Używamy ciasteczek. Zawsze możesz je wyłączyć, ale nie będziesz mógł wtedy korzystać z serwisu jako zalogowany użytkownik.     X    
   
Drako

Średnia ocena: 7.04 / 10

Zaloguj się aby oceniać gry

Drako

Rok pierwszego wydania: 2011

Essen 2011


Liczba graczy: 2

Wiek: od 8 lat

Czas gry: ok 30 min.


Projektant: Adam Kałuża

Mechanika: hand management


Ocena BGG: 6.98  (866 użytkowników)


Wydawca: REBEL.pl

Polskie wydanie (2011)Opis gry

Krasnoludy kontra smok
Słońce paliło niemiłosiernie. Niewielka, cicha dolinka, wypełniona bzyczeniem much zlatujących się do leżącej na środku padliny, zdawała się zupełnie opuszczona. Młody smok nie zastanawiał się skąd wzięła się w takim miejscu martwa owca. Bestia zniżyła lot.
W cieniu rzadkich drzew porastających granice dolinki niemożliwością było dojrzeć stojącego nieruchomo masywnego krasnoluda. Pomimo potu ściekającego mu spod wysłużonej, ale nadal niewiarygodnie mocnej kolczugi, pomimo irytującego swędzenia pod gęstą brodą i marzeń o kuflu zimnego piwa Morin nie opuścił napiętej kuszy nawet na chwilę. Czekał.
W grze Drako jeden z graczy kieruje zespołem trzech krasnoludów, których celem jest pokonanie smoka. Musi tego dokonać w określonym czasie - zanim wyczerpie się talia jego kart - wygrywa wtedy grę. Każdy krasnolud jest charakterystyczny i posiada swoje umiejętności, których odpowiednie wykorzystanie jest kluczem do sukcesu.
Drugi z graczy kieruje smokiem - jego celem jest przeżycie lub pokonanie krasnoludów. Gdy talia kart przeciwnika wyczerpie się - smok odlatuje, a kierujący nim gracz zostanie zwycięzcą. Wygrywa także, jeżeli uda mu się pokonać wszystkich krasnoludów (co jednak zdarza się niesłychanie rzadko, ponieważ smok jest osłabiony i uwięziony na niewielkim obszarze).
Dlaczego zachwycisz się tą grą?
 • Wspaniałe grafiki przygotowane przez Jarka Noconia (autora grafik do K2) wprowadzą Cię w świat fantasy, gdzie smoki i krasnoludy nie są niczym nadzwyczajnym.
 • Błyskotliwa mechanika stworzona przez Adama Kałużę jest dopracowana do perfekcji - płynna, zbalansowana, a przy tym nieskomplikowana. System zarządzania kartami i specjalnymi zdolnościami pozwoli Ci planować zagrania taktyczne i zaskakiwać przeciwnika.
 • Dokładne figurki smoka i trzech krasnoludów zachwycą Cię trwałością i precyzją wykonania.
 • Strategia gry krasnoludami znacząco różni się od sposobu gry smokiem. Tego trzeba spróbować!
 • Krótki czas gry i szybkie rozłożenie elementów pozwalają sięgnąć po Drako bardzo często.


 • Opinie użytkowników

  Nie ma jeszcze żadnej opinii. Możesz być pierwszy...

  Zobacz rozkład ocen

  Recenzje oraz opinie na innych stronach internetowych:


  Recenzja W Pajęczej Sieci

  Smoki zawsze budziły zainteresowanie pośród ludzi. Kiedyś się ich bano, później podziwiano, a teraz są one maskotkami kultury masowej. Nie ważne jakie mamy osobiste stanowisko wobec tych mitycznych stworzeń, od zawsze mają one swoje miejsce w ludzkiej kulturze. W grach są one dość mocno eksploatowane, zarówno w tych elektronicznych jak i planszowych lub karcianych. Polscy projektanci gier również wykorzystali smoczy potencjał, między innymi w grze Drako autorstwa Adama Kałuży, czyli jednego z najlepszych projektantów z kraju nad Wisłą. Zaprojektował on tytuł prosty, funkcjonalny i o ciekawej choć oklepanej tematyce - starcie smoka z krasnoludami. Pierwszy chce przeżyć i zwiać, a ci drudzy go usiec. Niby zwykły pojedynek, a przykuł dość spore grono graczy. Dlaczego? Cóż odpowiedź na to pytanie jest raczej złożona, choć z pewnością fakt że gra zawiera figurki, sporo tłumaczy.
  [więcej w Pajęczej Sieci]

  Dodano 2014-03-18 22:56:17 przez Joanna  Z kawką nad planszówką - Drako

  Są takie miejsca w Warszawie gdzie można usiąść z kawką i ciasteczkiem, a do kawki i ciasteczka zamówić sobie … planszówkę. Jedno z takich miejsc zwie się Graal&Cieślikowski w Galerii Wiatraczna. To tam dziś zaniosły nas nogi.
  [więcej na blogu Pingwina]

  Dodano 2014-02-22 22:50:51 przez Joanna  Gry dla dwojga: Drako - Zabawa smoka z krasnoludami

  Nienawiść krasnoludów do smoków chyba jest każdemu znana. Ten wielki gad wpadł w pułapkę krasnoludzkich łowców, teraz przed nimi proste zadanie: pokonać go. Chyba, że smok im się wyrwie... W grze Drako jeden z graczy prowadzi drużynę krasnoludów, a drugi steruje smokiem.

  [więcej na blogu Powermilka]

  Dodano 2014-02-22 21:14:07 przez Joanna  Drako – wilk i owce w nowej skórze

  Adam Folko Kałuża po raz kolejny pokazał swoją wszechstronność publikując Drako, grę o walce krasnoludów ze smokiem. Gra jest zupełnie różna od jego dotychczasowego dorobku, a to dobrze wróży fanom jego gier. Widać wyraźnie, że nie są to gry jednego pomysłu, jak czasem zdarza się niektórym autorom…

  Tym razem jest to gra – pojedynek. Dwóch graczy zaciekle walczy – i to dosłownie – o końcowe zwycięstwo. Jeden kieruje ruchami smoka, którego celem jest przeżyć do końca partii. Drugi gracz zawiaduje grupą trzech łowców smoków (taki miał być pierwotny tytuł gry i trochę szkoda, że nie został, bo świetnie opisuje to, co w grze się dzieje). Celem krasnoludów jest ubicie smoka, każdy inny rezultat to ich przegrana.

  Tak skrajnie odmienne cele wytwarzają zupełnie inne taktyki w czasie rozgrywki.
  [więcej w serwisie GamesFanatic]

  Dodano 2014-02-15 00:18:06 przez Joanna  Niedzielni Gracze » Recenzja: Drako

  Trzech krasnoludów zaczaiło się na smoka… hajda i do boju!

  Drako na wiele sposobów przypomina mi „Konwój” recenzowany jakiś czas temu, przy czym jest od Konwoju zdecydowanie lepszy i bardziej zrównoważony. W grze jeden z graczy wciela się w w smoka, a drugi steruje trzema krasnoludzkimi łowcami pragnącymi tego smoka ubić. Kolejne posunięcia rozstrzyga się przy użyciu specjalnych kart, przedstawiających jedną lub więcej opcji działania – ruch, atak lub atak specjalny, np. smoczy ogień albo zarzucenie na smoka unieruchamiającej sieci. Mechanika jest dość prosta – w swojej rundzie gracz może wykonać dowolną kombinację dwóch spośród dostępnych ruchów – pociągnięcia dwóch kart i zagrania jednej. Może więc np. zagrać dwie karty, np. ruszajac się i atakując, albo tylko dociągać karty, do maksymalnych 6.
  [więcej na blogu Niedzielni Gracze]

  Dodano 2014-02-15 00:17:43 przez Joanna  Gry planszowe na Spiellust.net | Brettspiele auf Spiellust.net

  Zacznijmy od Zombi – pisze Britta na początku swojej recenzji. W Drako Zombi naturalnie nie występują, ale sama gra wykazuje kilka podobieństw z innym polskim tytułem, który na stole Britty także się pojawia – z Zombiakami. Podobnie jak Zombiaki także Drako jest asymetryczną grą dla 2 graczy – to znaczy, że także i tu gracze mają różne cele. W przypadku Zombiaków umarlaki starały się przebić przez barykady ludzi, zanim skończy się gra; ludzie musieli ten pochód powstrzymać. W Drako po obu stronach (przysłowiowej) barykady stają: gracz dysponujący trzema krasnoludzkimi braćmi, którzy zasadzają się na smoka oraz drugi, wcielający się w rolę osaczonej bestii. Także tutaj chodzi o osiągnięcie swego celu (pokonanie smoka/wyrwanie się z pułapki) przed końcem partii.
  [WIęcej na polsko-niemieckiej stronie Spiellust.net]

  Dodano 2014-02-15 00:17:30 przez Joanna  Drako

  Adam Kałuża to autor dobrze znany polskim fanom planszówek. Jego gry posiadają zwykle proste i logiczne zasady, pozwalające bawić się nawet najmłodszym, ale jed...

  [więcej w serwisie Polgergeist]

  Dodano 2014-02-15 00:17:10 przez Joanna  Esensja: ‹Łowcy smoków› – Kamil Sambor

  Smoki to potężne magiczne istoty pojawiające się w mitologiach zarówno europejskich, jak i wschodnich, gdzie stanowiły bóstwa. W grze „Drako” jeden z graczy kieruje poczynaniami łowców, a drugi (…)

  [więcej w serwisie Esensja]

  Dodano 2014-02-15 00:16:52 przez Joanna  Drako, czyli oko w oko ze smokiem. Recenzja

  Drako to dwuosobowa, asymetryczna gra przygodowa. Jeden z graczy kieruje oddziałem krasnoludów, których celem jest zabicie smoka, drugi – owym smokiem, który musi wymknąć się z zasadzki. Krasnoludy...

  [więcej na blogu Gra na parę]

  Dodano 2014-02-15 00:16:42 przez Joanna


  Drako w Internecie:  Profil gry na BoardGameGeek.com

  Ocena gry w/g użytkowników BGG: 6.97531. Grę oceniło 866 użytkowników.
  BoardGameGeek - Kompendium wiedzy o grach planszowych z całego świata (w języku angielskim)
  [kliknij po więcej informacji o grze]
  Profil gry na gra24h.pl

  Encyklopedia Gier Planszowych
  Zbiór informacji o popularnych grach planszowych dostępnych w Polsce
  [kliknij po więcej informacji o grze]


  Grę dodał(a) Joanna dnia 2014-01-02 21:21:36, ostatania modyfikacja 2014-05-30 15:27:17