Używamy ciasteczek. Zawsze możesz je wyłączyć, ale nie będziesz mógł wtedy korzystać z serwisu jako zalogowany użytkownik.     X    
   
Kolejka: Ogonek

Średnia ocena: 7.64 / 10

Zaloguj się aby oceniać gry

Kolejka: Ogonek

Rok pierwszego wydania: 2011


Liczba graczy: 2-6

Wiek: od 12 lat

Czas gry: ok 60 min.


Projektant: Karol Madaj

Kategoria: edukacyjne

Mechanika: worker placement, hand management, set collection


Ocena BGG: 7.41  (110 użytkowników)


Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej

Polskie wydanie


To jest dodatek do gry Kolejka


Opis gry

200% normy! Cztery dodatki w jednym!
Ogonek wprowadza do gry nowe kolejkowe emocje. Dzięki rozszerzeniu dla szóstego gracza będzie mogli zmierzyć się z rzeczywistością lat osiemdziesiątych w jeszcze większym gronie. Codzienne doniesienia „Trybuny Ludu” spowodują zaskakujące zmiany sytuacji na planszy. Zakupiona w sklepie monopolowym „waluta zastępcza” ożywi wymianę na bazarze i pozwoli zyskać sympatię spekulantów. Jeśli wrażeń będzie zbyt mało – karty pola do popisu pozwolą na wprowadzenie do gry własnych wydarzeń i kolejkowych forteli.

Opinie użytkowników

Nie ma jeszcze żadnej opinii. Możesz być pierwszy...

Zobacz rozkład ocen

Recenzje oraz opinie na innych stronach internetowych:


Recenzja na blogu RedDice

Ogonek, dodatek do Kolejki jest rozszerzeniem dla każdego. Po pierwsze kosztuje grosze. Po drugie składa się z czterech mini rozszerzeń, dzięki którym możemy sobie urozmaicić grę. Całość zapakowana jest w papierową torebkę, która idealnie komponuje się z podstawową grą. Być może przechowywanie elementów w takim opakowaniu nie byłoby wygodne, ale bez problemu mieszczą się one do pudła z podstawką.
[więcej na blogu RedDice.com.pl]

Dodano 2014-12-10 13:17:46 przez JoannaNiedzielni gracze | Recenzja: Ogonek (dodatek do Kolejki)

„Ogonek” to dodatek do gry Kolejka. Podstawowa wersja gry dostała u nas bardzo wysokie noty (średnia 4.5), jak wygląda z dodatkiem i co w ogóle wnosi on do rozgrywki?
Dla osób nie znających Kolejki gorąco sugeruję przeczytanie recenzji podstawowej gry przed lekturą recenzji dodatku – bez tego może być ona nieco niezrozumiała.
[więcej na blogu Niedzielni Gracze]

Dodano 2014-03-05 00:00:00 przez JoannaKolejka się wydłuża

Wydana w 2011 roku nakładem Instytutu Pamięci Narodowej Kolejka okazała się hitem, którego sukces zaskoczył chyba nawet jego twórców. Błyskawicznie wyprzedany nakład i dodruki (kolejny planowany jest na maj 2012 roku); popyt sprawiający, że ceny egzemplarzy pojawiających się na Allegro osiągały kilkukrotne przebicie; entuzjastyczne recenzje tak w prasie i serwisach krajowych, jak i nadchodzące ze wszystkich zakątków świata; bardzo dobrze przyjęta anglojęzyczna wersja gry – wszystko to sprawiło, że wydawca kojarzony raczej z publikacjami naukowymi bardzo dobrze wszedł na rynek gier planszowych, ale trzeba uczciwie przyznać, że zarówno grywalność tej pozycji jak i jej walory edukacyjne rzeczywiście czynią ją tytułem ze wszech miar godnym polecenia.
[więcej w serwisie Polgergeist]

Dodano 2014-02-14 21:25:40 przez jenny71Historia Polski: Kolejka i Ogonek

Urodziłam się pod koniec lat 70tych. Z czasów mojego złotego dzieciństwa pozostał w pamięci zapach paczek z pomocą od rodziny z RFN i Francji, oraz smak Skitlesów i Twixów z darów dla Betańczyków* na obozowe podwieczorki. Były też banany wyciągane spod lady przez uprzejmą sprzedawczynię i wielka kolejka w sklepie Społem po cukier, mąkę i ryż (po 1 kg na osobę). Pamiętam też radość, gdy raz pozwolono mi przepiąć ATARI 65 XE z telewizora Neptun na kolorowy Elektron, lub gdy babcia pozwoliła mi się nagrywać na radiomagnetofon Grundig zamknięty zwykle na klucz.


Moje dzieciństwo już nie było takie ciężkie, ale to co opowiadali rodzice i dziadkowie było już wtedy trudne do wyobrażenia. A teraz… Jest wszystko i często słyszę, że to niemożliwe by czegoś nie było w sklepach, by o coś trzeba było walczyć, załatwiać przez znajomych, albo po prostu nie mieć. W takich sytuacjach potrzebne jest narzędzie, które w ciekawy sposób, najlepiej emocjonalny, przybliży trudny okres PRL. Większość z Was wie jakie mam na myśli – to Kolejka Karola Madaja wraz z dodatkiem Ogonek (wyd. IPN). Kolejka jest tematem wielu recenzji, wywiadów, felietonów, informacji prasowych, audycji, programów telewizyjnych itd. Widziałem w telewizji, czytałem w gazecie, słyszałem w radio. Czasem nawet ktoś z entuzjazmem krzyknie – grałem w to! Często ludzie nie kojarzą autora, nazwy gry, wydawcy, wiedzą jednak, że jest taka słynna gra o czasach PRL. Ta gra jest fenomenem.
[więcej na blogu Znad Planszy]

Dodano 2014-02-14 21:25:15 przez jenny71„Ogonek” czyli kolejki w stanie wojennym

Tematy dotyczące PRL rzadko pojawiają się w grach planszowych. Za sprawą „Kolejki” ta luka została częściowo wypełniona. Dzisiaj, w trzydziestą rocznicę ogłoszenia stanu wojennego, ma swoja premierę dodatek do „Kolejki” pod tytułem „Ogonek”. Teraz gracze będą mogli zapoznać się z absurdami gospodarczymi stanu wojennego, kiedy to władze próbowały rozwiązać problemy ekonomiczne przy pomocy wojskowej dyscypliny.
[więcej w serwisie GamesFanatic]

Dodano 2014-02-14 21:24:24 przez jenny71


Kolejka: Ogonek w Internecie:Profil gry na BoardGameGeek.com

Ocena gry w/g użytkowników BGG: 7.40909. Grę oceniło 110 użytkowników.
BoardGameGeek - Kompendium wiedzy o grach planszowych z całego świata (w języku angielskim)
[kliknij po więcej informacji o grze]
Profil gry na gra24h.pl

Encyklopedia Gier Planszowych
Zbiór informacji o popularnych grach planszowych dostępnych w Polsce
[kliknij po więcej informacji o grze]

Grę dodał(a) Joanna dnia 2014-01-02 21:22:14, ostatania modyfikacja 2014-12-15 23:33:31