Używamy ciasteczek. Zawsze możesz je wyłączyć, ale nie będziesz mógł wtedy korzystać z serwisu jako zalogowany użytkownik.     X    
   
7 cudów świata

Średnia ocena: 7.77 / 10

Zaloguj się aby oceniać gry

7 cudów świata

7 Wonders

Rok pierwszego wydania: 2010

Essen 2010


Liczba graczy: 2-7

Wiek: od 10 lat

Czas gry: ok 30 min.


Projektant: Antoine Bauza

Kategoria: familijne, strategiczne, karciane


Ocena BGG: 7.88  (30780 użytkowników)


Wydawca: REBEL.pl

Polskie wydanie


Dodatki: 7 Cudów Świata: Miasta : 7 Cudów Świata: Liderzy : 7 Wonders: Manneken Pis : 7 Wonders: Wonder Pack : 7 Wonders: Catan Island : 7 Wonders: Babel


Opis gry

Zostań przywódcą jednego z siedmiu wielkich miast świata antycznego. Zbieraj surowce ze swoich ziem, weź udział w odwiecznym wyścigu cywilizacyjnym, nawiąż kontakty handlowe i stwórz militarną potęgę. Pozostaw ślad na kartach historii budując cud architektury, który przetrwa wieki!

Gra w 7 cudów toczy się przez trzy wieki. W każdym wieku gracze otrzymują siedem kart z konkretnej talii. Wybierają jedną z kart, a pozostałe przekazują sąsiednim graczom. Gracze pokazują swoje karty jednocześnie (płacąc lub uzyskując surowce albo wchodząc w interakcję z innymi graczami na różne sposoby). Każdy z graczy wybiera następną kartę z talii którą wcześniej przekazali i proces zaczyna się od nowa, dopóki każdy z graczy nie odkryje po sześć kart z danego wieku. Po upływie trzech wieków gra się kończy.

Opinie użytkowników

Nie ma jeszcze żadnej opinii. Możesz być pierwszy...

Zobacz rozkład ocen

Recenzje oraz opinie na innych stronach internetowych:


Recenzja W Pajęczej Sieci

Większość starożytnych cudów świata obecnie przestała istnieć gdyż została zniszczona w wyniku katastrof naturalnych lub podczas upadków wielkich mocarstw. Jednak pozostaną one na zawsze w wszelkich odmianach kultury w tym grach planszowych. 7 Cudów Świata to bardzo dynamiczna i prosta gra familijna dla 3-7 osób, w której będziemy walczyć o punkty po przez rozwijanie naszej cywilizacji i budowaniu cudu architektury. Zadanie wcale nie jest takie proste, gdyż nasi sąsiedzi mogą nam utrudnić życie, gdyż tutaj gracze nie mają stałej ręki, a przekazują sobie karty co turę wykorzystując jedną z nich. Unboxing zaprezentował wam zawartość tego kolorowego i bardzo pojemnego pudełka, czas więc pokazać jak to wszystko działa.
[więcej w Pajęczej Sieci]

Dodano 2014-09-19 22:46:00 przez JoannaRecenzja na blogu RedDice

7 cudów świata starożytnego owiane jest tajemnicą. Do dziś tak naprawdę nie wiadomo czy te sławetne budowle naprawdę istniały. Do naszych czasów przetrwała tylko Wielka Piramida Cheopsa. Reszta cudów, ponoć zawaliła się pod wpływem naturalnych katastrof jak trzęsienia ziemi czy pożary. Gra dotyka tak lubianego przeze mnie tematu starożytności. Przyznam szczerze, że jej zakup bardzo długo rozważałam, a kiedy w końcu podjęłam decyzję, okazało się, że cały nakład już się rozszedł. Na szczęście w mało znanym sklepie internetowym udało mi się znaleźć jeden z ostatnich wówczas egzemplarzy. Niezmiernie się z tego cieszę, ponieważ w kolejnej edycji kartonową wypraskę zastąpiono plastikiem i przypuszczam, że karty nie mieszczą się do niej w koszulkach (obym się myliła). Zapewne nie ma też szans, na trzymanie w tym pudle dodatków.
[więcej na blogu RedDice.com.pl]

Dodano 2014-05-06 01:35:57 przez JoannaCuda panie, cuda!

Wydana w 2010 roku gra 7 Cudów Świata szturmem wspięła się na najwyższe miejsca na listach bestsellerów, zdobywając uznanie wśród graczy i krytyków. Wyrazem wyjątkowej pozycji jest pierwsze miejsce w kategorii gier familijnych w opiniotwórczym portalu BoardGameGeek. Co więcej, średnia ocen zagwarantowała aż 17 miejsce wśród gier planszowych bez podziału na gatunki, co jest świetnym argumentem za ponownym przyjrzeniem się niniejszemu tytułowi.
[więcej w serwisie Polgergeist]

Dodano 2014-04-09 19:04:45 przez JoannaBoardGamesTV | Videorecenzja 7 cudów świata

Zostań przywódcą jednego z siedmiu wielkich miast świata antycznego. Zbieraj surowce ze swoich ziem, weź udział w odwiecznym wyścigu cywilizacyjnym, nawiąż kontakty handlowe i stwórz militarną potęgę. Pozostaw ślad na kartach historii budując cud architektury, który przetrwa wieki!
[Zobacz film na Youtube]

Dodano 2014-03-06 00:00:00 przez Joanna7 cudów na blogu: W co gramy

Klawiatura wygina się. Literki znikają bo dzisiaj zabieram się za najlepszą grę rodzinną według http://www.boardgamegeek.com. Grę, która zdobyła wszystkie możliwe nagrody. Zastanawiałem się nad jej fenomenem. Wiele osób zachwyciło się tą grą natychmiast. Ja zawsze miałem ją za dobrą.

W czym tkwi siła tej gry. Łączy dwie ważne cechy: jest dobra i często się w nią gra. My też dość często ją wyciągamy. Dlaczego? Jest szybka i łatwa. Na dodatek za każdym razem jest inaczej. Gdy po ostatniej rozgrywce dobrze zbierzemy elementy setup przed następną partią trwa minutę. Tłumaczenie 2 minuty. Zbierasz karty: brązowe i szare- materiały, niebieskie- budynki, zielone- jak najwięcej takich samych symboli, pomarańczowe- różne rodzaje handlu i czerwone- armia. Pamiętaj o fioletowych w III erze to gildie, które dają ci punkty za wyłożone wcześniej karty u ciebie i innych graczy. Nie zapomnij budować cudu. Wszystko kręci się wokół planszy z wylosowanym cudem.
[więcej na blogu W co gramy]

Dodano 2014-02-13 11:05:20 przez Joanna7 cudów świata - cywilizacja dla zabieganych

Antoine Bauza – autor rodem z Francji - w ostatnich latach podbijał serca i portfele graczy przede wszystkim grami: kooperacyjną „Ghost Stories” (2008) i dedukcyjną „Mystery Express” (wiosna 2010). Na ostatnich targach w Essen Bauza zaprezentował jednak tytuł, który przebił popularnością wszystkie jego ostatnie gry razem wzięte – i myślę, że nie ma tym stwierdzeniu żadnej przesady, choć to zaledwie dwa miesiące po Spiel’10. „7 Wonders” , gra w polskiej edycji nosząca tytuł „7 cudów świata”, jest obecnie jednym z najchętniej granych tytułów zza naszą zachodnią granicą i zdecydowanie mocnym kandydatem do którejś z głównych niemieckich nagród planszówkowych. Zresztą na laurach w Niemczech zapewne się nie skończy, o ile języczkiem u wagi nie będzie tu tych kilka niedoróbek produkcyjnych, których uniknąć się niestety nie udało – także w polskiej edycji, na podstawie której piszę niniejszą recenzję.
[WIęcej na polsko-niemieckiej stronie Spiellust.net]

Dodano 2014-02-13 11:04:33 przez JoannaDobra mechanika w zbędnym anturażu

W Mystery of the Abbey szukamy mnicha zabójcy, w Osadnikach z Catanu rozbudowujemy osady kolonistów, w Manili przemycamy towary na dżonkach. Kierując się tą prostą zasadą wydawać by się mogło, że 7 Cudów Świata musi polegać na budowaniu dobrze znanych, starożytnych budowli. – a ponieważ do czynienia mamy z eurogrą, zasady gry tylko lekko nawiązywać będą do tego, jak naprawdę taka budowa wygląda. Tymczasem w 7 Cudach Świata wzniesienie którejś tytułowych budowli jest pomocne w grze, ale nie konieczne. W zasadzie to tylko dodatkowe działanie, na które możemy się zdecydować, gdy nie mamy na ręce żadnych ciekawych kart do zagrania.
[więcej w serwisie Polgergeist]

Dodano 2014-02-13 11:04:06 przez JoannaBlog: Czarne skrzydła o grze:

Mam na koncie już ponad pół setki partii w ten tytuł. Może więc czas na recenzję? Tym bardziej, że jest to jedna z moich ulubionych gier.

[więcej...]

Dodano 2014-02-13 11:03:31 przez JoannaKobieta i planszówki

Gra mieści się w standardowym kwadratowym pudełku. Zawiera karty (całkiem odporne na zniszczenie), grube tekturowe plansze z wizerunkami cudów (które niestety mają tendencję do ścierania się) oraz żetony zwycięstwa i monety - te ostatnie są tekturowe lub drewniane - w zależności od wersji. Nie ma wypraski więc bez woreczków strunowych się nie obejdzie.
Ciekawostką jest to, że na pudełku jest napisane, że można grać w 3-7 osób, a tak naprawdę można i we dwie, co jest opisane w instrukcji.
[więcej na blogu Kobieta i Planszówki]

Dodano 2014-02-13 11:02:18 przez JoannaRecenzja gry w Tawerna.RPG

Fenomen 7 Cudów Świata jest dla mnie bardzo zrozumiały. Antoine Bauza stworzył tytuł szybki, dający sporo możliwości, dużą dawkę frajdy z rozgrywki, wymagający odrobiny planowania i kontrolowania sąsiadów. Oto właśnie przepis na królową gier lekkich.
Polskie wydanie 7 Cudów Świata przeszło przy okazji dodruku kilka zmian. Przede wszystkim zamiast drewnianych monet, w najnowszej wersji mamy tekturowe żetony. Zmienił się także kolor znaczników militarnych o wartości -1, które teraz są czerwone. Niestety dalej nie udało się tak dopasować rewersów kart trzeciej ery, by były zgodne z dodatkiem Liderzy. Cóż, mankament wciąż poważny, aczkolwiek niewynikający z winy polskiego wydawcy. Dla tych, którzy nie mieli kontaktu z pierwszą edycją, warto jeszcze wspomnieć, że w pudełku znajdziemy sporo świetnie wykonanych kart, a także duże plansze cudów z równie cudownymi grafikam
[więcej...]

Dodano 2014-02-13 11:01:46 przez Joanna7 CUDÓW ŚWIATA, CZYLI KARCIANA CYWILIZACJA. RECENZJA

7 Cudów Świata to gra dla 2 – 7 osób autorstwa Antoine’a Bauzy. Cała mechanika gry opiera się na kartach, a właściwie na ich wymianie pomiędzy wszystkimi graczami. Całość rozgrywki została podzielona na trzy ery, a każda z er na 6 rund. Na początku rozgrywki każdy z graczy wybiera losowo planszę z jednym z tytułowych 7 Cudów, np. Piramidę Cheopsa czy Posąg Zeusa w Olimpii (każdy ma nieco inne możliwości, surowce i to oczywiście będzie wpływać na nasze wybory podczas gry). Następnie wszyscy biorący udział w grze, dostają po 7 kart. Teraz następuje czas wymiany (raz będziemy wymieniać się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, raz w przeciwnym kierunku) – każdy wybiera jedną kartę-budynek, którą chce zagrać (trzeba albo za nią zapłacić monetami, albo posiadać określone surowce; niektóre są darmowe) i podaje resztę kart swojemu sąsiadowi.
[więcej na blogu Gra na parę]

Dodano 2014-02-13 11:00:37 przez JoannaCud, miód i rozgrywka

Na pierwszy rzut oka: porządne wydanie, solidne pudełko z miłymi dla oka grafikami, mieszczące w środku komplety kolorowych kart, ładne plansze budowli, tekturowe znaczniki, drewniane żetony oraz notes do zapisywania punktów. Można powiedzieć, że na miłośnikach planszówek przyzwyczajonych już do coraz lepszej jakości produktów nie robi to szczególnego wrażenia – ot, kolejna pozycja. Po sięgnięciu jednak po instrukcję i dokładniejszemu przyjrzeniu się elementom w oczach graczy pojawia się błysk zaciekawienia.
[więcej w serwisie Esensja]

Dodano 2014-02-13 09:30:41 przez Joannae.CzasKultury: Pół godziny z 7 graczami

7 cudów świata” wyraźnie różni się od innych gier planszowych. Szybka, ekonomiczna, dla wielu graczy, tak trudna jak tego chcesz, nowoczesna wśród nowoczesnych gier. Szkoda tylko, że w tej niezwykłej maszynie zabrakło duszy.

[więcej...]

Dodano 2014-02-13 09:27:36 przez JoannaRozwiń  

7 cudów świata w Internecie:Profil gry na BoardGameGeek.com

Ocena gry w/g użytkowników BGG: 7.88353. Grę oceniło 30780 użytkowników.
BoardGameGeek - Kompendium wiedzy o grach planszowych z całego świata (w języku angielskim)
[kliknij po więcej informacji o grze]


Grę dodał(a) Joanna dnia 2013-12-11 00:33:55, ostatania modyfikacja 2014-12-15 23:43:20