Używamy ciasteczek. Zawsze możesz je wyłączyć, ale nie będziesz mógł wtedy korzystać z serwisu jako zalogowany użytkownik.     X    
   
Vasco da Gama

Średnia ocena: 7.36 / 10

Zaloguj się aby oceniać gry

Vasco da Gama

Rok pierwszego wydania: 2009

Essen 2009


Liczba graczy: 2-4

Wiek: od 12 lat

Czas gry: ok 90 min.


Projektant: Paolo Mori

Kategoria: strategiczne

Mechanika: worker placement, tile placement


Ocena BGG: 7.37


Wydawca: Hobbity.eu

Polskie wydanieOpis gry

Rok 1497. Vasco da Gama wyrusza w poszukiwaniu morskiej drogi do Indii.
Weź udział w tej wielkiej wyprawie. Pod patronatem podróżnika Vasco da Gama kupuj projekty statków, które potem wyślesz na wyprawę, rekrutuj załogę i kapitanów dla swojej floty oraz zabiegaj o przywileje wpływowych postaci. A wszystko po to, aby zyskać prestiż, bogactwo i chwałę, które sprawią, że zapiszesz się na zawsze w annałach historii.
Ocean Indyjski rzuca Ci wyzwanie. Czy jesteś w stanie je podjąć?
Vasco da Gama to gra, która opowiada o portugalskich odkryciach, które miały miejsce w XV wieku. Gracze wcielają się w rolę bogatych kupców, którzy pod patronatem Vasco da Gama, poszukują najlepszego szlaku handlowego do Indii. Ich droga wiedzie poprzez wybrzeża Afryki aż do portu Kalikut.
Zanim jednak wyruszą w podróż, muszą wykazać się mądrym planowaniem i sprytem. Pewnym ułatwieniem są niezwykle wpływowe osobistości, których pomoc może przynieść duże korzyści, ale i to nie należy do prostych zadań, gdyż pozostali gracze również chcą skorzystać z wpływów m.in króla Manuela I czy też duchownego Francisco Alvaresa.
Każdy z graczy, aby wysłać statek musi najpierw zakupić projekt statku, zwodować go oraz zwerbować odpowiednią ilość załogi: marynarzy i kapitanów. Każdy statek ma określoną ładowność, która pokazuje nam jak daleko może on pożeglować. Niektóre ze statków są przeznaczone są do rejsów na krótkie dystanse i ich podróż kończy się bardzo szybko, ale za to wymagają niewielkich nakładów finansowych. W miarę upływu czasu w pracowni projektowej powstają coraz to lepsze projekty statków, które spokojnie mogą wyruszyć w daleką podróż do Indii.
W każdej rundzie gracze decydują o akcjach, jakie chcą wykonać w trakcie rundy, a także o ich kolejności. Mając do dyspozycji po 4 dyski akcji rozdzielają je tak, aby zrealizować swoje cele. Część akcji wymaga poniesienia pewnych kosztów, chcąc być pierwszym należy liczyć się z tym, iż może to słono kosztować.
Dodatkowo w każdej rundzie sam Vasco da Gama pomaga graczom przekazując im do dyspozycji pewne kwoty pieniędzy. Aby zwiększyć swoje szanse na sukces, gracze zabiegają o poparcie kilku niezwykle wpływowych postaci. Każda z nich po zaproszeniu przez gracza okazuje mu swoją wdzięczność, wspierając go w drodze do sukcesu.
Gracz, który po zakończniu 5 rundy, zdobył najwięcej punktów chwały, zostaje zwycięzcą tego handlowego wyścigu. Czas 4-osobowej rozgrywki to 90 minut. Połączenie sprawdzonych mechanik z nowatorskimi rozwiązaniami powoduje, że gra ta nie wpisuje się w typowe konwencje gier planszowych.
Prostota zasad, a zarazem duża mozliwość wykazania się perspektywicznym myśleniem powodują, że Vasco da Gama jest grą, ktora doskonale wpasuje się w gusta szerokiego grona graczy, poczynając od początkujących, a kończąc na miłośnikach zaawansowanych strategii.

Opinie użytkowników

Nie ma jeszcze żadnej opinii. Możesz być pierwszy...

Zobacz rozkład ocen

Recenzje oraz opinie na innych stronach internetowych:


Vasco da Gama

Vasco da Gama to przede wszystkim bardzo oryginalna mechanika, która sprawi że gra będzie długo gościła na naszych stołach. Gra stworzona przez Paolo Moriego ukazała się na polskim rynku dzięki wysiłkowi wydawnictwa Hobbity. Fabuła gry

[więcej do poczytania w Gildii Gier Planszowych]

Dodano 2014-02-15 18:04:45 przez JoannaVasco da Gama

Jednym z marzeń żeglarzy końca XV wieku było odnalezienie morskiej drogi do Indii. W jedną z wypraw wyruszył również Krzysztof Kolumb. Na zachodnim szlaku stanę...

[więcej w serwisie Polgergeist]

Dodano 2014-02-15 18:04:42 przez JoannaGry planszowe na Spiellust.net | Brettspiele auf Spiellust.net

Vasco da Gama to gra, która zdobyła sobie duży rozgłos wspinając się podczas targów Spiel’09 w Essen na szczyt rankingu magazynu Fair Play. Oczywiście żaden z essenowych rankingów nie może być uznawany za jakiś szczególny miernik jakości, ani tym bardziej popularności gry. Dla mnie – i mam nadzieję, że dla Was także - takie rankingi i plebiscyty są raczej rozrywką niż przewodnikiem po ofercie gier, co najwyżej sygnałem informującym, na co zwrócili uwagę inni, bądź też – ostatnio niestety coraz częściej – informacją, jaki produkt zdołał wypromować się na fali medialnego hype’u. Raz, że głosy w takich plebiscytach są oddawane na gorąco, czyli zwykle zaledwie po jednej rozgrywce, dwa, że nikt nie jest w stanie skontrolować, kto, ile razy i z jaką intencją swój głos oddaje. Zagraniczne strony i fora zwracały już uwagę na liczne, możliwe nieprawidłowości. A to wydawcę pewnej gry podejrzanie często spotkać można było w pobliżu miejsca oddawania głosów, a to znów odsyłane bywały do głosowania osoby tłumaczące reguły, wreszcie zauważano zbieżność wysokich not z niewielką odległością stoisk wydawców do stoisk ekip prowadzących plebiscyty.

[WIęcej na polsko-niemieckiej stronie Spiellust.net]

Dodano 2014-02-15 18:04:40 przez JoannaSzybka akcja

Wczoraj Stanley zaatakował krótką piłką – jadę! Chwilę później zjawił się przed drzwiami dzierżąc w dłoni reklamówkę prawie jak nasza była prezydentowa – w reklamówce natomiast były trzy pudełka. Ja w pośpiechu zająłem się kąpielą Sofci i przygotowaniem jej do spania – Stanley w tym czasie miał okazję rozłożyć Vasco Da Gama. Jakoś w okolicach 20:00 mała leżała już i nawet szybko zasnęła. Zszedłem na dół a tam na stole bardzo ładna plansza ze sporą ilością różnych ozdobników. Tłumaczenie zasad – jakieś 10-15 minut chyba i gramy.
[więcej okiem Planszoholika]

Dodano 2014-02-15 18:04:32 przez JoannaEsensja: ‹Tam i z powrotem, czyli portugalskie podboje › – Kamil Sambor

Odkrycie drogi morskiej do Indii w XV w. było błogosławieństwem dla Portugalii. Teraz możemy stać się częścią tej historii i wspólnie z możnymi ówczesnego świata planować wyprawę do Kalikut, by (…)

[więcej w serwisie Esensja]

Dodano 2014-02-15 18:04:09 przez JoannaVasco da Gama, czyli szczypta nowości w klasycznej potrawie | Filippos

- Paolo zejdź już wreszcie z tego bocianiego gniazda! Czego ty tam tak wypatrujesz? Drogi do Indii?

- Daj mi spokój! Nowatorskiego elementu mechaniki wypatruję.

- A po co ci mechanika? Masz przecież świetny temat na grę. Vasco da Gama, statki, kupcy, odkrywanie nowych lądów i tak dalej…

- Daj spokój muza czyś ty z choinki się urwała? Przecież temat odkryć jest oklepany! Muszę wymyślić jakiś nowy element mechaniki bo mnie zjedzą recenzenci przecież! Vaccarino wymyślił deck building, Chvaatil robi kooperację w czasie rzeczywistym a ja co? Mam zrobić kolejny worker placement o odkrywaniu nowych lądów? Przecież zabiją mnie śmiechem.

- Ale worker placement to świetna mechanika i dobrze pasuje do tematu…

- Nieważne! Musi być coś nowego. Inaczej powiedzą że jestem odtwórczy, że „to już było”, Don Simon napisze że „Mori się skończył”, Yosz że to dojonko, a Geko że „Vasco” to nie po polsku jest no i w ogóle…

- No nie płacz, nie płacz. Zaraz coś wymyślę. Jestem wszak twą muzą… chwila, chwila… Hmmm. O ! Już wiem. Nie wymyślaj nowej mechaniki, zmień trochę tę która już masz! Wymyśl coś nowego w worker placement.

- Ale co nowego tu można wymyśleć? Wszyscy wysyłają swoich robotników do określonych lokacji lub budynków, potem się je odpala w określonej kolejności i wykonuje akcje. Gdzie tu miejsce na coś nowego, muza?

- No zmień tę kolejność może. Niech sobie odpalają te budynki w dowolnej kolejności! Te planszówkowe świry cierpią wszak na manię decyzji. Uwielbiają w grach podejmowanie decyzji i obserwowanie ich konsekwencji. Więc niech zdecydują też o kolejności w jakich robotnicy wykonują akcje.

- Muza, muzo ty moja! Genialne! Czekaj, niech cię uściskam. Już schodzę na dóóóóóóóóóóółłłłłł!

Tak mniej więcej mogła wyglądać rozmowa Polo Moriego z jego planszówkową muzą natchniuzą. Było ona z pewnością brzemienna w skutki, bo to właśnie dzięki niej Paolo, nieznany szerszej publiczności przed Essen 2009 włoski autor, stworzył grę która zrobiła już w tym roku sporo szumu i którą mam przyjemność dla was, drodzy czytelnicy recenzować. Ta gra to Vasco da Gama, w Polsce wydana przez wydawnictwo Hobbity.
[więcej w serwisie GamesFanatic]

Dodano 2014-02-15 18:04:06 przez Joanna


Vasco da Gama w Internecie:Profil gry na BoardGameGeek.com

Ocena gry w/g użytkowników BGG: 7.36912.
BoardGameGeek - Kompendium wiedzy o grach planszowych z całego świata (w języku angielskim)
[kliknij po więcej informacji o grze]
Profil gry na gra24h.pl

Encyklopedia Gier Planszowych
Zbiór informacji o popularnych grach planszowych dostępnych w Polsce
[kliknij po więcej informacji o grze]

Grę dodał(a) Joanna dnia 2014-01-03 00:17:32, ostatania modyfikacja 2014-05-30 15:36:14