Używamy ciasteczek. Zawsze możesz je wyłączyć, ale nie będziesz mógł wtedy korzystać z serwisu jako zalogowany użytkownik.     X    
   
Pretor

Średnia ocena: 7.28 / 10

Zaloguj się aby oceniać gry

Pretor

Praetor

Rok pierwszego wydania: 2014

Essen 2014


Liczba graczy: 2-5

Wiek: od 12 lat

Czas gry: ok 75 min.


Projektant: Andrei Novac

Kategoria: ekonomiczne

Mechanika: worker placement, tile placement


Ocena BGG: 7.56  (12 użytkowników)


Wydawca: Granna

Polskie wydanie (2014)Opis gry

W grze wcielamy się w inżynierów cesarza Hadriana i staramy się jak najlepiej wykorzystać posiadane surowce i budowane przez nas budynki, a także mądrze zarządzać swoimi pracownikami. Wszystko ku chwale Imperium!

Na polski rynek grę wyda Granna w serii Granna Expert

Opinie użytkowników

Nie ma jeszcze żadnej opinii. Możesz być pierwszy...

Zobacz rozkład ocen

Recenzje oraz opinie na innych stronach internetowych:


PRETOR: Z CZEGO RZYM ZBUDOWANO?

Wydawnictwo Granna wielu osobom kojarzy się z prostymi grami rodzinnymi. Od zeszłego roku ich oferta została poszerzona o nową linie wydawniczą: Granna Expert. Choć z pierwszym tytułem z tej serii, CV, miałem do tej pory tylko jednorazowy kontakt, nie wydaje się on bardzo skomplikowaną grą. Odniosłem wrażenie, że stanowi swego rodzaju pomost pomiędzy dotychczasowymi grami, a tym co dopiero ma nastąpić. Drugi tytuł z z serii wydawniczej Expert ma zadowolić tych, którzy poszukują zaawansowanych gier. Na ile się to udało, postaram się odpowiedzieć w trzyczęściowej recenzji. Dziś chciałbym przyjrzeć się temu, z czego przyjdzie nam Rzym bud
[więcej na blogu Przystanek Planszówka]

Dodano 2014-09-08 14:42:26 przez JoannaPretor – Jak zostać inżynierem cezara – Recenzja

Jest rok 122. Cezar Hadrian 4 lata po przejęciu władzy (zresztą po Trajanie) przybywa do Wielkiej Brytanii. Zleca tam budowę Wału Hadriana. Szuka także zdolnych inżynierów, którzy będą gotowi odbudować Rzym. W czasach Hadriana ciągle jeszcze słynny Panteon nie został odbudowany po wielkim pożarze Wiecznego Miasta za czasów Nerona.
[więcej w serwisie Board Times]

Dodano 2014-08-27 22:54:06 przez JoannaScheherazade | Pretor

Granna Expert to seria gier skierowana do graczy z większym doświadczeniem. Po sukcesie CV Filipa Miłuńskiego, gry, która zawitała na dobre w mojej kolekcji, przyszedł czas na zagraniczną produkcję. Wielu graczy, podobnie jak ja, z ogromnym zaciekawieniem czekało na kolejny tytuł z tej serii. Wreszcie się pojawił. Pretor z NSKN Games. Emocje podsycał fakt obecności polskiego nazwiska wśród jej twórców.
[więcej na blogu Znad Planszy]

Dodano 2014-08-27 22:09:35 przez JoannaGradanie – Pretor

Dzisiejszy odcinek przenosi nas w czasy panowania Rzymu – a przynajmniej jego panowania w Brytanii – będziemy bowiem zachęcani do budowy Muru Hadriana.

Mur niespecjalnie się sprawdził, natomiast jak sprawdza się Pretor? Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia co my o tym sądzimy
[więcej na blogu Znad Planszy]

Dodano 2014-08-13 16:10:49 przez JoannaNie od razu Rzym zbudowano

W Pretorze gracz wciela się w rolę inżyniera, którego rolą jest wybudowanie okazałej rzymskiej metropolii w odległej prowincji jaką była Brytania. Należy jednak pamiętać, iż cesarz nagrodzi tylko jednego wybrańca, któremu uda się przynieść chwałę Imperium Romanum.
[więcej w serwisie Polgergeist]

Dodano 2014-08-13 15:52:06 przez JoannaRecenzja na blogu RedDice

Pretor to gra, która zwróciła moją uwagę przede wszystkim tematem i mechaniką worker placement, która jest zdecydowanie moją ulubioną w grach. Zainteresowały mnie także osoby projektantów tej pozycji, ponieważ współautorką jest Polka, Agnieszka Kopera. Te same osoby czyli wspomniana Pani Agnieszka i Andrei Novac są odpowiedzialne za głośny ostatnio na Kickstarterze projekt Progress: Evolution of Technology. Mam nadzieję, że gra okaże się co najmniej bardzo dobra. Wracając jednak do Pretora… Te czynniki właśnie spowodowały moje zainteresowanie tym tytułem. Czy gra mnie zaskoczyła? Zapraszam do lektury.
[więcej na blogu RedDice.com.pl]

Dodano 2014-07-17 13:45:05 przez JoannaGry planszowe u Wookiego | Pretor

Pretor to gra od Granny z serii “Expert”. Gra wydana wspólnie z NSKN Games opowiada o budowaniu miasta za czasów cesarza Hadriana. Gracze zarządzają zasobami, wysyłają robotników, budują i wykorzystują budynki a to wszystko aby zdobyć jak najwięcej punktów. Zobaczcie sami jak to wygląda.
[więcej u Wookiego]

Dodano 2014-06-26 23:49:05 przez JoannaZostań ulubionym inżynierem cesarza Hadriana i pracuj ku chwale Imperium! Jest to możliwe w najnowszej grze GRANNY "Pretor".

- Gra należy do kategorii "worker placement" i polega na umieszczaniu robotników. To właśnie ich rękami wykonywane są w grze wszystkie zadania - tłumaczy Krzysiek Szafrański z wydawnictwa GRANNA. - Budują nowe budynki, wydobywają złoto z kopalni. Z każdym kolejnym zadaniem nabierają coraz więcej doświadczenia i w kolejnych rundach pracują wydajniej. W końcu jednak przechodzą na emeryturę, a uczestnik rozgrywki musi być w stanie zapewnić im byt. W innym wypadku doprowadzi do spadku morale ludności i straci szansę na zwycięstwo.

Celem każdego gracza jest zdobywanie punktów uznania. Ten, kto na koniec gry zdobędzie ich najwięcej, zostanie ogłoszony przez cesarza Pretorem i będzie dalej rządził miastem – ku chwale Imperium Rzymskiego.
[więcej na stronie Polskiego Radia]

Dodano 2014-05-27 15:42:18 przez JoannaPretor - Ekspresowe budowanie Rzymu

Imperium Rzymskie słynęło z podbojów, lecz był czas kiedy żołnierze imperialni zamienili włócznie i miecze na młoty i piły. Zajmowano się wtedy utrzymaniem porządku i rozwojem Rzymu. To czas gdy na tronie zasiadł cezar Hadrian. Gra planszowa Pretor przenosi nas w czasy panowania tego władcy. Gracze wcielają się w rolę inżynierów miasta, którzy ubiegają się o miano Pretora. Osoba, która przyczyni się do rozwoju Rzymu dostanie ten urząd.
[więcej na blogu Powermilka]

Dodano 2014-05-13 20:21:54 przez JoannaPierwsza krew - Pretor

Pretor lada dzień będzie miał swoją polską premierę, więc zanim to nastąpi napiszę Pierwszą Krew. Przypominam, że ta gra zostanie wydana w ramach serii Granna Expert, w której są produkty wydawnictwa Granny przeznaczone dla doświadczonych graczy.

[więcej na blogu Powermilka]

Dodano 2014-05-09 21:53:35 przez JoannaPretor – citybulidnig w starożytnym Rzymie do zagrania na Pyrkonie

„Pretor” to najnowsza gra wydawnictwa NSKN Games, którą na polskim rynku wyda Granna (w serii Granna Expert). W grze wcielamy się w inżynierów cesarza Hadriana i staramy się jak najlepiej wykorzystać posiadane surowce i budowane przez nas budynki, a także mądrze zarządzać swoimi pracownikami. Wszystko ku chwale Imperium!
[więcej w serwisie GamesFanatic]

Dodano 2014-03-21 19:05:34 przez Joanna


Pretor w Internecie:Profil gry na BoardGameGeek.com

Ocena gry w/g użytkowników BGG: 7.55833. Grę oceniło 12 użytkowników.
BoardGameGeek - Kompendium wiedzy o grach planszowych z całego świata (w języku angielskim)
[kliknij po więcej informacji o grze]


Grę dodał(a) Joanna dnia 2014-01-03 00:53:45, ostatania modyfikacja 2014-10-15 13:55:49