Używamy ciasteczek. Zawsze możesz je wyłączyć, ale nie będziesz mógł wtedy korzystać z serwisu jako zalogowany użytkownik.     X    
   
Tokaido

Średnia ocena: 6.64 / 10

Zaloguj się aby oceniać gry

System Klasyfikacji Umiejętności:

Tokaido

Rok pierwszego wydania: 2012

Essen 2012


Liczba graczy: 2-5

Wiek: od 8 lat

Czas gry: ok 45 min.


Projektant: Antoine Bauza

Kategoria: familijne

Mechanika: set collection

System Klasyfikacji Umiejętności: G2.Odraczanie nagrody


Ocena BGG: 7.05  (6244 użytkowników)


Wydawca: Hobbity.eu

Polskie wydanie (2013)


Dodatki: Tokaido: The New Encounters : Tokaido: Rozdroża


 7Podróż życie Ci umili

Tokaido to lekka i przyjemna gra. Gry pierwszy raz w nią zagrałam wydawała mi się bezsensownym przestawianiem pionków z miejsca na miejsce (tam gdzie wolne) - w grze chodzi bowiem o to, aby zebrać jak nawięcej doświadczeń z podróży, a im wolniej podróżujemy tym więcej doświadczeń zbieramy. Jednak liczy się nie tylko ilosć, ale również jakość (tzn. chodzi o uzbieranie _całej_ panoramy, spotkanie najwięcej ilosci osób, skolekcjonowanie najbardziej różnorodnych pamiątek etc.). I tutaj zdawało mi się, że zgrzyta, bo każdy będzie stawiać pionek na pierwszym wonym polu. A jednak nie zgrzyta. Gra jest naprawdę emocjonująca. Można planować, trzeba przewidywać ruchy przeciwników. I co ważne - to jak bardzo urozmaicona będzie rozgrywka zależy od tego z kim gracie.
Ja odkryłam w tej grze jeszcze jedno. Klimat. W pewnym momencie przestało mnie bawić to ile zbiorę i żeby jak najwięcej, złapałam się na tym, że wczuwam się w klimat podróży, że ciekawi mnie kogo spotkam nastepnym razem, czy uda mi się skompletować całą panoramę i czy w gospodzie poznam nową potrawę. Złapałam się na tym, że przyjemność sprawia mi przede wszystkim podróż. Wygrana dopiero w drugiej kolejności.

Dodano 2014-03-14 10:05:52 przez Joanna