Używamy ciasteczek. Zawsze możesz je wyłączyć, ale nie będziesz mógł wtedy korzystać z serwisu jako zalogowany użytkownik.     X    
   
Evo

Średnia ocena: 7.11 / 10

Zaloguj się aby oceniać gry

System Klasyfikacji Umiejętności:

Evo

Evo (second edition)

Rok pierwszego wydania: 2011


Liczba graczy: 2-5

Wiek: od 14 lat

Czas gry: ok 60 min.


Projektant: Philippe Keyaerts

Kategoria: familijne, strategiczne

Mechanika: auction/bidding

System Klasyfikacji Umiejętności: H7.Paleontologia


Ocena BGG: 7.04  (1553 użytkowników)


Wydawca: Asmodee

Polska instrukcjaOpis gry

Gra o ewolucji dinozaurów
217 453 883 lata, 7 miesięcy i 26 dni przed naszą erą pierwsze dinozaury opuściły gościnne morza i wypełzły na ląd. Ich pierwszym wrogiem okazał się nieustabilizowany klimat, zmuszający je do bezustannego przemieszczania. Jednak pogoda nie była jedynym problemem.
Aby przetrwać i rozmnożyć się, musiały ewoluować i to szybko.
W grze EVO kontrolujesz przetrwanie i ewolucję gatunku dinozaurów nazwanego dino. Kierujesz ich migracjami w regiony klimatu umiarkowanego, rozwijasz geny które najlepiej mogą przyczynić się do rozwoju twoich dino i je mutować, a także wypierasz inne stworzenia, które dopiero muszą poznać znaczenie terminu gatunek dominujący. Pod koniec gry ty i twoje dino będziecie mogli okazać się zwycięzcami tylko wtedy, jeśli uda wam się ewoluować szybciej i z skuteczniej, niż pozostałym.
Zasady
Każda tura podzielona jest na kilka faz, podczas których dino poruszają się, walczą, rozmnażają i ewoluują, aby zapewnić sobie cechy niezbędne do przetrwania pośród rozmaitych niebezpieczeństw prehistorycznego życia. Gracze zarabiają i wydają punkty mutacji, aby zaadaptować swe gatunki do panujących warunków. Nie wydaj jednak wszystkich – pod koniec gry zlicza się je, aby wskazać zwycięzcę.
Cechy gry
Ostrożne licytowanie, rozwinięty instynkt przetrwania oraz zdolność planowania w przód to klucze do wygranej w EVO. Gra zawiera tylko nieliczne elementy losowe i łączy wszechstronną mechanikę z taktyką. Rozgrywka może być na tyle zróżnicowana, że kolejne gry się nie nudzą, tak więc EVO to doskonała zabawa dla całej rodziny.
Dlaczego pokochasz tę grę?!
 • Bardzo proste zasady pozwalają szybko rozpocząć rozgrywkę bez mozolnego wdrażania w mechanikę nowych graczy. Do gry namówisz nie tylko rówieśników, ale i starsze czy młodsze rodzeństwo, jak i rodziców!
 • Świetny pomysł na grę, jakim jest rozwijanie własnego gatunku dinozaurów, ubrano w bardzo atrakcyjną mechanikę. Gra oferuje nie tylko elementy strategiczne, ale także licytację (każdy walczy o pojawiające się co turę nowe geny), i odrobnię losowości powiązanej z planowaniem - co turę zmienia się trochę klimat na naszej wyspie, który momentami jest nieprzewidywalny. Jeśli źle przygotujemy się do nadchodzących zmian klimatycznych, możemy stracić ponad połowę naszego gatunku!
 • Rewelacyjne rysunki na kartach i same tytuły kart w bardzo dowcipny sposób prezentują zmiany jakie karty wprowadzają do gry. Element, który z pewnością docenią dorośli gracze. :)
 • Całość sprawia, że po zakończonej grze każdy z graczy, nie tylko zwycięzca, czyje ogromną satysfakcję z przeprowadzonej rozgrywki. I ma ochotę na kolejną! • Opinie użytkowników

  Nie ma jeszcze żadnej opinii. Możesz być pierwszy...

  Zobacz rozkład ocen

  Recenzje oraz opinie na innych stronach internetowych:


  Gryźć, szarpać, miażdżyć

  Evo to gra kontrowersyjna. Śliczna, pomysłowa, znakomicie wykonana, która mimo tych atutów nie odniosła sukcesu sprzedażowego. I to mimo faktu, że wydawca zadbał, aby II edycja zawierała wariant dwuosobowy. W poniższym tekście postaram się przeprowadzić analizę tego stanu rzeczy.
  [więcej w serwisie Polgergeist]

  Dodano 2014-04-03 18:42:37 przez Joanna  Evo, czyli Darwin się nie myli

  Evo to jak ewolucja – Ty wiesz jak powinna przebiegać, a ona i tak po swojemu Cię wyroluje.
  [więcej na blogu Pingwina]

  Dodano 2014-02-26 12:54:10 przez Joanna  Evo

  Prehistoria. Na bliżej nieokreślonej wyspie wypełzają na ląd pierwsi, jakże niedoskonali, przedstawiciele kilku gadzich gatunków. Milutkie, słodziutkie dino-dzi...

  [więcej w serwisie Polgergeist]

  Dodano 2014-02-15 18:03:27 przez Joanna  Esensja: ‹Denver, ostatni dinozaur› – Justyna Lenda

  Jak to jest być świadkiem epokowych zmian, brać czynny udział w kształtowaniu ewolucyjnych przystosowań? W „Evo” jako plemiona nomadów, wysoko rozwinięte w dziedzinie alchemii, staramy się (…)

  [więcej w serwisie Esensja]

  Dodano 2014-02-15 18:03:24 przez Joanna  Evo – walka o przetrwanie | scheherazade

  Na przestrzeni lat pojawiło się dość sporo tytułów nawiązujących tematyką do czasów prehistorycznych. Natomiast gier o ewolucji jest niewiele. BGG do tej rodziny przypisuje zaledwie 17 tytułów, w tym dodatki i reedycje, choć inne źródło podaje ich 35. Niewiele z nich zapisało się w świadomości graczy i niewiele zasłużyło sobie na pozytywne opinie tak jak Dominant Species, Primordial Soup, WildLife czy Evo. Dziś opowiem Wam o ewolucji według Philippe Keyaerts’a, znanego przede wszystkim ze świetnej gry Small World. Choć Evo i Small World mają kilka wspólnych elementów, to wierzcie mi – na początku było Evo.
  [więcej w serwisie GamesFanatic]

  Dodano 2014-02-15 18:03:22 przez Joanna


  Evo w Internecie:  Profil gry na BoardGameGeek.com

  Ocena gry w/g użytkowników BGG: 7.04204. Grę oceniło 1553 użytkowników.
  BoardGameGeek - Kompendium wiedzy o grach planszowych z całego świata (w języku angielskim)
  [kliknij po więcej informacji o grze]
  Profil gry na gra24h.pl

  Encyklopedia Gier Planszowych
  Zbiór informacji o popularnych grach planszowych dostępnych w Polsce
  [kliknij po więcej informacji o grze]

  Grę dodał(a) Joanna dnia 2014-01-02 21:21:38, ostatania modyfikacja 2016-01-12 17:53:48