Używamy ciasteczek. Zawsze możesz je wyłączyć, ale nie będziesz mógł wtedy korzystać z serwisu jako zalogowany użytkownik.     X    
   
Bohaterowie wyklęci

Średnia ocena: 7.65 / 10

Zaloguj się aby oceniać gry

Bohaterowie wyklęci

The Outcast Heroes

Rok pierwszego wydania: 2013


Liczba graczy: 2-4

Wiek: od 10 lat

Czas gry: ok 30 min.


Projektant: Adam Kwapiński, Michał Sieńko

Mechanika: auction/bidding, hand management


Ocena BGG: 7.29  (40 użytkowników)


Wydawca: Fabryka Gier Historycznych

Polskie wydanie (2013)Opis gry

Latem 1944 r. Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego, czyli nielegalna władza wykonawcza w Rzeczpospolitej Polskiej ustanowiona przez Józefa Stalina, przywódce Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, wydał dyrektywę “O rozwiązaniu tajnych organizacji wojskowych na terenach wyzwolonych”. Tym samym Polskie Państwo Podziemne, reprezentacja legalnych władz Rzeczypospolitej, a w nim największe organizacje wojskowe, czyli Armia Krajowa i Narodowe Siły Zbrojne, zostały narażone na represje ze strony nowo powstałej władzy komunistycznej, która sukcesywnie przejmowała kontrole nad Polską.

Kilka miesięcy po ogłoszeniu tej dyrektywy gen. Leopold Okulicki, ps. Niedźwiadek, ostatni dowódca Armii Krajowej, wydał rozkaz o rozwiązaniu tej organizacji i zwolnił żołnierzy z przysięgi. Inne oddziały zbrojne nadal podejmowały walkę z radzieckim okupantem. Stań na czele takiego oddziału i walcz o “Wolną, Niepodległa, Szczęśliwą Polskę!”

W Bohaterach Wyklętych gracze wcielą się w dowódców oddziałów walczących z nielegalną władzą komunistyczną. Ich zadaniem będzie walka z okupantem poprzez wykonywanie misji skierowanych przeciwko Władzy Ludowej oraz realizacja tajnych celów. Za swoje działania gracze otrzymują punkty chwały - kto zbierze ich najwięcej, wygrywa grę.

Opinie użytkowników

Nie ma jeszcze żadnej opinii. Możesz być pierwszy...

Zobacz rozkład ocen

Recenzje oraz opinie na innych stronach internetowych:


Zwycięstwo najważniejsze?

Gry planszowe to w ogromnej większości sposób na rywalizację, ograniczoną specyficznymi regułami. Stąd oczywiste jest, że gracze zasiadają do rozgrywki z myślą o zwycięstwie.

Czy jednak są możliwe do pomyślenia gry, w których gracz zrezygnuje z optymalnej strategii prowadzącej do zwycięstwa w myśl jakichś nadrzędnych racji?
[więcej na blogu Znad Planszy]

Dodano 2014-08-27 22:34:38 przez JoannaBohaterowie Wyklęci – czy historia smęci, czy nęci?

Nie przepadam za opowieściami babuni o wojnie, po-wojnie i o komunizmie. Pamiętam wystawanie w długaśnych kolejkach po koreański piórnik i tyle wiadomości na temat tego rozdziału w historii naszego kraju mi wystarczy do patriotycznego samozadowolenia. Przystąpiłam więc do gry w Bohaterów Wyklętych bez wczytywania się w fabułę. Ot, dostałam do ręki mały zestaw żołnierzy w nie-ulubionym fioletowym kolorze (się pytam, czemu nie ma czerwonego?), gdzie każdego charakteryzowały dwa współczynniki, jedną kartę celu, która określała, czy jestem dobrym człowiekiem, czy zdrajcą (u nas od razu nazwanym „cylonem”) oraz nakaz bicia się o sukcesy lub porażki w kolejnych misjach.
[więcej w serwisie GamesFanatic]

Dodano 2014-07-08 20:58:08 przez JoannaBohaterowie Wyklęci - Komunizm nie przejdzie!

Nie ukrywam, że moja wiedza na temat żołnierzy wyklętych jest bardzo słaba. Wiem, że walczyli z komunizmem. Jednak nie znam ich akcji, za co ich wyklęto, ani kto konkretnie zaliczał się do tej grupy. Dzięki rozgrywce w Bohaterów Wyklętych mogłem się zastanowić nad tym jak bardzo słabo znam ich historię...
[więcej na blogu Powermilka]

Dodano 2014-02-22 20:17:49 przez JoannaScheherazade | Historia Polski: Bohaterowie Wyklęci ZnadPlanszy.pl

Miałam okazję spytać kilka osób, od podstawówki do studiów, czy wiedzą kim są Bohaterowie Wyklęci. Nikt nie wiedział. Doszło nawet do trochę zabawnej sytuacji, gdy gimnazjalista ujrzał na moim biurku książkę, której okładka zawiera słowo „wyklęci”, z wielką krwawą literą K. O, wyklęci, a ja czytam teraz Wiedźmina. Odpowiedziałam, że to książka o żołnierzach, o współczesnej historii polski. Zapadła chwila ciszy, konsternacja, że jednak to nie żadne sf czy fantasy.
[więcej na blogu Znad Planszy]

Dodano 2014-02-15 16:21:18 przez JoannaPamięć Wyklętym

Zazwyczaj gry, jakiegokolwiek medium by nie dotyczyły, mają tylko jeden cel, czyli dostarczenie rozrywki graczom. Zdarzają się jednak wyjątki od tej reguły, a jednym z nich są Bohaterowie Wyklęci, wydani przez Fabrykę Gier Historycznych wraz z Fundacją Niepodległości. Kwestią jest, czy szczytny cel jakim jest przybliżenie nam historii Żołnierzy Wyklętych, nie przesłonił innego aspektu: dobrej zabawy.
[więcej w serwisie Polgergeist]

Dodano 2014-02-01 00:00:00 przez Joanna


Bohaterowie wyklęci w Internecie:Profil gry na BoardGameGeek.com

Ocena gry w/g użytkowników BGG: 7.295. Grę oceniło 40 użytkowników.
BoardGameGeek - Kompendium wiedzy o grach planszowych z całego świata (w języku angielskim)
[kliknij po więcej informacji o grze]
Profil gry na gra24h.pl

Encyklopedia Gier Planszowych
Zbiór informacji o popularnych grach planszowych dostępnych w Polsce
[kliknij po więcej informacji o grze]

Grę dodał(a) Joanna dnia 2014-01-03 00:58:55, ostatania modyfikacja 2014-05-20 16:04:34