Używamy ciasteczek. Zawsze możesz je wyłączyć, ale nie będziesz mógł wtedy korzystać z serwisu jako zalogowany użytkownik.     X    
   
Pory Roku (Seasons)

Średnia ocena: 7.49 / 10

Zaloguj się aby oceniać gry

Pory Roku (Seasons)

Seasons

Rok pierwszego wydania: 2012


Liczba graczy: 2-4

Wiek: od 14 lat

Czas gry: ok 60 min.


Projektant: Régis Bonnessée

Kategoria: strategiczne, karciane

Mechanika: dice rolling, card drafting


Ocena BGG: 7.47  (13912 użytkowników)


Wydawca: REBEL.pl

Polskie wydanie (2012)Opis gry

Przepiękna karciana gra z kostkami
Najpotężniejsi czarnoksiężnicy królestwa zebrali się w sercu lasu Argos, aby wziąć udział w legendarnym turnieju dwunastu pór roku. Na koniec trzyletnich zmagań, spośród uczestników turnieju zostanie wyłoniony nowy Arcymag królestwa Xidit.
Wejdź do gry, czarodzieju! Zadbaj o wyposażenie w pradawne magiczne przedmioty, przywołaj swoich najwierniejszych kompanów i staw czoło wyzwaniu!
Wpierw, Ty i Twoi przeciwnicy wybieracie 9 kart mocy. Wybierz swoje karty uważnie, jako że w znaczący sposób wpłyną one na przebieg gry. Następnie dostosuj się do rytmu pór roku, aby w każdej rundzie wykonać jak najwięcej akcji oferowanych przez kości! Gromadź energię, kompanów i magiczny ekwipunek, zbieraj kryształy, punkty prestiżu i zostań najsłynniejszym magiem królestwa!
W grze występuje 20 kości pór roku w czterech kolorach. Niebieskie kości odpowiadają zimie, zielone wiośnie, żółte lecie i czerwone jesieni. Na początku każdej rundy gracz rozpoczynający wykonuje rzut kośćmi przypisanymi do aktualnie panującej pory roku. Wyrzucone symbole wskazują graczom akcje, jakie mogą oni wykonać w bieżącej rundzie. Ponadto, kości określają, o ile pól przesunie się znacznik na kole pór roku na koniec rundy.

Opinie użytkowników

Nie ma jeszcze żadnej opinii. Możesz być pierwszy...

Zobacz rozkład ocen

Recenzje oraz opinie na innych stronach internetowych:


RedDice | Seasons czyli Pory Roku

Jak wszystkim wiadomo pór roku jest cztery, chociaż w ostatnich latach możemy mieć wątpliwości, czy na pewno nie dwie. Tegoroczna wiosna, przynajmniej na północy Polski, była zimna i deszczowa, po czym nagle z dnia na dzień, zrobiło się naprawdę upalnie. Teraz moglibyśmy rozpocząć rozważania na temat ocieplania, tudzież ochładzania się klimatu, ale zostawmy to w spokoju i przejdźmy do sedna tekstu, czyli do gry.
[więcej na blogu RedDice.com.pl]

Dodano 2014-08-13 16:13:15 przez JoannaSeasons, czyli 12 pór roku | Po dwóch stronach planszy

Szybko, dynamicznie, zmiennie, gwałtownie, ale także sprytnie, mądrze i strategicznie. Czy tak właśnie wyobrażacie sobie pojedynek Magów? Ja też. I wiecie co? Nie zawiodłem się. Pory Roku dały nam właśnie takie emocje, takie wrażenia i taaaaki uśmiech na koniec. Pomimo, że pierwszą partię przegrałem… Wyszło co prawda małe niedopatrzenie w przypadku rozgrywki dwuosobowej, ale udało się to dość łatwo poprawić.
[więcej...]

Dodano 2014-02-27 13:50:59 przez JoannaSeasons (Pory roku) - recenzja | Planszówki we dwoje

Seasons (Pory roku) to chyba nasza jedyna gra, którą jako pierwsza zauważyła Kasia. Naturalnie zaczęła namawiać mnie na jej zakup (a na ogół dzieje się na odwrót ;)) i tak oto kiedyś gra dołączyła do naszej kolekcji. Zdecydowanie jest to jedna z najbardziej kolorowych i wizualnie bajkowych pozycji, z jaką mieliśmy do czynienia
[więcej...]

Dodano 2014-02-27 13:50:19 przez JoannaSeasons - Zmienność pór roku

Dziwne magiczne pojedynki w królestwie Xidit się odbywają. Ale tylko dlatego, że to specjalny magiczny turniej mający wyłonić nowego arcymaga. W lesie Argos zebrali się najznakomitsi czarodzieje, którzy będą się zmagać przez trzy lata. Tak, właśnie przez tyle. Rytuał dwunastu pór roku czas rozpocząć.

[więcej na blogu Powermilka]

Dodano 2014-02-27 13:49:43 przez JoannaPory Roku (Seasons) – recenzja

Seasons to gra dla 2 do 4 osób, które chociaż na czas rozgrywki chcą stać się potężnymi czarnoksiężnikami, którzy zmierzą się w legendarnym turnieju dwunastu pór roku. Jeśli jednak liczycie na spektakularny pojedynek, w którym na wszystkie strony latają kule ognia i inne czary nastawione na jak największą destrukcję, to srogo się przeliczycie. W turnieju tym nie liczy się brutalna siła oraz refleks i celność w miotaniu zaklęciami zagłady, ale inteligencja, spryt, zmysł taktyczny, przewidywanie i odrobina szczęścia.
[więcej...]

Dodano 2014-02-27 13:49:12 przez JoannaSeasons - recenzja gry planszowej | Tawerna RPG

Gry wydawnictwa Libellud charakteryzują się przede wszystkim fantastyczną oprawą graficzną. W przypadku Dixita, w połączeniu z oryginalnym pomysłem na rozgrywkę, sprawiła ona, że z miejsca stał się przebojem. Seasons również posiada kilka interesujących mechanizmów, ale czy jest hitem na miarę bestsellerowej serii Jeana-Louisa Roubiry?
[więcej...]

Dodano 2014-02-27 13:48:51 przez JoannaSeasons (Pory Roku) - recenzja gry

Gracze turlają kostkami, zbierają energię magiczną, używają kart do rzucania zaklęć, a wszystko to w klimacie lekkiego, baśniowego fantasy. Na pierwszy rzut oka - nudna gra, która może będzie bawiła przez chwilę, ale szybko się znudzi i pójdzie w odstawkę. Żeby chociaż motyw przewodni był trochę ciekawszy, a nie wróżki, elfy i czarodziejska biżuteria aż do przejedzenia. A jednak zagrałem. Dlaczego? Trochę "bo tak", trochę z ciekawości i dlatego, że planszówka ze swoimi ilustracjami i nietypowymi kostkami wygląda po prostu prześlicznie. A z ładną grą, jak z ładną dziewczyną - przede wszystkim liczy się wnętrze, ale szkoda nie dać szansy.
[więcej...]

Dodano 2014-02-27 13:47:15 przez JoannaArcymag królestwa Xidit - recenzja kostkowo-karcianej gry Seasons / Pory Roku

ZACIEKŁY POJEDYNEK W PRZYJAZNEJ ATMOSFERZE
Dziś chciałbym podzielić się z Wami swoimi wrażeniami z gry Seasons, wydanej w Polsce pod swojsko brzmiącym tytułem Pory Roku. Tytuł ten przenosi od dwóch do czterech graczy w głąb tajemniczego lasu Argos, gdzie wezmą oni udział w trzyletnim turnieju czarodziejów. Zacznę bez zbędnych ceregieli. Pierwsze, co zwraca szczególną uwagę w grze Seasons, to rewelacyjne wykonanie i piękna oprawa graficzna. Nic w tym dziwnego, bo pierwotnym wydawcą gry jest wydawnictwo Libellud, znane między innymi ze znakomitego w każdym calu Dixita (za polską edycję Seasons odpowiada zaś REBEL.pl). W pudełku mamy sporo elementów, takich jak tarcza pór roku, plansze graczy, żetony, drewniane znaczniki, zestaw dwudziestu bajecznych (i zaskakująco dużych) kości w czterech kolorach, którymi aż chce się rzucać. No ale najważniejsze są przecież karty, których dostajemy dokładnie sto sztuk. Do wyglądu i jakości samych kart również nie mam najmniejszych zastrzeżeń, choć jak wiadomo, sam wygląd to rzecz subiektywna. Cała oprawa graficzna Seasons utrzymana jest w kreskówkowej konwencji, zdecydowanie z przymrużeniem oka, co z pewnością nie spodoba się wszystkim graczom. Mi osobiście ten bajkowy klimat nie przeszkadzał, ale już na przykład mój brat raczej krzywił się na taki wygląd gry, po której człowiek spodziewa się może nie tyle poważnej, co przynajmniej angażującej, inspirującej i innowacyjnej – z punktu widzenia dorosłej osoby – rozgrywki. Ale, jak mówi złota myśl: nie to ładne, co ładne, tylko to, co się podoba.
[więcej...]

Dodano 2014-02-27 13:46:45 przez JoannaTo już prawie cztery lata, czas zmagań dobiega końca. Jesień zaczyna tracić swoje złoto-czerwone barwy na rzecz brązu i szarości, które niebawem pokryją się bielą pierwszego śniegu. Zostało już tak niewiele czasu, ale może jeszcze się uda, walka trwa do samego końca i żaden z pretendentów nie ma zamiaru dać za wygraną.

Pory roku, to planszowo-kościano-karciana gra wydana przez Libellud, polską edycję zawdzięczamy z kolei wydawnictwu Rebel.pl. Trzeba przyznać, że Rebel ma nosa do dobrych gier, tak też było w przypadku przedstawianego tytułu. Już sam widok okładki zachęcił mnie do zapoznania się z Porami roku, a gdy zobaczyłem co znajduje się w środku, wiedziałem już, że będę musiał przyjrzeć się wszystkiemu z bliska.
[więcej...]

Dodano 2014-02-27 13:46:06 przez JoannaPory Roku (Seasons) - Gry planszowe - Recenzja

„Najpotężniejsi czarnoksiężnicy królestwa zebrali się w sercu lasu Argos, aby wziąć udział w legendarnym turnieju dwunastu pór roku".

Gra „Season" umożliwia nam wcielenie się w magów, którzy korzystając z przeróżnych magicznych przedmiotów, dążą do zdobycia zaszczytnego tytułu Arcymaga. Czas jednak płynie nieubłaganie, pory roku się zmieniają, zaś do osiągnięcia wymarzonego celu mamy tylko trzy lata.
[więcej na stronie Secretum.pl]

Dodano 2014-02-14 22:27:27 przez jenny71Gram niebieskim: Pory Roku (Seasons)

W grze Pory Roku gracze wcielają się w role magów, walczących o tytuł Arcymaga królestwa Xidit. Arcymag zostanie wyłoniony w trwającym trzy lata turnieju, a zostanie nim gracz posiadający najwięcej magicznych kryształów.

Tyle fabuły, a jak gra wygląda w praktyce? Otóż każdy z graczy zaczyna grę z dziewięcioma kartami, które musi podzielić na trzy zestawy - każdy zestaw będzie dostępny dopiero na początku kolejnych lat zmagań. W każdej turze gry, jeden z graczy rzuca kośćmi przypisanymi do aktualnej pory roku. Następnie każdy z graczy wybiera jedną z kości, czerpie z niej profity (np. zyskuje energie lub zwiększa swoją moc przywołania, kŧóra warunkuje zagrywanie kart ) oraz wykonuje dowolną ilość akcji dostępnych w grze. Akcje obejmują zagrywanie nowych kart z ręki, aktywowanie kart już wyłożonych oraz przemienianie energii w kryształy.
[więcej na blogu Gram Niebieskim]

Dodano 2014-02-14 22:27:18 przez jenny71Seasons | yosz

Starzeję się. Nie ma co tu dużo ukrywać. Bo to chyba jedyne wyjaśnienie dlaczego żadne z nowych gier nie wzbudzają już u mnie szybszego bicia serca? Nie składam zamówienia w pierwszej minucie od pojawienia się tytułu na sklepowych półkach, i nie staram się ograć każdego z 600 nowych tytułów pojawiających się co roku w Essen. Nie grałem w Hawaii, Kingdom Buildera czy Tournay – nic mnie praktycznie do tych gier nie ciągnie. Z targów w Essen wróciłem z dosłownie jedną grą, która na dodatek wyszła już parę miesięcy wcześniej. Wolę usiąść i zagrać w coś znanego i dobrego jak Cywilizacja: Poprzez Wieki, a najchętniej w Race for the Galaxy – mój numer jeden. Race to gra szybka, dająca sporo wyborów i po kilkuset partiach jeszcze mi się nie znudziła. W końcu jednak pojawił się jeden tytuł, który z niewyjaśnionych przyczyn musiałem mieć, praktycznie nic o nim nie wiedząc. Moja intuicja podpowiadała mi, że będzie to mój nowy Race for the Galaxy. W ten sposób „Seasons” – Pory roku trafiły na moją półkę.
[więcej w serwisie GamesFanatic]

Dodano 2014-02-14 22:27:02 przez jenny71Pory Roku (Seasons)

Lubimy być zawsze zaskakiwani. Brzydka gra, która okaże się niesamowicie grywalna, bardzo cieszy, bo raczej nie spodziewamy się niczego wspaniałego po przeciętn...

[więcej w serwisie Polgergeist]

Dodano 2014-02-14 22:26:03 przez jenny71


Pory Roku (Seasons) w Internecie:Profil gry na BoardGameGeek.com

Ocena gry w/g użytkowników BGG: 7.46763. Grę oceniło 13912 użytkowników.
BoardGameGeek - Kompendium wiedzy o grach planszowych z całego świata (w języku angielskim)
[kliknij po więcej informacji o grze]
Profil gry na gra24h.pl

Encyklopedia Gier Planszowych
Zbiór informacji o popularnych grach planszowych dostępnych w Polsce
[kliknij po więcej informacji o grze]


Gdzie zagrać online? BoardGameArena

Międzynarodowa platforma dla graczy.
Od niedawna również w języku polskim. Dostępnych jest około 50 gier on-line.
[kliknij aby zagrać on-line]   [przeczytaj instrukcję]


Grę dodał(a) Joanna dnia 2014-01-02 23:56:09, ostatania modyfikacja 2017-04-29 15:11:58