Używamy ciasteczek. Zawsze możesz je wyłączyć, ale nie będziesz mógł wtedy korzystać z serwisu jako zalogowany użytkownik.     X    
   

Witaj wśród Gier Pingwina!

Zainspirowana serwisem BiblioNETka.pl, a jednocześnie zakręcona na punkcie gier planszowych, postanowiłam stworzyć stronę, która - wzorem BiblioNETki - będzie zbierała opinie o grach i jednocześnie - dzięki systemowi ocen - będzie potrafiła odpowiedzieć Ci na pytanie, która z gier, w które jeszcze nie grałeś, mogłaby Ci się spodobać?


Strona jest wciąż w fazie budowy. W chwili obecnej w bazie jest 4933 gier - większość z nich jest zaimportowana z BoardGameGeek.com. Nie mam ambicji powielania BGG - jest to strona polskojęzyczna dla polskich graczy i chciałam się skupić przede wszystkim na grach dostępnych i ogrywanych w Polsce. Na początek starałam się zaimportować te tytuły, w które gracie (dzięki analizie aktywności na BGG i Forum gry-planszowe). Na pewno wielu gier brakuje. Dlatego proszę o pomoc: jeśli czegoś brakuje - dopisz to.


Czy muszę się rejestrować?

Nie - żeby biernie korzystać z serwisu. Tak - jeśli chcesz korzystać z polecanek. Ponieważ do polecanek potrzebne są Twoje oceny. Możesz to zrobić tutaj. Wystarczy wymyślić sobie login i hasło oraz podać adres e-mail. E-mail nie będzie widoczny dla innych użytkowników, ale dzięki niemu możliwa będzie weryfikacja, czy to naprawdę Ty się rejestrujesz. Dzięki temu będziesz też mógł w przyszłości poprosić o przypomnienie hasła.


Mam konto na BGG i nie chce mi się kolejny raz oceniać moich 125 gier....

I nie musisz. Po wejściu w "moje dane" będziesz miał możliwość zaimportowania wszystkich swoich ocen z serwisu BoardGameGeek.com. W tym celu należy podać swój login BGG (bez obawy, nie potrzeba hasła) Przy okazji system zaimportuje również gry, których nie ma w naszym serwisie, a które oceniłeś w BGG. Jest możliwy wielokrotny import ocen - jeśli po pół roku na BGG przybędą /zmienią się Twoje oceny możesz zaimportować je na Pingwina ponownie. Możesz to robić nawet codziennie, jeśli masz ochotę i Ci się nie znudzi ;)


Jak dopisać grę, której nie ma?

Każda gra ma metryczkę - autor, ilość graczy, wiek, czas gry, kategoria, mechanika, wydawca (przede wszyskim wydawcy znani na polskim rynku) - którą pobiera bezpośrednio z BGG. Dlatego dopisując grę (po zalogowaniu wybierz z menu pozycję "dodaj nową grę") musisz na początek podać link do profilu gry na BoardGameGeek.com. Potem możesz te dane zmieniać, dopisywać inne. W szczególności bardzo pożądane są krótkie opisy gier po polsku (np. pochodzące od wydawcy) oraz skrócone zasady. Możesz też dodać link (o ile istnieje) do strony domowej, do instrukcji itp. Na komentarz zasługuje link do Rebel.pl - jest on tu nie dlatego, że lubię ten sklep (a lubię ;)), ale dlatego, że jest on wykorzystywany do podpięcia strony z komentarzami, ponieważ w Rebel.pl jest najwięcej opinii użytkowników o grach.


Internet pełen jest opinii i recenzji...

No właśnie. Dlatego ze szczególną prośbą zwracam się do bloggerów, redaktorów serwisów i wszystkich którzy piszą lub czytają recenzje. Do każdej gry można podpiąć dowolnie dużo linków zewnętrznych (poprzez "dodaj link zewnętrzny" na stronie gry) - to mogą być Wasze rececenzje lub artykuły, które właśnie przeczytaliście, a którymi warto się podzielić z innymi. Linki do najpopularniejszych blogów i serwisów są rozpoznawane i prezentowane z odpowiadającą im ikonką graficzną.


Cel ostateczny

Jednak to na czym mnie (i mam nadzieję wszystkim odwiedzającym) najbardziej zależy - to Twoja ocena gry i Twoja opinia (choćby byla najkrótsza). Im więcej ocen tym polecanki będą działać rzetelniej.


Jestem otwarta na wszelką konstruktywną krytykę. Oczekuję komentarzy - czego brakuje, co zmienić, co działa nie tak jak powinno i co chcielibyście aby na stronie się znalazło. Zapraszam do korzystania oraz współtworzenia tej strony.

Joanna vel. Zplanszowany Pingwin <jenny@pingwin.waw.pl>