Używamy ciasteczek. Zawsze możesz je wyłączyć, ale nie będziesz mógł wtedy korzystać z serwisu jako zalogowany użytkownik.     X    
   
Dobble

Średnia ocena: 7.01 / 10

Zaloguj się aby oceniać gry

System Klasyfikacji Umiejętności:

Dobble

Spot it!

Rok pierwszego wydania: 2009


Liczba graczy: 2-8

Wiek: od 7 lat

Czas gry: ok 15 min.


Projektant: Denis Blanchot, Guillaume Gille-Naves, Igor Polouchine

Kategoria: imprezowe, edukacyjne, karciane

System Klasyfikacji Umiejętności: C2.Spostrzegawczość, C3.Rotacja przestrzenna obrazów, E5.Refleks


Ocena BGG: 6.71  (7091 użytkowników)


Wydawca: REBEL.pl

Polskie wydanie (2011)Opis gry

Ten, ten, no... Jing Jang!
Spójrz na pierwszą kartę, którą trzymasz w ręku oraz na tę, która leży na środku stołu. Znajdź na nich wspólny symbol, nazwij go i szybko pozbądź się swojej karty. Teraz następna! dodle
- Ale tu nie ma żadnego wspólnego symbolu!
- Na pewno jest! Ja mam marchewkę!!
- Ej, ale nie mam, serio!!!
- Musi być! Kostka lodu u mnie!!
- Eeeeej!!
- O patrz, tu jest. Pająk. A u mnie dinozaur! Ha!
Ale na czym to polega?
W Dobble doblle można grać na klika sposobów. W zasadach można znaleźć pięć mini-gier. Najpopularniejszą jest wersja, w której wszystkie karty rozdaje się graczom, a jedną z kart kładzie na środku stołu. Na dany sygnał gracze patrzą na pierwszą kartę z góry, którą trzymają w ręku i szukają wspólnego symbolu z kartą, która leży na stole. Symbol nazywają głośno i szybko kładą swoją kartę na stole, przykrywając starą kartę. Teraz każdy z graczy musi znaleźć wspólny symbol z nową kartą! Wygrywa ten, kto pierwszy pozbędzie się kart.
Aby utrudnić zabawę symbole na kartach bywają odwrócone i miewają inne rozmiary. Same karty są okrągłe i pełne kolorowych ilustracji roślin, postaci i przedmiotów, a każda z nich jest unikalna i łączy się z innymi kartami jednym i tylko jednym symbolem.
Dlaczego musisz mieć tę grę?
Żadna inna gra nie rozrusza towarzystwa tak jak Dobble. Żadna nie jest tak prosta i nie daje tyle zabawy w ciągu tych kilku minut! Rozgrywka jest bardzo szybka, emocjonująca, przy stole dużo się dzieje, każdy krzyczy starając się jakoś nazwać pasujące obrazki i być przy tym szybszym od innych graczy.
Tylko Dobble tłumaczy się w minutę!
Żadna inna gra nie jest tak mała, że można wziąć ją wszędzie i nie ma tak trwałego, metalowego pudełka, które wytrzyma wiele.
Tylko Dobble ma takie wyodne i praktyczne karty. Okrądłe, mocne kartoniki świetnie się sprawdzają w czasie zabawy.
Świetnie sprawdza się jako przerywnik pomiędzy poważniejszymi tytułami, a do tego porządnie rozgrzewa i solidnie poprawia humor. Polecana dla osób w każdym wieku. doble, dooble

Opinie użytkowników

Nie ma jeszcze żadnej opinii. Możesz być pierwszy...

Zobacz rozkład ocen

Recenzje oraz opinie na innych stronach internetowych:


O Dobblach i taktyce na kłódki oraz matczynej miłości i Kwiattyzmie

Dobble nie jest grą ambitną. To szybki, prosty filler. Nie mogę powiedzieć, czy Wam podejdzie, czy nie. Jej grupą docelową są planszówkowe żółtodzioby, a nie jakiś konkretny rodzaju gracza, który – jeśli lubi podobne gry – polubi i tę. Ja na przykład z gier na spostrzegawczość uwielbiam Panic Lab, ale Dobble już mniej. Doceniam jednak to czym są Dobble i czasem w nie zagram, jeśli ktoś zaproponuje.

Cóż, trzeba się samemu przekonać i zagrać… z ludźmi.
Poczuć tę niemoc, gdy zabierają Ci kartę sprzed nosa, albo to niedowierzanie i po pierwszej partii wpatrywać się pół minuty w swoją jedyną kartę, wmawiając innym, że „na mojej karcie nie ma symbolu wspólnego z tą drugą”.
To po prostu trzeba poczuć – doznać swej ułomności wzrokowej, a potem wmawiać sobie, że to tylko w grze jesteśmy tacy ślepi.
[więcej na blogu Znad Planszy]

Dodano 2014-06-08 00:31:12 przez JoannaRecenzja na blogu "W pajęczej sieci"

Na rynku filerów jest cała masa tytułów. Głównie są to wszelkiej maści miniatury większych przebojów jak Scrabble czy Blokus, ale można spotkać również sporo gier karcianych. Do takich zaliczają się bardzo zabawne Dobble, które jakiś czas temu pojawiły się na polskim rynku. Jest to gra przeznaczona dla graczy w niemal nieskończonym przedziale wiekowym i, co ważniejsze, potrafi przyciągnąć na długie godziny.
[więcej w Pajęczej Sieci]

Dodano 2014-06-01 10:59:48 przez VerminDobble - Plątanina znaków na kartach

Kiedy tłumaczę nowym osobom zasady Dobble, informuję, że jest to gra, w której liczy się szybkość reakcji, spostrzegawczość oraz refleks. Wtedy po ich minach widzę znużenie, jakby chcieli powiedzieć: "Jak w większości gier imprezowych". Kiedy dochodzę do części, że tak naprawdę w Dobble mamy pięć gier w jednej, już wyraz twarzy się zmienia i wyraża zainteresowanie. Po skończonej rozgrywce widzę tylko uśmiech oznaczający zadowolenie.
[więcej na blogu Powermilka]

Dodano 2014-02-22 21:12:39 przez JoannaDobble

Odkąd usłyszałem o Dobble, pragnąłem tej gry. W swojej, wcale już niemałej, kolekcji mam tylko jeden równie imprezowy tytuł – Futbol Ligretto, który zdąży...

[więcej w serwisie Polgergeist]

Dodano 2014-02-15 15:52:48 przez JoannaEsensja: ‹Znajduj, nazywaj, wygrywaj!› – Kamil Sambor

Za oknami słońce, letnie wyjazdy wiszą w powietrzu, weekendy nad brzegami jezior i mórz coraz bliżej. Warto podczas takiego wypoczynku zadbać o odrobinę rozrywki. Z pomocą przychodzi nam (…)

[więcej w serwisie Esensja]

Dodano 2014-02-15 15:52:46 przez JoannaDobble. Bądź spostrzegawczy! Naszym okiem

Trzy, czte-ry! Pająk! Serce! Usta! Celownik! Koniczyna! Dobble… to imprezowa gra przeznaczona dla 2-8 graczy, której celem jest znalezienie takich samych symboli na okrągłych kartach. Na każdym krą...

[więcej na blogu Gra na parę]

Dodano 2014-02-15 15:52:44 przez Joanna


Dobble w Internecie:Profil gry na BoardGameGeek.com

Ocena gry w/g użytkowników BGG: 6.71133. Grę oceniło 7091 użytkowników.
BoardGameGeek - Kompendium wiedzy o grach planszowych z całego świata (w języku angielskim)
[kliknij po więcej informacji o grze]
Profil gry na gra24h.pl

Encyklopedia Gier Planszowych
Zbiór informacji o popularnych grach planszowych dostępnych w Polsce
[kliknij po więcej informacji o grze]

Grę dodał(a) bgg01 dnia 2014-01-02 22:26:51, ostatania modyfikacja 2018-01-12 11:40:16