Używamy ciasteczek. Zawsze możesz je wyłączyć, ale nie będziesz mógł wtedy korzystać z serwisu jako zalogowany użytkownik.     X    
   
Tokaido

Średnia ocena: 6.64 / 10

Zaloguj się aby oceniać gry

System Klasyfikacji Umiejętności:

Tokaido

Rok pierwszego wydania: 2012

Essen 2012


Liczba graczy: 2-5

Wiek: od 8 lat

Czas gry: ok 45 min.


Projektant: Antoine Bauza

Kategoria: familijne

Mechanika: set collection

System Klasyfikacji Umiejętności: G2.Odraczanie nagrody


Ocena BGG: 7.05  (6244 użytkowników)


Wydawca: Hobbity.eu

Polskie wydanie (2013)


Dodatki: Tokaido: The New Encounters : Tokaido: Rozdroża


Opis gry

Witaj podróżniku. Witaj na legendarnej Drodze Wschodniego Morza -Tokaïdo, łączącej Kyotô i Edô. Rozpoczynasz właśnie niezwykłą podróż po dawnej Japonii, podczas której odkryjesz jej tysiąc cudów.Nie śpiesz się, znajdź czas na kontemplację każdej panoramy, która otworzy się przed Tobą: od majestatycznych gór, poprzez spokojne nabrzeża, aż po rozległe pola ryżowe.
Zbieraj wszystkie pamiątki podczas swojej wyprawy, a jeśli natkniesz się na mieszkańców, nie zmarnuj okazji do ciekawej rozmowy. Korzystaj z dobrodziejstw, które napotkasz na swej drodze, od zbawiennego spokoju gorących źródeł, aż do wielu rozkoszy kulinarnych, których dozna Twoje podniebienie. Czas jest Twoim największym sprzymierzeńcem. Bądź przewidujący, uważny i cierpliwy, aby niczego nie przeoczyć. Delektuj się doznaniami, a powrócisz z tej podróży bogatszy o najróżniejsze doświadczenia.
Tokaido czeka na Ciebie!
Autor gry Antoine Bauza dzięki Tokaido zdobył główną nagrodę w międzynarodowym konkursie: Best Games Creator.

Opinie użytkowników

 7Podróż życie Ci umili

Tokaido to lekka i przyjemna gra. Gry pierwszy raz w nią zagrałam wydawała mi się bezsensownym przestawianiem pionków z miejsca na miejsce (tam gdzie wolne) - w grze chodzi bowiem o to, aby zebrać jak nawięcej doświadczeń z podróży, a im wolniej podróżujemy tym więcej doświadczeń zbieramy. Jednak liczy się nie tylko ilosć, ale również jakość (tzn. chodzi o uzbieranie _całej_ panoramy, spotkanie najwięcej ilosci osób, skolekcjonowanie najbardziej różnorodnych pamiątek etc.). I tutaj zdawało mi się, że zgrzyta, bo każdy będzie stawiać pionek na pierwszym wonym polu. A jednak nie zgrzyta. Gra jest naprawdę emocjonująca. Można planować, trzeba przewidywać ruchy przeciwników. I co ważne - to jak bardzo urozmaicona będzie rozgrywka zależy od tego z kim gracie.
Ja odkryłam w tej grze jeszcze jedno. Klimat. W pewnym momencie przestało mnie bawić to ile zbiorę i żeby jak najwięcej, złapałam się na tym, że wczuwam się w klimat podróży, że ciekawi mnie kogo spotkam nastepnym razem, czy uda mi się skompletować całą panoramę i czy w gospodzie poznam nową potrawę. Złapałam się na tym, że przyjemność sprawia mi przede wszystkim podróż. Wygrana dopiero w drugiej kolejności.

Dodano 2014-03-14 10:05:52 przez Joanna

Zobacz rozkład ocen

Recenzje oraz opinie na innych stronach internetowych:


Zgrani Znad Planszy | Tokaido

Przede mną pracowite wakacje. O dalekich wyprawach nie mogę więc marzyć. Mogę za to podróżować dzięki planszówkom. Tym razem, za sprawą gry Tokaido, przenosimy się do Japonii.
[więcej na blogu Znad Planszy]

Dodano 2014-06-17 15:00:12 przez JoannaWizyta w Kraju Kwitnącej Wiśni – Tokaido

Tokaido zwraca na siebie uwagę ciekawym wykonaniem. Pudełko gry jest całkiem białe. Zdobi je napis będący tytułem gry oraz niewielka, kolorowa grafika, przedstawiająca bajkowy krajobraz Japonii. Tokaido odsyła nas w przeszłość, na drogę o tej samej nazwie, która łączy dwa tamtejsze miasta – Edo (dziś Tokyo) oraz Kyoto. Podróżnicy muszą przebyć pieszo trasę około 500 km i zdobyć przy tym jak najbogatsze doświadczenia.
[więcej na blogu RedDice.com.pl]

Dodano 2014-03-28 14:40:30 przez JoannaTokaido – podróżniku, poczuj smak Japonii

Tokaido to wydana w 2012 roku (Polskie wydanie 2013 przez Hobbity.eu) gra z gatunku familijnych, średniej (bądź nawet niewielkiej) trudności Antoine Bauza – projektanta znanego z takich tytułów jak 7 cudów, Ghost stories czy Takenoko. Po raz kolejny już sięgającego do klimatów japońskich.
[więcej na blogu Pingwina]

Dodano 2014-03-28 14:40:09 przez JoannaTokaido – droga wschodniego morza

Czeka mnie długa podróż z Kioto do Edo. Ponad 500 km pieszo, w dodatku w stroju mężczyzny, bo kobietom nie wolno samotnie podróżować. Wiem, że momentami z zazdrością będę patrzeć na podróżujących w kago, jednak przygoda jaka mnie czeka zrekompensuje trud. Będę musiała pozostać nierozpoznana w każdym Tōkaidō gojūsan-tsugii, a takich rządowych stacji jest 53. W dodatku muszę zgromadzić jak najwięcej pamiątek z podróży, na dowód jej przebycia. Owari yokereba subete yoshi. Trzymajcie za mnie kciuki.
[więcej w serwisie GamesFanatic]

Dodano 2014-03-01 00:00:00 przez JoannaRecenzja na blogu Kobieta i planszówki

Gra mieści się w standardowym kwadratowym pudełku. "Tokaido" należy do tych pozycji, obok których nie można przejść obojętnie widząc ich wykonanie. Jest po prostu piękna - biała plansza, ilustracje w japońskim stylu, drewniane pionki (chociaż ich pastelowe kolory mogą się niektórym zlewać i mylić). Do tego porządna wypraska pozwalająca utrzymać wszystko w należytym porządku. Tak naprawdę elementy gry zawierają niewiele miejsca, karty są małe (nie trzymamy ich ręce więc to bardzo dobre rozwiązanie), a za rozmiar pudełka odpowiada całkiem spora plansza.

[więcej na blogu Kobieta i Planszówki]

Dodano 2014-02-01 00:00:00 przez JoannaTokaido, czyli 53 kroki do wygranej

Mało jest zapewne osób, którym Tokaido nie wpadło w oko podczas przeglądania ubiegłorocznych nowości w Essen. A wszystko to za sprawą oryginalnej oprawy graficznej, która pomimo czystej formy potrafi przyciągać, nie tylko graczy, jak najbardziej wyszukana, kolorowa produkcja Fantasy Flight Games. Białe, kwadratowe pudełko przyozdobione grafiką w japońskim stylu to prawdziwe „graficzne zen”. Gdyby Apple robiło gry planszowe to zapewne jedna z nich wyglądałaby tak jak Tokaido autorstwa Antoine Bauzy. Rozmieszczenie komponentów w wyprasce również podkreśla czystość formy i daje podobne odczucia jak przy kontakcie z produktami stworzonymi w Cupertino. Dla mnie Tokaido jest w ścisłej czołówce najładniejszych gier planszowych.
[więcej na blogu Znad Planszy]

Dodano 2014-02-01 00:00:00 przez JoannaRecenzja Przy Kominku

Tokaido to gra, która zrobiła na nas bardzo przyjemne wrażenie. Przede wszystkim pod względem estetycznym oraz motoryki w niej zastosowanej. W tej grze-wyścigu do poruszania pionkami zastosowano wyłącznie wolną wolę graczy. Poruszasz się o tyle pól, ile sobie życzysz. No... prawie. Ale po kolei.
[więcej w serwisie Przy Kominku]

Dodano 2014-02-01 00:00:00 przez JoannaPodróż po Japonii

Tokaido to droga łącząca dwa główne miasta w Japonii – Edo (Tokio) i Kyoto. Daj się zabrać w niezwykłą podróż – kosztuj specjałów japońskiej kuchni, relaksuj się w gorących źródłach, odwiedzaj wioski i podziwiaj piękne widoki.
[więcej w serwisie Esensja]

Dodano 2014-02-01 00:00:00 przez JoannaPOZNAJ SMAKI JAPONII. TOKAIDO. RECENZJA

Tokaido to gra autorstwa Antoine’a Bauzy, w której od 2 do 5 graczy wciela się w podróżników przemierzających Japonię. Wyprawa zaczyna się w Kioto, a celem graczy jest dotarcie do Edo i zebranie podczas tej wędrówki jak największej liczby punktów. Ten, kto zgromadzi najwięcej punktów zwycięstwa wygrywa bowiem całą rozgrywkę. Plansza przedstawia drogę, która składa się z kilkudziesięciu pól. Te pola to różnego rodzaju przystanki, które dawać nam będą karty, a te w konsekwencji będą pomagały nam zgromadzić punkty
[więcej na blogu Gra na parę]

Dodano 2014-02-01 00:00:00 przez JoannaRozwiń  

Tokaido w Internecie:Profil gry na BoardGameGeek.com

Ocena gry w/g użytkowników BGG: 7.05457. Grę oceniło 6244 użytkowników.
BoardGameGeek - Kompendium wiedzy o grach planszowych z całego świata (w języku angielskim)
[kliknij po więcej informacji o grze]
Profil gry na gra24h.pl

Encyklopedia Gier Planszowych
Zbiór informacji o popularnych grach planszowych dostępnych w Polsce
[kliknij po więcej informacji o grze]


Gdzie zagrać online? BoardGameArena

Międzynarodowa platforma dla graczy.
Od niedawna również w języku polskim. Dostępnych jest około 50 gier on-line.
[kliknij aby zagrać on-line]   [przeczytaj instrukcję]


Grę dodał(a) Joanna dnia 2014-01-02 23:56:35, ostatania modyfikacja 2016-02-08 13:33:25