Używamy ciasteczek. Zawsze możesz je wyłączyć, ale nie będziesz mógł wtedy korzystać z serwisu jako zalogowany użytkownik.     X    
   
Metropolia

Średnia ocena: 8.12 / 10

Zaloguj się aby oceniać gry

Metropolia

Machi Koro

Rok pierwszego wydania: 2012

Essen 2014


Liczba graczy: 2-4

Wiek: od 7 lat

Czas gry: ok 30 min.


Projektant: Masao Suganuma

Kategoria: kościane

Mechanika: dice rolling


Ocena BGG: 7.24  (640 użytkowników)


Wydawca: FoxGames

Polskie wydanie (2014)


Dodatki: Machi Koro: Großstadt-Erweiterung


Opis gry

Jesteś burmistrzem i starasz się rozbudować swoje miasto do poziomu wielkiej metropolii. Buduj biurowce i stadiony, by potem czerpać z nich zyski. A może zdecydujesz się zainwestować w sklepy, pizzerie i bar sushi? Na nich również można zarobić. Możesz też budować kopalnie oraz wysyłać kutry rybackie na połowy makreli. Wygrasz grę, jeśli wybudujesz dworzec, wieżę radiową, centrum handlowe i park rozrywki.

Gra zawiera rozszerzenie Metropolia Plus, które składa się z 68 dodatkowych kart.

Opinie użytkowników

 9Zakochałam się :)

Skrzyżowanie Monopoly z Osadnikami z Catanu. A mój syn jeszcze dołożył do tego City Tycoon. Jak o niej czytałam, to myślałam, że nie potrzeba mnożyć bytów, po co kolejna kaczka krzyżówka na półce. Jakże się myliłam!

Najmocniejsze skojarzenia mam nadal z Osadnikami, ale gra jest lżejsza niż Osadnicy. Do tego da się tak zaplanować, żeby zyski z rzutów kostkami czerpać niemal zawsze i można z nich korzystać niemal od razu - w przeciwieństwie do Osadników, gdzie można było niczego nie zarobić nawet 5 czy 6 razy pod rząd, a nawet jak coś przyszło to było nie to, co potrzeba albo za mało. Można było czekać na możliwość inwestycji i z 10 kolejek. Tutaj - prawie zawsze coś kupujesz w swojej turze.

Gra jest dynamiczna, ma wiele dróg do zwycięstwa (można budować sobie z kart różne kombosy - wszystko zależy od wybranej strategii). To co najbardziej w Osadnikach mnie uwieralo - losowość rzutów kostką - w Matropolii w ogóle jest nieodczuwalne. To co uwiera w Monopoly - losowość chodzenia po planszy i niespecjalnie ambitne plany - tu są nieobecne. To co uwierało w City Tycoon - przestoje w przekazywaniu kart i oczopląs przy wpatrywaniu się w stół gry - też nie ma miejsca w Metropolii. Po prostu zakochałam się.

Na plus:
+ solidne i ładne wykonanie, karty intuicyjne i dobrze rozplanowane barwy - łatwo się zorientować na stole
+ łatwość zasad
+ dynamika rozgrywki
+ losowość, która pomaga a nie uwiera
+ interakcja
+ dobra skalowalność
+ wiele dróg do zwycięstwa
Czego chcieć więcej?

Dodano 2014-07-11 23:13:27 przez Joanna

Zobacz rozkład ocen

Recenzje oraz opinie na innych stronach internetowych:


Metropolia – mała gra, wielkie miasto. Recenzja

FoxGames z impetem wkroczyło na polski rynek planszówkowy. W ich ofercie pojawiała się gra za grą. Ani się obejrzeliśmy, a jest ich już chyba w okolicach 10 tytułów, a z fanpage’a wydawnictwa możemy się dowiedzieć, że planują kolejne. W ten sposób na polskim rynku pojawiło się High Society, Coup, Trans Europa. Stare i nowe hity. Jednym z nich zdecydowanie jest recenzowana Metropolia (Machi Koro).
[więcej w serwisie Board Times]

Dodano 2014-09-09 22:48:21 przez JoannaW pajęczej sieci | Metropolia

Wydawnictwo Fox Games pojawiło się jak grom z jasnego nieba i zasypało Empik swoimi grami, które skierowane są głównie do młodszego lub mniej opierzonego gracza. To co je wyróżniało to niska cena przy jednoczesnej solidnej jakości wykonania i ładnej oprawie graficznej. Na pierwszy ogień u mnie, pójdzie tytuł, który jako ostatni zaprezentowałem w unboxingu czterech gier tego wydawcy - Metropolia. Gdy pierwszy raz zobaczyłem pudełko z grą, okładka przywołała mi na myśl gry na Facebook, gdzie tworzymy własne miasto. Nie było to do końca złe porównanie, gdyż dokładnie taki sam cel mamy i tutaj, zaś zasady są bardzo proste, natomiast sama gra nie pożre nam więcej niż półgodziny. Chyba że będziemy grali z dodatkiem, załączonym zresztą do pudełka z gra. Jak zatem spisuje się w praniu Metropolia? Przekonajcie się sami, dzięki niniejszej recenzji.
[więcej w Pajęczej Sieci]

Dodano 2014-09-04 20:43:59 przez JoannaMetropolia – miasto kości… (do gry, oczywiście)

Japońskich dokonań w dziedzinie gier logicznych nie sposób przecenić – wystarczy przywołać wkład wniesiony przez Kraj Kwitnącej Wiśni w rozwój go czy shogi. Również na branży łamigłówek Japończycy odcisnęli niezatarte piętno: Nob Yoshigahara ze swoim Rush Hour bez kozery może być uważany za ojca współczesnych łamigłówek wielozadaniowych, zaś mechaniczne brainteasery Akio Yamamoto płynnie wypełniają przestrzeń pomiędzy łamigłówkami, a dziełami sztuki.
[więcej w serwisie GamesFanatic]

Dodano 2014-08-27 22:06:08 przez JoannaScheherazade | Metropolia

Na wierzchu pudełka gry Metropolia jest mały czerwony znaczek z napisem „Seria – Gry japońskie”. Foxgames za sam ten znaczek ma u mnie plusa, bo moje skromne doświadczenia z grami japońskimi podpowiadają mi, że „będzie znowu fajnie”. Nawet bardzo fajnie patrząc jakim hitem w ostatnim czasie stała się u mnie Metropolia.
[więcej na blogu Znad Planszy]

Dodano 2014-07-21 10:59:59 przez JoannaMetropolia (Plus)

Metropolia to strategiczno-ekonomiczna gra karciano-kościana, w której od dwóch do czterech graczy w wieku od 8 lat wciela się w rolę burmistrzów rozbudowujących swoje miasta. Gra pochodzi z Japonii, gdzie wydana została w roku 2012 pod nazwą Machi Koro. W pudełku polskiej edycji, przygotowanej przez FoxGames, wraz z grą podstawową otrzymujemy od razu także dodatek Metropolia Plus, wzbogacający rozgrywkę przede wszystkim w nowe nieruchomości i zmieniający nieco zasady ich dostępności dla graczy.
[więcej na stronie Zagramy]

Dodano 2014-07-11 20:14:04 przez JoannaGradanie – Metropolia (Videorecenzja)

Niektóre gry, po zagraniu w nie z dodatkiem, sprawiają wrażenie wybrakowanych podczas partii bez niego. Prawdopodobnie takie właśnie odczucia skłoniły Fox Games do wydania gry Metropolia (czyli Machi Koro) od razu w wersji z plusem.
[więcej na blogu Znad Planszy]

Dodano 2014-06-23 12:52:08 przez JoannarozGRYwka: Metropolia

Jeśli marzyliście kiedyś o tym, aby zostać burmistrzem i rozbudować niewielkie miasto do roli wielkiej metropolii, z tą grą macie szansę to zrobić!
[więcej na stronie Polskiego Radia]

Dodano 2014-05-06 01:37:34 przez JoannaW co gramy | Metropolia

Wielka gra, w małym pudełku i od razu, z niemałym dodatkiem. Zdradziłem na początku, że ta pozycja mi się podoba. Gram wiele i większość tytułów mi się podoba (moja żona mówi, że wszystkie). Metropolia ma dla mnie, jak to mówią: „to coś”. I nie wiem dokładnie „co”. Pewnie wszystko zebrało się, na takie myślenie o tej grze.
[więcej na blogu W co gramy]

Dodano 2014-05-05 10:29:57 przez Joanna


Metropolia w Internecie:Profil gry na BoardGameGeek.com

Ocena gry w/g użytkowników BGG: 7.23684. Grę oceniło 640 użytkowników.
BoardGameGeek - Kompendium wiedzy o grach planszowych z całego świata (w języku angielskim)
[kliknij po więcej informacji o grze]


Grę dodał(a) Joanna dnia 2014-02-18 23:50:46, ostatania modyfikacja 2014-10-15 13:49:21