Używamy ciasteczek. Zawsze możesz je wyłączyć, ale nie będziesz mógł wtedy korzystać z serwisu jako zalogowany użytkownik.     X    
   
Ojciec Mateusz: tajemnicze zagadki Sandomierza

Średnia ocena: 7.50 / 10

Zaloguj się aby oceniać gry

Ojciec Mateusz: tajemnicze zagadki Sandomierza

Rok pierwszego wydania: 2014


Liczba graczy: 2-4

Wiek: od 8 lat


Projektant: Maja Mirska, Robert Sypek

Kategoria: logiczne, na podst. książki/filmu


Ocena BGG: 9.00  (1 użytkowników)


Wydawca: Inte-Gra

Polskie wydanie



Opis gry

Gra inspirowana niezwykle popularnym serialem TVP. Przeznaczona jest dla 2-4 graczy w wieku od 8 lat. Gracze wcielają się w role detektywów, którzy wspierani przez tytułowego bohatera starają się udaremnić poczynania przestępców.

Podczas gry często muszą na różne sposoby pokonywać liczne przeszkody, zbierać poszlaki, próbować przeszkodzić przestępcom ukraść prawdziwe skarby polskiej kultury. W tym celu przemierzać będą unikalne miejsca w zabytkowej części Sandomierza. Gracze powinni współpracować, przemyślanie korzystać z pomocy Ojca Mateusza, który zapewne wiele razy pozwoli znaleźć wyjście z sytuacji na pozór bez wyjścia.

Każde miejsce na barwnej planszy skrywa unikalną talię kart z przedmiotami, poszlakami, wskazówkami i.. co najgorsze blokadami/przeszkodami, które będą detektywom utrudniać sprawdzanie wybranych miejsc. Każdy z Graczy prowadzi śledztwo na własną rękę. Może jednakże poprosić innych Graczy o pomoc, nie musi jednak jej uzyskać, bowiem każdy zdobywa Punkty Śledztwa na własną rękę.

Opinie użytkowników

 6Sandomierski pasjans na 4 osoby

Ojciec Mateusz zupełnie nie przypadł mi do gustu. Co jednak nie oznacza, że gra nie jest warta pochylenia się nad nią. Ale najpierw o wadach:
- jak dla mnie skojarzenie z pasjansem natychmiastowe - ciągniemy kartę ze dowolnego dostępnego stosu (limit kart na ręku 3), jak podpasuje symbol to - układając elementy wymaganej kombinacji - zdobywamy punkt. Stosiki jednak mogą się zablokować, a my możemy sięgnąć po pomocną kartę, która co prawda może nam coś odblokować, ale będziemy musieli za to "zapłacić" wprowadzeniem w życie zazwyczaj niekorzystnego wydarzenia. Bardzo duża losowość i niewielkie pole do kombinowania. Prawie pasjans, czyż nie?

A jakie są zalety?
+ przepiękna plansza, ładne ilustracje kart, aspekt fabularny gry osadzony na dodatek w popularnym i lubianym serialu - to elementy, które mocno uprzyjemniają rozgrywkę
+ bardzo proste zasady i niewymagająca rozgrywka - pozwalają na bezbolesne wejście w świat planszówek osobom zupełnie do tej pory nie mającym z nimi styczności.

Raczej adresowana do fanów serialu nie mających przeszłości planszówkowej. I powiedzmy też sobie szczerze - pasjansy wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością (w tym także wśród dzieci). Tak więc śmiem twierdzić, że gra może się w pewnych kręgach spodobać.

Dodano 2014-06-15 23:37:32 przez Joanna

Zobacz rozkład ocen

Recenzje oraz opinie na innych stronach internetowych:


Niikozja Znad Planszy | Ojciec Mateusz. Tajemnicze zagadki Sandomierza

Jako fanka detektywistycznych seriali oraz książek, chętnie zasiadam również do tego typu gier. Cluedo to jedna z pierwszych planszówek, która zasiliła moją kolekcję. Graliśmy w nią wielokrotnie i do teraz mam do niej duży sentyment. Nie powinien więc nikogo dziwić fakt, że równie chętnie wypróbowuję kolejne planszówki o tej tematyce. Tym razem podzielę się wrażeniami z rozgrywek w grę Ojciec Mateusz. Tajemnicze zagadki Sandomierza.
[więcej na blogu Znad Planszy]

Dodano 2014-07-11 22:24:50 przez Joanna



Ojciec Mateusz – Tajemnicze zagadki Sandomierza

Zagraniczne gry planszowe na licencji książki, filmu czy serialu to już norma, do której dawno się przyzwyczailiśmy. W ostatnim okresie i na naszym podwórku trudno się wręcz obrócić, by nie trafić na jakiś produkt „na podstawie”, a przynajmniej jego zapowiedź. Wśród inspiracji książkowych wymienię tu tylko nachodzącego „Pana Lodowego Ogrodu” czy „Wiedźmina”. Również polskie seriale doczekały się już swoich planszowych adaptacji, chociażby recenzowane na naszych łamach „Czas Honoru” czy „Alternatywy 4”.
[więcej w serwisie GamesFanatic]

Dodano 2014-06-17 11:21:14 przez Joanna



Game Troll TV - Ojciec Mateusz, gra planszowa

Dziś coś innego...a mianowicie gra oparta na popularnym serialu telewizyjnym. Generalnie zapanowala moda na seriale gdzie bohaterem jest duchowny, no nic mi do tego, ja recenzuje gry. Dlatego chce Wam pokazac te bardzo lekką propozycje na letnie wieczory.
[Zobacz film na Youtube]

Dodano 2014-06-03 21:23:51 przez Joanna



Rozwiń  

Ojciec Mateusz: tajemnicze zagadki Sandomierza w Internecie:



Profil gry na BoardGameGeek.com

Ocena gry w/g użytkowników BGG: 9. Grę oceniło 1 użytkowników.
BoardGameGeek - Kompendium wiedzy o grach planszowych z całego świata (w języku angielskim)
[kliknij po więcej informacji o grze]


Grę dodał(a) Joanna dnia 2014-04-10 19:16:45, ostatania modyfikacja 2014-07-11 22:24:13