Używamy ciasteczek. Zawsze możesz je wyłączyć, ale nie będziesz mógł wtedy korzystać z serwisu jako zalogowany użytkownik.     X    
   
Świat Dinozaurów

Średnia ocena: 5.29 / 10

Zaloguj się aby oceniać gry

Świat Dinozaurów

Rok pierwszego wydania: 2009


Liczba graczy: 2-4

Wiek: od 6 lat

Czas gry: ok 30 min.


Projektant: Marcin Tomczyk

Mechanika: tile placement


Ocena BGG: 6.25  (4 użytkowników)


Wydawca: Axel

Polskie wydanie (2009)Opis gry

W tej pasjonującej grze, gracz prowadzi i rozwija swoje stado pradawnych gadów, musi zadbać o dostęp do bezcennych źródeł życia, czyli wodopojów. Dinozaury należy rozmieszczać na planszy tak, aby tworzyły stada, nowe dinozaury wykluwają się z jaj, a starsze zajmują kolejne tereny dla twojej gromady.

Niestety pradawna ziemia była pełna zagrożeń a największym dla dinozaurów były olbrzymie drapieżne Tyranozaury! Po planszy porusza się właśnie taki przerażający gad poluje na mniejsze bezbronne osobniki, musisz się strzec spotkania z nim gdyż Twoje stado może się rozproszyć po ataku Tyranozaura, a twój trud budowy stada i zajęcia źródeł pójdzie na marne. W grze zwycięża gracz, który zajmie największą liczbę jezior i zgromadzi największe stado.

Opinie użytkowników

 6Gra z potencjałem

To jest gra co do której mam mieszane uczucia. Ma dość przyjemną mechanikę - rozmnażamy nasze dinozaury (kładziemy jaja pod dinozaury, w następnej rundzie z naszych jaj wykluwają się młode) zajmując coraz to nowe przestrzenie a na planszy grasuje Tyranosaurus Rex zjadając co się da :) I wcale nie wygrywa ten, kto będzie miał najwięcej dino, ale ten, kto będzie kontrolował najwięcej wodopojów :)

Dlaczego zatem te uczucia są mieszane?
Po pierwsze - jest średnio klimatyczna. Mechanika oczywiście sugeruje bardzo silnie rozwój populacji i tu jest w porządku, ale czy to będą dinozaury, czy róże w ogrodzie - jeden pies. A gra była kupiona dla miłośnika dinozaurów.

Po drugie - gra się kiepsko skaluje. Jest to gra od 2 do 4 graczy, ale:
- dla 2 graczy - działa lub nie działa - zależy co kto lubi. Jak gracze nie lubią interakcji to tyranosaurus będzie buszował po nieużywanej części planszy a my będziemy rzepkę skrobać - każdy sobie. I wygra ten komu lepsze karty podejdą. Jak się się dobierze para gustująca w negatywnej interakcji to gra może nabrać rumieńców.
- dla 3 graczy jest kijowo, bo z reguły znajdzie się ktoś, kto marudzi na interakcję (a już zwłaszcza jak gracie z dziećmi) i znowu Rex gania głodny po nieużywanej części planszy. Poza tym - jedna osoba będzie miała w plecy, ponieważ będzie ograniczona z dwóch stron przez przeciwników podczas gdy pozostałe dwie będą miały jedną stronę wolną i będą miały więcej pustego miejsca do rozrodu. Ponadto gra w tym układzie jest szalenie podatna na zawiązywanie kolalicji dwóch przeciwko jednemu. Nawet bez zawiązywania koalicji bywa, że koalicja sama jakoś tak wychodzi... To może być zaleta, ale tylko w takim wypadku gdy gracie z dwójką młodszych dzieci, którym dajecie w ten sposób fory.
- dla 4 graczy jest prawie OK. Nie da się uniknąć negatywnej interakcji, T-rex aż zipie z przejedzenia i wszysko fajnie, tylko czasem trudno skończyć. Bo ciągle jestem zjadany....

Po trzecie - początek gry jest strasznie nudny. Zanim nasze dinozaury się na tyle rozmnożą, żeby zaczłęła się prawdziwa rywalizacja musi upłynąć wiele rund. Rada - zmienić warunki startowe.

Po czwarte - wkładanie jaj pod żetony dinozaurów a potem ich wyjmowanie jest lekko denerwujące. Rada - kłaść jaja na żeton, a nie pod. Ale wtedy gra troszeczkę traci na estetyce.

A są pozytywy? Skoro mieszane uczucia, to muszą być też pozytywy. Gra w drugiej fazie, kiedy już mamy pokaźne stada i gramy przy tym we czworo (chodzi o wymuszenie negatywnej interakcji) jest naprawdę emocjonująca. I to bardzo! :)

Dodano 2014-02-24 10:33:20 przez Joanna

Zobacz rozkład ocen

Recenzje oraz opinie na innych stronach internetowych:

Nikt jeszcze nie zaproponował żadnej strony dla tej gry. Możesz być pierwszy...

Świat Dinozaurów w Internecie:Profil gry na BoardGameGeek.com

Ocena gry w/g użytkowników BGG: 6.25. Grę oceniło 4 użytkowników.
BoardGameGeek - Kompendium wiedzy o grach planszowych z całego świata (w języku angielskim)
[kliknij po więcej informacji o grze]


Grę dodał(a) Joanna dnia 2014-01-02 21:23:34, ostatania modyfikacja 2014-04-13 16:23:36