Używamy ciasteczek. Zawsze możesz je wyłączyć, ale nie będziesz mógł wtedy korzystać z serwisu jako zalogowany użytkownik.     X    
   
Maciejowice 1794

Średnia ocena: 10.00 / 10

Zaloguj się aby oceniać gry

Maciejowice 1794

Rok pierwszego wydania: 2013


Liczba graczy: 1-2

Wiek: od 10 lat

Czas gry: ok 240 min.


Projektant: Adam Niechwiej

Kategoria: strategiczne


Ocena BGG: 10.00


Wydawca: Strategemata

Polskie wydanie (2013)Opis gry

„O 5.45 rozległ się huk z działa. Był to znak, że Denisow wykonał obejście polskich pozycji i był gotowy do uderzenia. Polacy, mimo zaskoczenia, szybko sformowali linię bojową. Najwyższy Naczelnik osobiście pojechał na słabe lewe skrzydło i zarządził wzmocnienie tej flanki przez kombinowany regiment Szuszkowskiego. Już w pierwszej fazie bitwy osłabiono polską rezerwę, lecz nie było innego wyjścia. W pierwszych starciach uczestniczyli kozacy Adriana Denisowa i kawalerzyści Wojciechowskiego. Polacy odnieśli sukces, ale rozpoczęli pościg i wpadli w kozacką zasadzkę – część sił była ukryta w lesie. Rosjanie przeszli do kontrszarży, rozwijając się w ławę i dążąc do oskrzydlenia Polaków. Pułk zatrzymał się, a następnie wycofał. Nie poniesiono dużych strat, ale jednostka była zdezorganizowana i pod osłoną piechoty porządkowała szyki w okolicach Oronnego. Kościuszko wsparł walczących pińską brygadą kawalerii narodowej. Kozacy zostali odrzuceni, ale pojawiły się jednostki regularne. Jelizawetgradzcy jegrzy konni zaatakowali brygadę Kopcia i zmusili ją do wycofania.”

Tak rozpoczęła się ostatnia bitwa insurekcji kościuszkowskiej, w której armią polską dowodził Naczelnik Tadeusz Kościuszko. Gra planszowa „Maciejowice 1794” umożliwia stoczenie tej bitwy i sprawdzenie alternatywnych rozwiązań, na przykład wejście na plac boju oddziałów generała Adama Ponińskiego. Większość zasad jest identyczna, jak w grze „Szczekociny 1794”. Dodano przepisy o zaprzęgach artyleryjskich, a także kilka zasad oddających skuteczność pierwszej salwy, ostrzelanie przeciwnika z tyłu lub z boku oraz załamanie walczących oddziałów. „Maciejowice 1794” jest samodzielną, kompletną grą i posiadanie „Szczekocin 1794” lub „Racławic 1794” nie jest wymagane.

Opinie użytkowników

Nie ma jeszcze żadnej opinii. Możesz być pierwszy...

Recenzje oraz opinie na innych stronach internetowych:

Nikt jeszcze nie zaproponował żadnej strony dla tej gry. Możesz być pierwszy...

Maciejowice 1794 w Internecie:Profil gry na BoardGameGeek.com

Ocena gry w/g użytkowników BGG: 10.
BoardGameGeek - Kompendium wiedzy o grach planszowych z całego świata (w języku angielskim)
[kliknij po więcej informacji o grze]Oficjalna strona gry / Homepage

http://www.strategemata.pl/?maciejowice-1794,11


Grę dodał(a) Joanna dnia 2014-02-19 22:39:29, ostatania modyfikacja 2014-02-21 02:32:15