Używamy ciasteczek. Zawsze możesz je wyłączyć, ale nie będziesz mógł wtedy korzystać z serwisu jako zalogowany użytkownik.     X    
   
Jukatan

Średnia ocena: 5.68 / 10

Zaloguj się aby oceniać gry

Jukatan

Yukatán

Rok pierwszego wydania: 2008


Liczba graczy: 2-4

Czas gry: ok 90 min.


Projektant: Tomasz Z. Majkowski, Małgorzata Majkowska

Kategoria: strategiczne


Ocena BGG: 5.68  (52 użytkowników)


Polskie wydanieOpis gry

W głębokiej dżungli powstają pierwsze kamienne miasta, a ich mieszkańcy wznoszą oczy ku niebu, czekając na znak od bogów. Kapryśne bóstwa cieszą się, gdy ludzie oddają im część ze wszystkich sił – dlatego jasnym jest, że obsypią łaskami miasto, które wybuduje dla nich niebotyczną piramidę. Wojownicy ruszają zatem w głąb dżungli, by sprowadzić robotników i jak najszybciej ukończyć majestatyczną budowlę.

Yukatán to gra strategiczna z elementem blefu od dwóch do czterech graczy. Podczas rozgrywki obejmiesz władzę w pradawnym mieście rodzącej się cywilizacji. Twoim zadaniem jest zbudować piramidę, nim zdołają tego dokonać przeciwnicy. By budowla mogła powstać, niezbędna jest siła robocza: dlatego wysyłasz do dżungli wojowników, których zadaniem jest sprowadzić jeńców. Do niewoli brać będziesz mieszkańców wiosek – należących do innych graczy oraz neutralnych – i wojowników przeciwnika, którzy przegrają walkę. By utrzymać wojska musisz jednak sam zakładać wioski, bezustannie narażając się na napaść wrogów. Dlatego pod osłoną pradawnej dżungli trwa bezustanna, nie znająca litości walka, której ostatecznym celem jest zadowolenie kapryśnych indiańskich bogów.

Opinie użytkowników

Nie ma jeszcze żadnej opinii. Możesz być pierwszy...

Recenzje oraz opinie na innych stronach internetowych:


Yucatan - recenzja

Chciałbym, Drogi Czytelniku, zabrać Cię w szybką podróż w czasie i przestrzeni. Wyobraź sobie nieprzebytą dżunglę: osnute mgłą drzewa, parne, gorące powietrze, gęste sploty lian, nawoływania dzikich zwierząt i rajskich ptaków. Popatrz, oto przecina ją wielka rzeka, bursztynowo-złota pod łaskawym spojrzeniem dopiero budzącego się Boga-Słońca. Zdawałoby się, że nie ma tu miejsca dla nikogo prócz starszych bóstw i wszechmocnej Matki Natury.

A jednak, w leśnych ostępach coś się dzieje: jakieś małe, nieowłosione, pozbawione kłów i pazurów istotki bezustannie krzątają się pracowicie. Od samego rana walczą ze sobą, ścinają drzewa, budują. Dla naszego zewnętrznego oka czas płynie inaczej niż dla nich, dlatego nie zdążymy się nawet obejrzeć, a już spośród drzew zaczną wyłaniać się pierwsze sylwetki potężnych zigguratów – świątyń dla bogów, którzy jednym śmiesznym bladym istotkom mają dać władzę nad innymi, równie śmiesznymi i bladymi.

Oto jest właśnie Jukatan – taki, jaki był przeszło tysiąc lat temu u zarania amerykańskiej cywilizacji. Oto jest świat, w którym toczy się akcja gry, o której będę miał przyjemność tutaj pisać.
[więcej...]

Dodano 2014-02-01 00:00:00 przez Joanna


Jukatan w Internecie:Profil gry na BoardGameGeek.com

Ocena gry w/g użytkowników BGG: 5.67506. Grę oceniło 52 użytkowników.
BoardGameGeek - Kompendium wiedzy o grach planszowych z całego świata (w języku angielskim)
[kliknij po więcej informacji o grze]


Grę dodał(a) Joanna dnia 2014-04-15 14:16:28, ostatania modyfikacja 2014-04-15 14:16:31