Używamy ciasteczek. Zawsze możesz je wyłączyć, ale nie będziesz mógł wtedy korzystać z serwisu jako zalogowany użytkownik.     X    
   
Eufrat i Tygrys

Średnia ocena: 7.72 / 10

Zaloguj się aby oceniać gry

Eufrat i Tygrys

Tigris & Euphrates

Rok pierwszego wydania: 1997


Liczba graczy: 2-4

Wiek: od 12 lat

Czas gry: ok 90 min.


Projektant: Reiner Knizia

Kategoria: strategiczne

Mechanika: area control, tile placement, hand management, set collection


Ocena BGG: 7.80


Wydawca: Lacerta

Polskie wydanieOpis gry

Ty jesteś odpowiedzialny za swoją dynastię - jej rozwój i dobrobyt na tych ziemiach. Do dyspozycji masz czterech przywódców: Króla, Kapłana, Kupca i Rolnika, którzy w Twoim imieniu będą budować oraz przejmować największe miasta. Niestety Twoja dynastia nie jest jedyną, która rości sobie prawa do tych ziem, tak więc konflikty będą nieuniknione!Kluczem do zwycięstwa nie jest jednakże siła militarna! Musisz rozwijać i umacniać wszystkie cztery obszary rozwoju cywilizacyjnego - politykę, religię, handel i rolnictwo. Za każdy z tych obszarów odpowiedzialny jest inny przywódca, więc musisz używać każdego aby zabezpieczyć przyszłość swojego rodu! Zaniedbanie któregokolwiek obszaru sprawi, że Twoje królestwo zachwieje się w posadach, a ród zaginie w pyle zapomnienia...Przewidywanie ruchów przeciwników i rozważne planowanie są podstawą !

Na czym to polega?Każdy z graczy ma do dyspozycji 4 liderów odpowiedzialnych za 4 różne obszary. Używając ich zdobywa się Punkty Zwycięstwa w tych 4 kategoriach. Jednakże wygrywa ten, kto na koniec będzie miał najwięcej punktów w swoim najsłabszym obszarze! Taki warunek zwycięstwa wymusza na graczach rozważne planowanie i unikanie specjalizacji, gdyż nierównomierny rozwój to pewna przegrana.

Dlaczego zachwycisz się tą grą?
 • Gra jest czystą strategią z niewiekim elementem losowym. Tutaj zmierzy się człowiek przeciwko człowiekowi, plan jednego gracza stanie w konfrontacji z innym graczem i tylko mądre planowanie i przewidywanie ruchów przeciwnika pozwoli wygrać grę!
 • W tej grze nie pojawia się sytuacja częsta w grach strategicznych - swoisty wyścig zbrojeń. Tutaj nieustannie umacniając jeden ze swoich obszarów automatycznie osłabiasz pozostałe. Nie musisz się obawiać że gra utknie w martwym punkcie z powodu zbyt silnych armii po obu stronach!
 • Zazwyczaj od wygrania dzieli nas 1-2 punkty, więc nawet jeśli się przegrało, można powiedzieć, że prawie nam się udało.... i zacząć kolejną partię, która tym razem z pewnością skończy się naszym zwycięstwem! ;)

 • Opinie użytkowników

  Nie ma jeszcze żadnej opinii. Możesz być pierwszy...

  Zobacz rozkład ocen

  Recenzje oraz opinie na innych stronach internetowych:


  Rozwiń  

  Eufrat i Tygrys w Internecie:  Profil gry na BoardGameGeek.com

  Ocena gry w/g użytkowników BGG: 7.79989.
  BoardGameGeek - Kompendium wiedzy o grach planszowych z całego świata (w języku angielskim)
  [kliknij po więcej informacji o grze]
  Profil gry na gra24h.pl

  Encyklopedia Gier Planszowych
  Zbiór informacji o popularnych grach planszowych dostępnych w Polsce
  [kliknij po więcej informacji o grze]

  Grę dodał(a) Joanna dnia 2014-01-02 23:51:09, ostatania modyfikacja 2014-02-15 23:15:47