Używamy ciasteczek. Zawsze możesz je wyłączyć, ale nie będziesz mógł wtedy korzystać z serwisu jako zalogowany użytkownik.     X    
   
Agricola

Średnia ocena: 8.17 / 10

Zaloguj się aby oceniać gry

Agricola

Rok pierwszego wydania: 2007

Essen 2007


Liczba graczy: 1-5

Wiek: od 12 lat

Czas gry: ok 120 min.


Projektant: Uwe Rosenberg

Kategoria: ekonomiczne, strategiczne

Mechanika: worker placement, card drafting, hand management


Ocena BGG: 8.15  (36126 użytkowników)


Wydawca: Lacerta

Polskie wydanie


Dodatki: Agricola: Torfowisko : Agricola: Talia Z : Agricola: The Legen*dairy Forest-Deck : Agricola X-Deck : Agricola: Gamers Deck : Agricola: The Goodies Expansion : Agricola: Through the Seasons : Agricola L-Deck : Agricola: France Deck


Opis gry

Przenieśmy się w czasie do roku 1670. Zaraza szalejąca w Europie Środkowej od 1348 roku w końcu została przezwyciężona. Na nowo odżywa cywilizacja. Ludzie coraz częściej odnawiają i rozbudowują swoje domostwa. Łąki przekształca się w użytki rolne, na których uprawia się zboże i warzywa. Głód panujący przez ostatnie lata spowodował, że ludzie jedzą teraz więcej mięsa (nawyk, którego my - ludzie żyjący w dostatku - nie porzuciliśmy do dnia dzisiejszego).

Gracze rozpoczynają grę, posiadając dwóch członków rodziny mieszkających w dwuizbowej drewnianej chacie. W każdej rundzie gracz wysyła członków rodziny do pracy (wykonują oni różne akcje). Jeśli gracz uzbiera odpowiednią ilość drewna i trzciny , może rozbudować chatę oraz powiększyć rodzinę. Powiększanie rodziny umożliwia wykonanie większej liczby akcji, ale również wiąże się z koniecznością pozyskiwania większej ilości żywności. Gracz orze pola oraz obsiewa je, aby pozyskać żywność.

Rosnące na polach zboże i warzywa są zbierane podczas żniw. W tym samym czasie na świat przychodzą również młode zwierzęta. Aby można było rozwijać hodowlę, potrzebne są ogrodzone pastwiska , na których wypasać się będzie owce, dziki i krowy. Pomocnicy oraz Usprawnienia wspomagają rozwój gospodarstwa. Każda karta daje graczowi konkretne korzyści w grze.

Punkty zwycięstwa można otrzymać za przebudowę drewnianej chaty w glinianą oraz za jej późniejszą przebudowę w kamienny dom. Najwięcej punktów zwycięstwa można jednak otrzymać przez przyczynianie się każdego dnia do zwiększenia komfortu życia i powiększenie rodziny.

Gracz używa do rozgrywki czternastu spośród 169 różnych kart Pomocników i 149 różnych kart Usprawnień. Gwarantuje to, że każda gra będzie inna. Dodatkowe zasady dotyczące gry w wariancie jednoosobowym oraz rodzinnym (uproszczonym) zapewniają możliwość gry w różnych warunkach oraz z osobami o różnym doświadczeniu.

W grze pojawia się bardzo wiele możliwości i dróg do zwycięstwa. Punktowana jest prawie każda działalność - zarówno rozwój rodziny i domu, jak i hodowla zwierząt czy uprawa zbóż i warzyw. Dodatkowo, Agricola świetnie skaluje się od 2 do 5 graczy, a nawet pozwala na rozegranie samodzielnej gry (także w formie kampanii)!

Opinie użytkowników

Nie ma jeszcze żadnej opinii. Możesz być pierwszy...

Zobacz rozkład ocen

Recenzje oraz opinie na innych stronach internetowych:


Agricola - zasady, przykładowa rozgrywka

Przykładowa rozgrywka.
Więcej znajdziecie na facebook.com/GranieWChmurach.
[Zobacz film na Youtube]

Dodano 2014-05-26 23:19:20 przez JoannaAgricola - podsumowanie, recenzja

Granie W Chmurach
Krótka recenzja gry Agricola.
[Zobacz film na Youtube]

Dodano 2014-05-21 23:31:41 przez JoannaKobieta i planszówki

Gra mieści się w prostokątnym pudełku, które wypchane jest po brzegi elementami i swoje waży :-) Najpierw grałam w wersję niemiecką, która zamiast figurek zwierząt miała drewniane kosteczki. Polska edycja wypada o wiele lepiej, wykonanie jest bardzo porządne - gruba tektura, drewniane zwierzątka. Czy gra jest ładna? Hmmm, jak na nią patrzę to pierwsze słowo jakie mi przychodzi na myśl to "solidna". Na pewno nie jest to tytuł, który przyciąga wzrok wyglądem (okładka też kiepska), ale do jakości nie można mieć zastrzeżeń. Przydadzą się tylko woreczki strunowe, bo nie ma wyprasek.
Za to duży plus za notatnik do podliczania punktów.
[więcej na blogu Kobieta i Planszówki]

Dodano 2014-02-22 22:52:49 przez JoannaAgricola – Ze starej półki cz.2

Wstyd się przyznać, ale przedwczoraj minęła dokładnie rocznica mojej pierwszej rozgrywki w Agricolę. A wszystko dlatego, że nikt mi wcześniej nie powiedział, że to gra oparta na mechanizmie worker placement, który uwielbiam. Kolega kilkakrotnie proponował rozgrywkę, ale zawsze wykręcałam się przeciągłym „Eeeeee…. może dzisiaj jednak nieeee”. Ale w końcu mnie przekonał, a duma też podszeptywała, że warto poznać numer jeden i dłużej już wstydu we wsi nie robić… Bo ta gra to o wsi jest. A dokładniej, o rozkręcaniu swojego własnego gospodarstwa.
[więcej w serwisie GamesFanatic]

Dodano 2014-02-01 00:00:00 przez JoannaRozwiń  

Agricola w Internecie:Profil gry na BoardGameGeek.com

Ocena gry w/g użytkowników BGG: 8.15251. Grę oceniło 36126 użytkowników.
BoardGameGeek - Kompendium wiedzy o grach planszowych z całego świata (w języku angielskim)
[kliknij po więcej informacji o grze]Gdzie zagrać online? Boiteajeux.net

The online boardgaming portal.
Umożliwia rozgrywki w trybie solo. Dostępne języki: francuski, angielski, niemiecki
[kliknij aby zagrać on-line]   [przeczytaj instrukcję]


Grę dodał(a) bgg01 dnia 2014-01-02 22:26:09, ostatania modyfikacja 2014-12-15 23:37:35