Używamy ciasteczek. Zawsze możesz je wyłączyć, ale nie będziesz mógł wtedy korzystać z serwisu jako zalogowany użytkownik.     X    
   
Rok 1863

Średnia ocena: 6.95 / 10

Zaloguj się aby oceniać gry

Rok 1863

Rok pierwszego wydania: 2013


Liczba graczy: 2-4

Wiek: od 10 lat

Czas gry: ok 30 min.


Projektant: Piotr Krzystek, Łukasz Wrona

Kategoria: edukacyjne, karciane

Mechanika: dice rolling, hand management


Ocena BGG: 6.90


Wydawca: Alter

Polskie wydanie (2013)Opis gry

Pierwsza w Polsce gra o Powstaniu Styczniowym „Rok 1863″

Powstanie Styczniowe, miało niebagatelne znaczenie dla dziejów Polski. Nie tylko zmieniło sytuację polityczną Polaków w zaborze rosyjskim, ale wywarło niezatarty wpływ na mentalność wielu pokoleń. Aby zrozumieć naszych przodków, musimy poznać ich losy. Czy jednak wiedza historyczna musi być przekazana w sposób nużący i nieciekawy?

Rok 1863 to pierwsza w Polsce gra dotycząca Powstania Styczniowego. Dzięki niej wcielisz się w rolę powstańca i staniesz do walki o niepodległość i chwałę, biorąc udział w wielu kampaniach roku 1863. Poznasz słynnych dowódców, kluczowe bitwy i poczujesz klimat tego niezwykłego wydarzenia. Karty ozdobione są oryginalnymi obrazami i grafikami, a charakteru dodają im cytaty z epoki.
Wciel się w rolę dowódcy Żuawów Śmierci i okryj się chwałą na polach Grochowisk i Żyrzyna!

Rok 1863 to znakomita zabawa dla 2 do 4 osób, która usatysfakcjonować może najbardziej wybrednych graczy. Mimo iż posiada bardzo proste zasady, zmusza jednak zawodników do ciągłego myślenia. Trzeba umieć wybrać sposób gry, który w zależności od sytuacji przyniesie nam najwięcej korzyści. W rozgrywce bardzo ważnym elementem będzie kooperacja między graczami. Tak jak było 150 lat temu, tak i w grze nieczęsto jedna jedyna partia będzie w stanie pokonać całą armię Moskali. Nierzadko by bitwę zwyciężyć potrzebna będzie mniejsza lub większa pomoc wszystkich graczy. Czasem będzie warto starać się grać jednak bardziej na własną rękę, a momentami nawet przeszkadzać sobie nawzajem. W powstaniu jak w życiu – nie wszystko było idealne i spory między partiami i ich dowódcami też się zdarzały. Sama gra jest niezwykle dynamiczna, a fakt, iż zasady są bardzo proste sprawia, że szybko można zasiąść do gry, która przy okazji, niemal mimochodem, może nas wiele nauczyć o Powstaniu Styczniowym.

Opinie użytkowników

Nie ma jeszcze żadnej opinii. Możesz być pierwszy...

Zobacz rozkład ocen

Recenzje oraz opinie na innych stronach internetowych:


ROK 1863 – CZ II. WYBUCH POWSTANIA

dukacyjna gra karciana – te słowa cały czas wybrzmiewają w mojej głowie w czasie przygotowywania tekstu o grze Rok 1863. Gdy przyglądałem się zawartości pudełka, aspekt edukacyjny był zauważalny, o czym pisałem w pierwszej części recenzji (link). Czy na tym to się zakończy? Czy mechanika gry karcianej może przybliżyć realia czasów Powstania Styczniowego?
[więcej na blogu Przystanek Planszówka]

Dodano 2014-05-15 10:28:34 przez JoannaRok 1863 – powstańcze zmagania. Recenzja

„Rok 1863 to nietypowa gra karciana, w której wcielisz się w rolę dowódcy partii powstańczej. Zbierz oddziały kosynierów, zadbaj o wystarczającą liczbę strzelb i rewolwerów, a także przywołaj do kompanii słynnych Żuawów Śmierci. Klucz po lasach i myl trop, tak by zaskoczyć Moskali nieprzygotowanych do boju. W chwili trwogi współdziałaj z innymi partiami, lecz pamiętaj, że to Ty musisz się okryć największą Chwałą.”

Jak się pewnie łatwo domyślicie, jest to cytat z pudełka recenzowanej gry. Oczywistym jest, że jaki by nie był ów opis – zazwyczaj koloryzuje on rzeczywistość gry. Zaś im bardziej gra jest z gatunku eurogier, tym bardziej tych kilka zdań nijak się ma do odczuć z rozgrywki. A jak będzie tym razem?
[więcej w serwisie Board Times]

Dodano 2014-05-06 18:06:07 przez Joanna


Rok 1863 w Internecie:Profil gry na BoardGameGeek.com

Ocena gry w/g użytkowników BGG: 6.9.
BoardGameGeek - Kompendium wiedzy o grach planszowych z całego świata (w języku angielskim)
[kliknij po więcej informacji o grze]


Grę dodał(a) Joanna dnia 2014-02-16 22:02:40, ostatania modyfikacja 2014-02-25 09:46:13