Dane użytkownika Vermin
Login: | Vermin |
Lista wprowadzonych linków zewnętrznych przez użytkownika Vermin
Recenzja na blogu "W pajęczej sieci"
Pośród gier edukacyjnych poświęconych faunie naszej planety, dominuje od lat Fauna. Jednak inni projektanci również potrafią pokazać pazury i stworzyć bardzo interesujące oraz żywotne tytuły. Jednym z nich jest Dmitry Knorre, twórca bardzo prostej oraz ciekawej gry karcianej Ewolucja: Pochodzenie gatunków. Jest to w pewnym stopniu hybryda gatunku strategicznego z party game oraz sporą domieszką edukacji, choć zdecydowanie na poziomie podstawowym. Na pierwszy rzut oka mogłoby się zadawać że Ewolucja jest skierowana do mało doświadczonego, a zwłaszcza bardzo młodego, odbiorcy. Nie jest to jednak prawdą, choć sporo może zależeń od punktu spojrzenia na dany aspekt gry.
[więcej w Pajęczej Sieci]
Dodano 2014-06-01 11:04:45 przez Vermin
Recenzja na blogu "W pajęczej sieci"
Maję Lidię Kosakowską ceni wielu miłośników fantastyki, na co autorka, takich książek jak Siewca wiatru czy Zbieracz burz, w pełni sobie zasłużyła. Jedną z bardziej znanych powieści pisarki jest dwutomowy Zakon krańca świata, opisujący futurystyczną, ponurą a zarazem odmienną wizję świata po tym jak zakończyło się to co znamy. Enclave jest grą strategiczną wprowadzającą graczy do właśnie tego zniszczonego i podzielonego na dwie części, a raczej wymiary, świata, gdzie gildie walczą o artefakty Mistrzów Blasku, które dla ludzkości pozostawionej w zgliszczach starej Ziemi, są darem ratującym życie. Uniwersum ciekawe, materiał na grę olbrzymi, ale jak widać nie zawsze to wystarcza. Czasem garść dobrych pomysłów to za mało aby cały mechanizm był interesujący.
[więcej w Pajęczej Sieci]
Dodano 2014-06-01 11:03:55 przez Vermin
Unboxing na blogu "W pajęczej sieci"
Z dniem dzisiejszym zaczynam nowy cykl mini artykułów, w których będę prezentował to co na bierząco otrzymuję od wydawców do recenzji. Najczęściej dostaję kilka gier na raz, więc unboxingi powinny was zainteresować. Po za tym aby napisać solidną recenzję przekrojową, z kompletnym opisem grup testowych, nieraz potrzeba naprawdę dużo czasu. Dlatego warto zaprezentować gry w momencie ich otrzymania, aby już na starcie można było sobie samemu wyrobić o nich wstępną opinię. Przynajmniej w kategorii "cena do jakości".
[więcej w Pajęczej Sieci]
Dodano 2014-06-01 11:03:31 przez Vermin
Unboxing na blogu "W pajęczej sieci"
Kolejny unboxing zawiera prezentację, oraz wstępne wróżenie z fusów, trzech gier od wydawnictwa Portal. A raczej dwóch gier i jednego dodatku. Na tapecie zatem ląduje Tezeusz: Mroczna orbita, gra taktyczna mocno inspirowana, jak można by sądzić po grafikach, filmową sagą Obcy; Dziedzictwo: Testamentem Diuka De Crecy, familijna gra w której bawimy się w "budowanie" naszego rodu; oraz Mephisto, najnowszy dodatek do Neuroshimy Hex. Czy Portal znów zaskoczy pozytywnie? Cóż, raczej tak. Jak dotąd nie zdarzyła mu się większa wpadka, a Michał Oracz, już przy Neuroshimie Hex pokazał co potrafi, dlatego Tezeusz budzi wielkie nadzieje. Zatem przekonajmy się co w pudłach piszczy.
[więcej w Pajęczej Sieci]
Dodano 2014-06-01 11:02:21 przez Vermin
Recenzja na blogu "W pajęczej sieci"
Wydawnictwo Portal słynie z gier ciężkich, trudnych i często osadzonych w mrocznych klimatach, jednak czasem wydają też tytuły stricte familijne. Do takich zalicza się Dziedzictwo, w którym gracze będą tworzyć drzewo genealogiczne swej rodziny. Gra jest przeznaczona dla 1 do 4 graczy, co jest trochę nietypowe, gdyż w tym gatunku rzadko można spotkać gry dla jednej osoby. Tym razem mamy możliwość zagrać solo, a co ciekawe taka rozgrywka mocno różni sie od klasycznej, gdyż niejako działamy wspak. Już ta informacja sprawia że warto zapoznać się bliżej z Dziedzictwem, szczególnie jeśli jest się mało doświadczonym graczem.
[więcej w Pajęczej Sieci]
Dodano 2014-06-01 11:01:53 przez Vermin
Recenzja na blogu "W pajęczej sieci"
Kolejną grą dwuosobową jako przyszło mi recenzować jest nowość od Granny, a konkretniej Dobre i złe duchy. Mechanika jest co prawda stara i liczy sobie kilka dekad, niemniej teraz pojawił się w nowej tematyce oraz z nową planszą. Jak się po raz kolejny okazuje, stare sprawdzone tytuły są nadal jare.
[więcej w Pajęczej Sieci]
Dodano 2014-06-01 11:00:49 przez Vermin
Recenzja na blogu "W pajęczej sieci"
Na rynku filerów jest cała masa tytułów. Głównie są to wszelkiej maści miniatury większych przebojów jak Scrabble czy Blokus, ale można spotkać również sporo gier karcianych. Do takich zaliczają się bardzo zabawne Dobble, które jakiś czas temu pojawiły się na polskim rynku. Jest to gra przeznaczona dla graczy w niemal nieskończonym przedziale wiekowym i, co ważniejsze, potrafi przyciągnąć na długie godziny.
[więcej w Pajęczej Sieci]
Dodano 2014-06-01 10:59:48 przez Vermin
Recenzja na blogu "W pajęczej sieci"
Dixit to gra już niemal legendarna, słusznie okryta chwałą oraz mianowana jako jedna z najlepszych gier imprezowych i zarazem familijnych. O samym Dixit już pisałem w poświęconej tej grze recenzji, zaś tym razem pod recenzencki nóż idzie dużo mniejszy krewniak oryginału. Mowa o Dixit Jinx, dużo mniejszej, prostszej i, w moim odczuciu, nieco dziwnej odmianie znamienitej legendy. Gra niby oferuje to samo, ale w zupełnie innym stylu, już nie tak baśniowym natomiast, śmiało można rzec, bardzo geometrycznym i matematycznym. Jak zatem ludzie którzy pokochali pierwowzór spojrzeli na jego dość dalekiego kuzyna? Na to pytanie odpowiada poniższy tekst.
[więcej w Pajęczej Sieci]
Dodano 2014-06-01 10:58:25 przez Vermin
Recenzja na blogu "W pajęczej sieci"
W 2005 roku światło dzienne ujrzała gra, która zrewolucjonizowała gatunek gier ekonomicznych po przez wprowadzenie na szeroką skalę mechaniki worker placment. Był to Caylus, autorstwa Williama Attia, przenoszący graczy do średniowiecznej Francji, gdzie ich zadaniem była budowa zamku. Cel wydawał się prosty ale wcale taki nie był. Czas ciągle grał na niekorzyść rywali, a ci nie dość że musieli włożyć spory koszt w rozwój tytułowej osady, to potrzebowali jeszcze funduszy na budowę zamku. Tym którzy wykorzystali nieuwagę przeciwników oraz łakomstwo burmistrza na złote monety, los sprzyjał i mogli cieszyć się zasługami na królewskim dworze z otrzymanych łask od jego wysokości. Inni musieli sami zapracować na swój dobrobyt, a wszystko po to aby udowodnić kto jest lepszym budowniczym i zarządcą. Caylus to gra legenda z dwóch powodów - jest bardzo prosta i nie posiada nawet kropli losowości.
[więcej w Pajęczej Sieci]
Dodano 2014-06-01 10:57:43 przez Vermin
Recenzja na blogu "W pajęczej sieci"
Zastanawialiście się kiedyś, czy może powstać lepszy, ciekawszy Blokus? Ja nie, dopóki w moje ręce nie wpadła gra autorstwa Reinera Knizi, Callisto. W teorii mamy prawie to samo, ale bardzo szybko okazuje się, że pan Knizia dorzucił kilka kosmetycznych ulepszeń, dzięki czemu gra stała się w zasadzie idealna jak na swój gatunek.
[więcej w Pajęczej Sieci]
Dodano 2014-06-01 10:55:39 przez Vermin
Unboxing na blogu "W pajęczej sieci"
Dziś będzie krótko, bo gra niewielka, ale za to prezentuje się ciekawie i warto o niej coś szepnąć nim pojawi się właściwa recenzja. Mowa o nowości wydawnictwa Egmont czyli, grze familijnej o radosnym tytule Duuuszki. W sumie to powinno się napisać upiornym, ale okładka jest słodka, że człowiekowi aż się wesoło w duszy robi. Mamy tutaj produkcję przeznaczoną dla dość sporej grupy ludzi, gdyż w zabawie może uczestniczyć od dwóch do aż ośmiu osób.
[więcej w Pajęczej Sieci]
Dodano 2014-05-31 12:09:55 przez Vermin
Recenzja na blogu "W pajęczej sieci"
Kto zna serial Wakacje z duchami, niech przyzna się że jest stary i tęskni za czasami gdy ludzie nie patrzyli tylko w ekraniki swoich telefonów, a rozmawiali otwarcie z ludźmi. Czasu się zmieniły, a w raz z nimi i współczesne planszówki, choć część tematów pozostanie niezmienna. Lato zbliża się coraz szybciej, a wraz z nim ostatni dzwonek na poprawianie ocen. Ci jednak którzy nie muszą się o to martwić już mogą snuć plany na czas beztroskiego lenistwa. Oczywiście mowa tutaj o uczniach (i części studentów), jednak dorośli też zapewne pobiorą urlopy aby wypocząć, niekoniecznie jak stereotypowy polak z kabaretu. W tym mogą pomoc właśnie duchy, a dokładniej Duuuszki, prosta gra logiczna skierowana do szeroko pojętej familii. W unboxingu rozwodziłem się nad jakością gry, która mnie oczarowała, dziś zaś przedstawię jak wypadł ten tytuł w praniu. Po kilku tygodniach ostrego ogrywania, mogę stwierdzić że gra jest ciekawsza niż początkowo zakładałem.
[więcej w Pajęczej Sieci]
Dodano 2014-05-31 12:09:08 przez Vermin
Recenzja na blogu "W pajęczej sieci"
Przeszukując półki z grami czasem można natrafić na coś mało znanego co potrafi mile zaskoczyć. Czymś takim okazał się Bumerang, który ukazał się u nas dzięki wydawnictwu Granna. Jest to tytuł na pograniczu gry czysto familijnej a typowym party game z bardzo ciekawym mechanizmem licytacji. Jednak to co powoduje zauroczeni grą to olbrzymi dynamizm rozgrywki jak i sam cel.
[więcej w Pajęczej Sieci]
Dodano 2014-05-31 01:57:00 przez Vermin
Recenzja na blogu "W pajęczej sieci"
Osobiście lubię gry związane z tematyką morską, dlatego też bardzo zainteresowała mnie Batavia, gdzie wcielamy się w rolę kupca kompanii wschodnioindyjskiej. Tytuł prezentuje się okazale, do tego spakowano go w dość spore pudełko, przeznaczając do zabawy od 3 do 5 graczy. Dzięki prostej mechanice i dynamicznej rozgrywce sprawdza się on idealnie jako gra towarzyska, ale również i bardziej zaawansowani gracze nie stracą swojego czasu przy stole.
[więcej w Pajęczej Sieci]
Dodano 2014-05-31 01:55:29 przez Vermin
Recenzja na blogu "W pajęczej sieci"
Rynek nie zdążył nasycić grami projektowanymi od podstaw z myślą o dwóch osobach, więc każda tego typu produkcja jest mile widziana - tym bardziej jeśli jest to rodzima gra. Basilica została zaprojektowana przez Łukasza M. Pogodę i jest to jego debiutancki tytuł. Gracze mają tutaj do czynienia z rozbudowaną grą strategiczną, polegającą na budowaniu średniowiecznej bazyliki, zaś zwycięzcą zostanie osoba, która będzie posiadała większy wkład w ów proces. A konkretniej zrobić jak najwięcej, przy jak najmniejszym nakładzie sił.
[więcej w Pajęczej Sieci]
Dodano 2014-05-31 01:54:43 przez Vermin
Recenzja na blogu "W pajęczej sieci"
Kilka tygodni temu prezentowałem recenzję gry Arkana miłości, będącą tytułem erotycznym przeznaczonym dla par pragnących urozmaicić swoje pożycie intymne. Dziś na tapetę idzie dodatek do wspomnianej gry, noszący podtytuł Kochankowie. Jest on całkiem ciekawym urozmaiceniem Arkan Miłości. Czy koniecznym? To już kwestia sporna, jednak z pewnością interesującym oraz wprowadzającym do samej gry jak i łóżkowych zabaw nieco więcej pikanterii.
[więcej w Pajęczej Sieci]
Dodano 2014-05-31 01:53:46 przez Vermin
Recenzja na blogu "W pajęczej sieci"
Jak dotąd miałem do czynienia tylko z kilkoma tytułami dla par, chcących urozmaicić swoje pożycie intymne, jednak żadna z takich gier jakoś nie przypadła mi do gustu. Zazwyczaj były dość drogie w stosunku do tego co oferowały, a było tego najczęściej niewiele. Już zwykły rozbierany poker był często ciekawszy niż jakieś pseudo romantyczne gry miłosne rzekomo mające rozpalić namiętność miedzy dwójką kochanków. Wszystko się zmieniło kiedy w moje łapki czystym przypadkiem wpadła w ręce gra Arkana Miłości, wydana i zaprojektowana przez wydawnictwo Let's Play. Wszystko to za sprawą wysublimowanej prostoty.
[więcej w Pajęczej Sieci]
Dodano 2014-05-31 01:53:13 przez Vermin
Recenzja na blogu "W pajęczej sieci"
Z pewnością wiele osób pamięta lub chociaż słyszało o filmie "Ucieczka z Alcatraz" z Clintem Eastwoodem w roli głównej z 1979 roku. Gra planszowa Alcatraz: The Scapegoat w dużej mierze nawiązuje do owej legendarnej już produkcji filmowej i pozwalając wcielić się w więźniów Alcatraz, którzy za wszelką ceną starają się uciec. Sprawa jest o tyle trudna, że z całej grupy ktoś musi zostać i robić za tytułowego kozła ofiarnego.
[więcej w Pajęczej Sieci]
Dodano 2014-05-31 01:52:26 przez Vermin
Recenzja na blogu "W pajęczej sieci"
O Agricoli, autorstwa Uwe Rosenberga, słyszał każdy kto choć trochę para się grami planszowymi. Symulacja ekonomiczna, uznana za jedną z najlepszych, jeśli nie najlepszą, grę strategiczną i ekonomiczną za razem. Totalny brak losowości, bardzo rozwinięty system planowania przestrzennego, rozgrywania kart akcji są motorem napędowym tego tytułu. Agricola zasłużenie zdobyła szereg najważniejszych i pomniejszych nagród, jednak jakość i ilość idzie w parze z ceną, a ta do małych nie należy. Dlatego też Uwe Rosenberg postanowił stworzyć wersję dwuosobową swego arcydzieła i tak narodziła się gra Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec. Nazwa może nieco śmieszyć, ale jak się okazało mistrz ani trochę nie wyszedł z wprawy.
[więcej w Pajęczej Sieci]
Dodano 2014-05-30 19:40:24 przez Vermin
Recenzja na blogu "W pajęczej sieci"
Jedna z najlepszych gier karcianych jakie wpadły mi w ręce.
[więcej w Pajęczej Sieci]
Dodano 2014-05-30 19:38:14 przez Vermin
Lista ostatnich 14 dodanych gier przez użytkownika Vermin (14 wszystkich gier)
Średnia ocena: 7.21 / 10
Ocena BGG: 5.41 (151 ocen)
Ocena użytkownika:9
Liczba graczy: 2-8
Wiek: od 4 lat
Czas gry: ok 5 min.
Średnia ocena: 6.96 / 10
Ocena BGG: 5.92 (12 ocen)
Ocena użytkownika:8
Liczba graczy: 2-4
Czas gry: ok 400 min.
Warszawa 1944
Wargame about battle fought on foregrounds of Warsaw at the turn of July and August 1944. On 1st August at German's hinterland Warsaw Uprising had begun. 6th Red Army Tank Army had been crushed by German 3rd SS Panzer Corps. The game uses rules of the B35 (Battles of World War...
Średnia ocena: 6.93 / 10
Ocena BGG: 6.86 (7 ocen)
Ocena użytkownika:7
Liczba graczy: 2-4
Wiek: od 5 lat
Czas gry: ok 15 min.
Szalony wyścig polnych myszek
Roll and move for young children. Each of them plays a mouse with a secret goal. There are also cats who try to scare the mice and dogs who are after the cats. Some of the fields on the track have certain properties determined by cards laid out on them (face-down), such as moving...
Średnia ocena: 2.20 / 10
Ocena BGG: 3.40 (5 ocen)
Ocena użytkownika:1
Liczba graczy: 3-10
Wiek: od 15 lat
Czas gry: ok 20 min.
Średnia ocena: 7.37 / 10
Ocena BGG: 6.75 (85 ocen)
Ocena użytkownika:8
Liczba graczy: 2
Czas gry: ok 15 min.
Palago
Palago is a tile placement game in which players strive to form closed groups of their colour. Two players, White and Blue, share a common pool of 48 hexagonal arch tiles. Each tile contains a white arch and a blue arch, and may be oriented in three ways such that the corner...
Średnia ocena: 6.32 / 10
Ocena BGG: 5.64 (22 ocen)
Ocena użytkownika:7
Liczba graczy: 2-4
Wiek: od 8 lat
Czas gry: ok 20 min.
Ovo
The eggs are done! The aim of Ovo is to get all of your eggs back home after they've been flipped over in your opponent's camp. On the way to that camp, the players' symbols on each egg are visible – but on the way back those symbols are hidden so that the eggs, which can...
Średnia ocena: 5.69 / 10
Ocena BGG: 5.38 (8 ocen)
Ocena użytkownika:6
Liczba graczy: 2-4
Czas gry: ok 20 min.
Średnia ocena: 6.72 / 10
Ocena BGG: 5.44 (22 ocen)
Ocena użytkownika:8
Liczba graczy: 2-5
Wiek: od 5 lat
Czas gry: ok 15 min.
Monstermania
All the multicolored monsters want to be together, but they can only hold tentacles if they are the same color. Connecting multiple tentacles in a single move gives you an extra turn. Hook up all your monsters first to win!
Średnia ocena: 5.33 / 10
Ocena BGG: 3.66 (85 ocen)
Ocena użytkownika:7
Liczba graczy: 2-48
Wiek: od 3 lat
Czas gry: ok 30 min.
Lotto
[See also Loteria, under a separate entry] A precursor to Bingo, Lotto utilizes cards showing pictures or numbers in a grid, commonly 4x4 pictures or 3x6 numbers. The same images or numbers are scattered on different cards. A set of tiles or small cards is used to call out which...
Średnia ocena: 7.00 / 10
Ocena BGG: 7.00 (1 ocen)
Ocena użytkownika:7
Liczba graczy: 2-4
Wiek: od 6 lat
Czas gry: ok 30 min.
Legendy Polskie
A player is unveiling the lost legends of Polish. Collect the cards and travel around the game board (map Polish). Players can exchange parts of the legends of the others. The player who accumulates the most points wins the game.
Średnia ocena: 7.38 / 10
Ocena BGG: 6.75 (11 ocen)
Ocena użytkownika:8
Liczba graczy: 2
Wiek: od 12 lat
Grunwald 1410
In 1410 Polish king Jagiełło fought the battle for supremacy over southern Baltic regions with Teutonic Knights order which called knights from all Europe for help. On 15th July over 30,000 of knights of both sides fought for supremacy and fame. The battle was complete victory...
Średnia ocena: 6.90 / 10
Ocena BGG: 5.80 (110 ocen)
Ocena użytkownika:8
Liczba graczy: 1-4
Wiek: od 7 lat
Czas gry: ok 20 min.
IGOR: The Monster Making Game
The players are Mad Scientists creating fearsome monsters for the Evil Science Fair. Whoever completes the most monsters will win the prize. It takes various combinations of parts to create each monster, but be careful! Leaving unfinished work on the table could let someone else...
Średnia ocena: 7.06 / 10
Ocena BGG: 7.13 (57 ocen)
Ocena użytkownika:7
Liczba graczy: 2-5
Wiek: od 10 lat
Czas gry: ok 60 min.
The Cave: Additional Cave Tiles
This expansion consists of 12 additional cave tiles which was available at the SPIEL 12. Add 3 special cave tiles to each stack, then follow the rulebook. Normal rules apply to all special tiles.
Średnia ocena: 7.34 / 10
Ocena BGG: 6.68 (35 ocen)
Ocena użytkownika:8
Liczba graczy: 2-4
Wiek: od 6 lat
Czas gry: ok 20 min.
Baobab
This dexterity game consists of a cardboard tree trunk and 110 cards. The cards are dealt to the players who then take turns placing them on the trunk. For each card type, there are different rules as to how to place the card: leopard cards have to be dropped onto the tree,...