Używamy ciasteczek. Zawsze możesz je wyłączyć, ale nie będziesz mógł wtedy korzystać z serwisu jako zalogowany użytkownik.     X    
   
Craftsmen

Średnia ocena: 7.16 / 10

Zaloguj się aby oceniać gry

Craftsmen

Rok pierwszego wydania: 2013

Essen 2013


Liczba graczy: 2-5

Wiek: od 12 lat

Czas gry: ok 120 min.


Projektant: Krzysztof Matusik

Kategoria: ekonomiczne, strategiczne

Mechanika: worker placement, card drafting, hand management, trading, set collection


Ocena BGG: 6.83


Wydawca: G3

Polskie wydanie (2013)Opis gry

Zdobądź chwałę i zaszczytny tytuł Zarządcy Zarządców!
Dawno, dawno temu w pewnym królestwie, było małe miasteczko - tak małe, że królewscy kartografowie nawet nie zawracali sobie głowy, by umieścić je na jakiejkolwiek mapie. Burmistrz owego miasta postanowił zmienić ten stan.Rozesłał po całym królestwie posłańców. Mieli ogłosić, iż poszukiwany jest zdolny, bystry i doświadczony zarządca, który dźwignie z kolan gospodarkę miasta. W nagrodę otrzyma pomnik na głównym placu miasteczka i wieczną chwałę oraz satysfakcję z dobrze wykonanego zadania.Gracze wcielają się w role zarządców, którzy w ciągu trzech tur muszą dowieść swojego kunsztu. Każdy z nich ma do dyspozycji pięciu lojalnych pomocników, których wysyła do poszczególnych budynków w mieście. Komu uda się sprawić, że małe miasteczko zostanie wreszcie dostrzeżone przez króla i zajmie należne mu miejsce na mapie królestwa?

Opinie użytkowników

Nie ma jeszcze żadnej opinii. Możesz być pierwszy...

Zobacz rozkład ocen

Recenzje oraz opinie na innych stronach internetowych:


CRAFTSMEN

Craftsmen jest grą ekonomiczną, w której naszym zadaniem jest przez trzy lata wyprodukować jak najwięcej dóbr, a potem wysyłać je w świat. Za swoje pieniądze dostajemy dość niestandardowe jak na obecne realia pudełko wypełnione planszą, kartami i wszelkiej maści znacznikami. Całość opatrzona jest ciekawymi, ale jak dla mnie nieco zbyt kolorowymi grafikami. Warto zaznaczyć, że do gry przyda nam się sporo woreczków strunowych na kolorowe drewniane znaczniki. Wśród zawartości znajdziemy jeszcze instrukcje w 3 językach i cóż – przy pierwszych rozgrywkach przyda się je mieć pod ręką. Rozgrywkę która będzie trwać 3 lata (tury) podzielone na 4 pory roku (rundy) zaczynamy od posegregowania odpowiednich talii i potasowania ich.
[więcej na stronie Not Free Enough...]

Dodano 2014-07-08 22:08:45 przez JoannaCraftsmen, czyli Settlersi na planszy

Dźwignięcie z podłogi gospodarki upadającego miasteczka to nie lada wyczyn. Ale właśnie taki cel ma każdy z graczy w grze Craftsmen. Będzie to bardzo długa droga, ale warta wysiłku.

Crafting dla początkujących
Od premiery Minecrafta wszyscy korzystają (bardziej niż wcześniej) z pojęcia craftingu. Bez tłumaczenia tego na polski. Z tegoż pewnie powodu gra również brzmi z angielska. Craftsmen. Sama nazwa przywodzi na myśl ludzi wytwarzających coś z czegoś innego. I właśnie o tym jest ta gra! Czyli tytuł się sprawdza. Mi dodatkowo skojarzył się ze znaną grą komputerową Settlers, gdzie należało budować budynki produkujące najpierw surowce, następnie inne budynki przerabiały te surowce na półprodukty, a kolejne budynki zamieniały półprodukty na produkty finalne. I o dziwo… Craftsmen na tym właśnie się opiera.
[więcej w serwisie Board Times]

Dodano 2014-06-17 13:46:42 przez JoannaEuro w polskim stylu

Stawianie budynków, tworzenie łańcuchów produkcyjnych, wytwarzanie towarów. Pierwsze z czym mi się to skojarzyło, to komputerowa seria The Settlers. I właśnie Craftsmen jest czymś bardzo podobnym do wspomnianych gier, ale czy równie dobra jak one? Odpowiedź znajdziecie w niniejszej recenzji.
[więcej w serwisie Polgergeist]

Dodano 2014-03-16 23:07:39 przez JoannaVideorecenzja

Gracze wcielają się w role zarządców, którzy w ciągu trzech tur muszą dowieść swojego kunsztu. Każdy z nich ma do dyspozycji pięciu lojalnych pomocników, których wysyła do poszczególnych budynków w mieście. Komu uda się sprawić, że małe miasteczko zostanie wreszcie dostrzeżone przez króla i zajmie należne mu miejsce na mapie królestwa?
[Zobacz film na Youtube]

Dodano 2014-03-12 12:57:32 przez 780969615Cratfsmen, czyli jak zrobić zbroję z krowy | KubaP

Na polskim „rynku” autorów planszówek wciąż mało jest gier wagi ciężkiej. Sporo gier rodzinnych, kilka gier dla graczy średniozaawansowanych (jak choćby Magnum Sal czy Neuroshima Hex), ale potężnych kobył raczej brak. Nie wiem z czego to wynika, może z lęku wydawców przed wciąż jeszcze jednak niewielkim rynkiem (Filip Miłuński w wywiadzie udzielonym niedawno Dziennikowi Gazecie Prawnej oszacował, że geeków, skłonnych wydać 100 i więcej złotych na grę, mamy w kraju około 3 tysięcy)? Tak czy siak, gdy usłyszałem, że Krzysiek Matusik stworzył kolosa, długą, optymalizacyjną grę produkcyjną, zastrzygłem uszami. Co z tego strzyżenia przyszło? Zapraszam do zapoznania się z recenzją gry „Craftsmen”.
[więcej w serwisie GamesFanatic]

Dodano 2014-03-10 16:25:59 przez JoannaZagrałem w “Craftsmen”

Nie tak dawno powstałe wydawnictwo ST Games, którego właścicielem jest G3, powoli rozpędza się, wprowadzając systematycznie na rynek nowe tytuły. Na podstawie tego, co się na razie ukazało, a także zapowiedzi, można zakładać, że jego celem jest wspieranie rodzimych projektantów i to raczej w segmencie gier zaawansowanych dla graczy, co powinno cieszyć wszystkich w światku planszówkowym.
[więcej w serwisie Ciekawe Gry]

Dodano 2014-02-28 13:34:10 przez JoannaMiędzy nami rzemieślnikami | Po dwóch stronach planszy

Craftsmen… ale dlaczego nie zatytułować jej Rzemieślnicy? Oczywiście – uniwersalne wydanie, rynki zachodnie itd. Zrozumiałe, wiadome, ale jednak zgrzyt. Z jednej strony chcielibyśmy jak najwięcej tytułów wydanych po polsku, a z drugiej strony te projektowane i wydawane u nas mają angielskie tytuły. Po pierwszej rozgrywce, ogólne dobre wrażenie, zepsuły nieco zgrzyty w mechanizmach produkcyjnych. Jeden czy dwa, ale to już bardzo indywidualne odczucia i nie dla każdego będzie to niedogodność. Szczęściem, cała reszta jest bardzo miodna i daje frajdę. No, ale do rzeczy.
[więcej...]

Dodano 2014-02-28 13:33:38 przez Joanna


Craftsmen w Internecie:Profil gry na BoardGameGeek.com

Ocena gry w/g użytkowników BGG: 6.82534.
BoardGameGeek - Kompendium wiedzy o grach planszowych z całego świata (w języku angielskim)
[kliknij po więcej informacji o grze]
Profil gry na gra24h.pl

Encyklopedia Gier Planszowych
Zbiór informacji o popularnych grach planszowych dostępnych w Polsce
[kliknij po więcej informacji o grze]

Grę dodał(a) Joanna dnia 2014-01-03 01:07:15, ostatania modyfikacja 2014-02-18 23:51:08