Używamy ciasteczek. Zawsze możesz je wyłączyć, ale nie będziesz mógł wtedy korzystać z serwisu jako zalogowany użytkownik.     X    
   
Quo Vadis?

Średnia ocena: 5.99 / 10

Zaloguj się aby oceniać gry

Quo Vadis?

Rok pierwszego wydania: 1992


Liczba graczy: 3-5

Wiek: od 12 lat

Czas gry: ok 45 min.


Projektant: Reiner Knizia

Kategoria: strategiczne

Mechanika: trading


Ocena BGG: 6.47  (1708 użytkowników)


Polska instrukcjaOpis gry

W historii Imperium Rzymskiego wpływowe urzędy przez długi czas pozostawały w rękach starych rodzin patrycjuszy. Zmienne sojusze i animozje kształtowały życie w tamtych czasach. I chociaż wszystkie drogi prowadziły do Rzymu, jedynie nieliczne wiodły do chwały i wpływów.

Plansza przedstawia najwyższe gremia starożytnego Rzymu. Są to urzędy składające się z jednego, trzech lub pięciu pól. Każdy gracz reprezentuje jeden z rodów patrycjuszy i usiłuje umieścić na wysokich stanowiskach ośmiu członków swojej rodziny.
Aby to osiągnąć, w czasie gry będzie obsadzał nimi niższe gremia, aby później wyciągnąć ich coraz wyżej. Jeśli podczas tej wspinaczki, jeden z graczy zechce opuścić urząd trój lub pięcioosobowy, będzie potrzebował zgody członków pozostałych rodzin, składając im w zamian rozliczne obietnice.
Jednak, jak to często bywa, awanse psują charakter. Podczas gry zdarzy się, że niektóre z tych obietnic będą „zapominane”. Również Cezar ma wpływ na przebieg rozgrywki. Na wielu drogach pomiędzy urzędami znajdują się nagrody.

Celem każdej rodziny jest uzbieranie jak największej ilości laurów. Gra kończy się, kiedy senat – najwyższy urząd Rzymu – zostanie obsadzony pięcioma senatorami. Wygrywa gracz, który posiada najwięcej laurów, a jednocześnie umieścił w senacie przynajmniej jednego członka swojej rodziny.

Opinie użytkowników

Nie ma jeszcze żadnej opinii. Możesz być pierwszy...

Zobacz rozkład ocen

Recenzje oraz opinie na innych stronach internetowych:


Wszystkie drogi prowadzą do … Senatu

Quo vadis? to dość mało u nas znana gra (choć można ją jeszcze gdzie niegdzie kupić, nawet z polską instrukcją) o charakterze negocjacyjnym. Każdy gracz ma do dyspozycji 8 senatorów, którzy będą się pięli po ścieżkach kariery od izby do izby – kończąc na senacie. Jednak, aby móc poruszyć swojego senatora – w wielu wypadkach potrzeba będzie przekonywać i czynić innym graczom obietnice (niczym politycy na wiecu wyborczym) aby zdobyć ich głosy poparcia umożliwiające opuszczenie izby naszemu senatorowi.
[więcej na blogu Pingwina]

Dodano 2014-04-26 00:33:18 przez Joanna


Quo Vadis? w Internecie:Profil gry na BoardGameGeek.com

Ocena gry w/g użytkowników BGG: 6.47393. Grę oceniło 1708 użytkowników.
BoardGameGeek - Kompendium wiedzy o grach planszowych z całego świata (w języku angielskim)
[kliknij po więcej informacji o grze]


Grę dodał(a) Joanna dnia 2014-01-03 00:27:32, ostatania modyfikacja 2014-04-26 00:32:03