwszy...

Zobacz rozkład ocen

Recenzje oraz opinie na innych stronach internetowych:


Kolejka, czyli powrót do PRLu!

Kolejka to gra która przenosi nas w czasy PRLu. W czasy, kiedy na półkach sklepowych stał tylko ocet, a wszyscy z utęsknieniem wyczekiwali wieści, o tym co dziś „rzucili” do sklepów. Czasy te, choć wcale nie takie odległe, dla młodych osób bywają już zupełnie niezrozumiałe. Kolejka pokaże im problemy, z którymi musieli borykać się ludzie jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Spróbujcie swoich sił w świecie niedoboru – stańcie w Kolejce!
[więcej na blogu Gra Wstępna]

Dodano 2014-07-08 21:45:27 przez JoannaIPN sprzedaje licencję na „Kolejkę”

Na stronie internetowej IPN pojawiło się ogłoszenie o sprzedaży licencji na grę edukacyjną „Kolejka” (http://ipn.gov.pl/o-ipn/ogloszenia/przetarg-na-udzielenie-licencji-do-gry-kolejka). Kto zostanie nowym wydawcą „Kolejki”, dowiemy się za niecały miesiąc.
[więcej w serwisie GamesFanatic]

Dodano 2014-06-25 00:00:00 przez JoannaRecenzja na blogu Kobieta i planszówki

Gra mieści się w stosunkowo niedużym pudełku, które stylizowane jest na paczkę owiniętą szarym papierem pakowym. W środku mamy karty ze zdjęciami artykułów z czasów PRL-u, wszystko też lekko szarawo-burej tonacji. Całość robi wrażenie produktu wydanego w latach 80., co oczywiście jest zamierzone. Mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że wykonanie trzyma klimat.
Duży plus także za instrukcję, która oprócz wyjaśnienia reguł gry, zawiera także szereg informacji na temat życia w tamtych czasach.
[więcej na blogu Kobieta i Planszówki]

Dodano 2014-05-12 14:40:29 przez JoannaPolowanie na zakupy – Kolejka

Kolejka to gra polskiego projektanta Karola Madaja. Kto by pomyślał, że gra o PRL-u może stać się takim hitem? Piszę tak, bowiem kolejne dodruki znikają ze sklepów w mgnieniu oka, a ceny egzemplarzy używanych są czasem naprawdę zawrotne. Kiedy po raz pierwszy spotkałam się z tym tytułem, nie zrobił on mnie piorunującego wrażenia. Pomyślałam, że pewnie nie ma się czym zachwycać. Z pojawieniem się kolejnego dodruku zdecydowałam się na kupno. Głównie z uwagi na niską cenę. Gra kosztowała wówczas około 50 zł.
[więcej na blogu RedDice.com.pl]

Dodano 2014-03-31 00:20:21 przez JoannaKolejka | LUDUS

"Kolejka" jest grą stworzoną przez Instytut Pamięci Narodowej (IPN). Została wydana w kwietniu 2011 i jak to za czasów komuny, była towarem reglamentowanym. Ostatnio nakład został wznowiony i udało mi się zdobyć własny egzemplarz. Jest to gra rodzinna, po trosze ekonomiczna, po trochu strategiczna. Zadaniem gracza jest ustawianie się w tytułowej kolejce celem zdobycia upragnionego towaru, który można z uśmiechem na twarzy zanieść do domu. Gra przeznaczona jest dla 2-5 graczy w wieku powyżej 12 lat.
[więcej na blogu Międzywydziałowego Koła LUDUS]

Dodano 2014-03-06 23:44:59 przez JoannaRecenzja na blogu Gram niebieskim

W grze Kolejka przenosimy się w realia Polski z lat 80. zeszłego stulecia. PRL kwitnie, półki w sklepach święcą pustkami, a jednak trzeba wyprawić pierwszą komunię, urządzić mieszkanie czy wysłać dzieci na kolonie. Wszyscy członkowie rodziny ustawiają się więc w kolejkach do sklepów w nadziei, że uda im się załapać na dostawę towaru. Niestety, dostawy przybywają bez planu czy zapowiedzi, a współstacze z kolejki zrobią wszystko, żeby przepchnąć się bliżej. Na dodatek mamy tu również spekulantów, którzy wykupują towary, aby później odsprzedać je drożej na bazarze.
[więcej na blogu Gram Niebieskim]

Dodano 2014-03-01 10:27:38 przez espressoKolejka - Szybki kurs robienia zakupów

Urodziłem się w końcówce lat '80, zatem nie mam prawa pamiętać czasów PRL-u. W dzieciństwie rodzice tłumaczyli mi "kolejkowe" sceny z filmów Stanisława Barei. Pokolenie młodsze ode mnie w ogóle nie będzie rozumiało na czym polegał problem z zakupami. Przecież dookoła jest tyle marketów i przeróżnych sklepów, a produktów do wyboru, że aż głowa boli. Dlatego temat Kolejki, gry Karola Madaja jest dobry na przedłużenie pamięci o tamtych czasach.
[więcej na blogu Powermilka]

Dodano 2014-02-22 21:32:36 przez JoannaA za czym kolejka ta stoi?

Gra roku 2012!** Kolejka – świetnie osadzona w latach 80-tych PRL-owskich realiów, gra planszowa o historycznym tle, wydana przez IPN w ramach działalności edukacyjnej. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem, została wykupiona tak szybko, że na kolejne wydania trzeba było się zapisać… do kolejki! Jej atrakcyjna cena zachęca do zakupu, ale przede wszystkim - pomysł na fabułę i jakość wykonania. Od 2011 roku ukazały się już trzy jej edycje i jeden dodatek - Ogonek. Gra została wydana w pięciu wersjach językowych i wzbudziła też zainteresowanie za granicą – informacje o niej ukazały się w 150 krajach świata, m.in. w japońskiej telewizji. Obecnie Kolejka czeka na kolejne wznowienie, a w sprzedaży „z drugiej ręki” osiąga ceny iście… spekulacyjne.
[więcej...]

Dodano 2014-02-14 21:26:30 przez jenny71Kultowa Kolejka z Ogonkiem

Kolejka IPN to gra okrywająca się powoli legendą. Premiera miała miejsce w lutym 2011 roku, kosztowała 40-50 zł i podobno rozeszła się w tydzień. Wydanie drugie, w lipcu, spotkał ten sam los. Pod koniec listopada miał miejsce kolejny dodruk i kolejny raz Kolejka zniknęła ze sklepów w zawrotnym tempie. Wtedy i nam udało się ją nabyć metodą kupna, dokładnie 1 grudnia za około 50zł, 2 grudnia na Allegro zostały już tylko aukcje za 80 zł, po kilkunastu dniach znowu nie bylo po niej śladu. Pomiędzy wydaniami cena gry osiągała zawrotne sumy. W zeszłym roku gra doczekała się dodatku pt. „Ogonek”, który również dość szybko zaczął znikać z półek.
[więcej na blogu Pingwina]

Dodano 2014-01-21 16:15:04 przez Joanna


Kolejka w Internecie:Profil gry na BoardGameGeek.com

Ocena gry w/g użytkowników BGG: 6.86319. Grę oceniło 1477 użytkowników.
BoardGameGeek - Kompendium wiedzy o grach planszowych z całego świata (w języku angielskim)
[kliknij po więcej informacji o grze]
Profil gry na gra24h.pl

Encyklopedia Gier Planszowych
Zbiór informacji o popularnych grach planszowych dostępnych w Polsce
[kliknij po więcej informacji o grze]

Grę dodał(a) Joanna dnia 2014-01-02 21:22:13, ostatania modyfikacja 2016-01-15 12:36:53