Używamy ciasteczek. Zawsze możesz je wyłączyć, ale nie będziesz mógł wtedy korzystać z serwisu jako zalogowany użytkownik.     X    
   
Cytadela

Średnia ocena: 7.27 / 10

Zaloguj się aby oceniać gry

System Klasyfikacji Umiejętności:

Cytadela

Citadels

Rok pierwszego wydania: 2000


Liczba graczy: 2-8

Wiek: od 10 lat

Czas gry: ok 90 min.


Projektant: Bruno Faidutti

Kategoria: familijne, strategiczne, karciane

Mechanika: card drafting, set collection

System Klasyfikacji Umiejętności: G1.Hierarchizacja celów


Ocena BGG: 7.18  (32470 użytkowników)


Wydawca: Galakta

Polskie wydanie


Dodatki: Citadels: The Dark City


Opis gry

Cytadela to gra karciana przeznaczona dla 2 do 8 graczy. Motywem przewodnim gry jest budowanie średniowiecznego miasta, jednak każdy z graczy ma w tym swój własny cel, więc w czasie budowy musi używać różnych sztuczek, by to właśnie on zdobył najwięcej korzyści w zbudowanym mieście.Polska edycja zawiera 10 dodatkowych kart z nowymi lokacjami oraz postaciami z dodatku Dark City Expansion.
 
Niektóre nagrody zebrane przez grę:

Finalista Najlepsza Rodzinna Gra Karciana według Games Magazine 2003
Finalista Deutscher SpielePreis 2000

Opinie użytkowników

Nie ma jeszcze żadnej opinii. Możesz być pierwszy...

Zobacz rozkład ocen

Recenzje oraz opinie na innych stronach internetowych:


Notatka na blogu Zplanszowanego Pingwina

Tak jak obiecywałam wczoraj – będzie o grze, która gości na naszym stole już od dawna. Co prawda nie od zarania dziejów czy też momentu wydania, jednak od dość długiego czasu. Mowa o Cytadeli. Zobaczcie co mi się podoba a co nie i czy zamierzam kiedyś się jej pozbyć…
[więcej na blogu Pingwina]

Dodano 2014-10-15 14:23:16 przez JoannaCytadela - Średniowieczna urbanistyka

Idealne miasto nie istnieje, nie mniej jednak poprzez dobrą infrastrukturę i rozlokowanie dzielnic można się zbliżyć do doskonałości. Ważne jest też, aby budynki były różnorodne i funkcjonalne. Posiadanie rozbudowanego miasta zwiększa prestiż, ale także czyni podatnych na ataki przeciwników, którzy zazdroszczą nam chwały lub chcą w nieuczciwy sposób wyeliminować konkurencję. W grze Cytadela wcielamy się w zarządcę miasta i będziemy stawać przed podobnymi problemami. Naszym zadaniem jest stworzenie miasta, które zapiera dech w piersiach. Wrogowie nie spoczywają na laurach, zatem będziemy odwoływać się do okrutnych praktyk.
[więcej na blogu Powermilka]

Dodano 2014-07-15 19:08:49 przez JoannaZagraj w to jeszcze raz: Zbuduj średniowieczne miasto

„Cytadela”, która powstała już kilkanaście lat temu, zdobyła wiele nagród i nadal cieszy się ogromną popularnością wśród graczy. Niedawno na polskim rynku ukazało się jej wznowienie i stąd pomysł na napisanie recenzji i przybliżenie tego tytułu tym, którzy jeszcze nie mieli okazji go poznać.
[więcej w serwisie Esensja]

Dodano 2014-02-26 21:51:00 przez JoannaCytadela – recenzja

W zasadzie tej gry nie trzeba reklamować – mechanika dziś nie zaskoczy nikogo swą świeżością, gdyż od czasu jej wydania pojawiło się multum innych, często nawet lepszych gier, ale trzeba postawić sprawę jasno – mało która dorównuje jej grywalnością.

Odnośnie wykonania – to FFG. Choć myli się ten, kto myśli, że kontekst tego zdania jednoznacznie określa najwyższą jakość. Otóż nie. Karty szybko się ścierają i bez koszulek może to mocno zepsuć zabawę [dosłownie - wszystko za sprawą niejawnego charakteru całości], a pudełko jednoznacznie wskazuje na ego wydawnictwa. Jest bowiem przerośnięte jak na karciankę, którą zamiast wsadzić do tylnej kieszeni spodni, z trudnością mieszczę ją w plecaku. W każdym bądź razie takie rozwiązanie umożliwiło wprowadzanie przegródek, co przy takiej ilości poszczególnych elementów, ratuje nieco całą sytuację.
[więcej w serwisie Board Times]

Dodano 2014-02-15 16:12:56 przez JoannaRecenzja gry Cytadela

Z grą Cytadela, wówczas jeszcze w wersji anglojęzycznej po raz pierwszy zetknąłem się na Teleporcie 2004. Zaszedłem sobie do Games Roomu, chcąc spędzić nieco ponad pół godziny, jakie zostały mi do rozpoczęcia oczekiwanego przeze mnie punktu programu grając sobie w jakąś szybką i niezbyt skomplikowaną gierkę. Jenga, choć spełniała oba te warunki, z miejsca musiała odpaść - ręce roztrzęsione od wieloletniego rzucania kostkami skutecznie pozbawiały mnie choćby cienia szans na zwycięstwo. Zachęcony przyłączyłem się do grupki osób siedzących nad kolorowymi kartami. Wprawdzie karcianki zawsze starałem się omijać szerokim łukiem jako bezwzględne pożeracze kasy, nieporównanie bardziej drenujące od jakiegokolwiek systemu RPG, jednak Citadels okazało się grą niekolekcjonerską, pozwalającą jednym kompletem kart toczyć rozgrywkę kilku osobom.
[więcej do poczytania w Gildii Gier Planszowych]

Dodano 2014-02-15 16:12:21 przez Joanna


Cytadela w Internecie:Profil gry na BoardGameGeek.com

Ocena gry w/g użytkowników BGG: 7.17584. Grę oceniło 32470 użytkowników.
BoardGameGeek - Kompendium wiedzy o grach planszowych z całego świata (w języku angielskim)
[kliknij po więcej informacji o grze]
Profil gry na gra24h.pl

Encyklopedia Gier Planszowych
Zbiór informacji o popularnych grach planszowych dostępnych w Polsce
[kliknij po więcej informacji o grze]

Grę dodał(a) Joanna dnia 2014-01-02 21:21:25, ostatania modyfikacja 2016-01-15 12:38:27