Używamy ciasteczek. Zawsze możesz je wyłączyć, ale nie będziesz mógł wtedy korzystać z serwisu jako zalogowany użytkownik.     X    
   
Metallum

Średnia ocena: 7.82 / 10

Zaloguj się aby oceniać gry

System Klasyfikacji Umiejętności:

Metallum

Rok pierwszego wydania: 2013

Essen 2013


Liczba graczy: 2

Wiek: od 10 lat

Czas gry: ok 60 min.


Projektant: Wojtek Krupnik, Wojtek Wojcik

Kategoria: ekonomiczne

Mechanika: area control

System Klasyfikacji Umiejętności: B7.Programowanie


Ocena BGG: 7.30  (261 użytkowników)


Wydawca: Galakta

Polskie wydanie (2013)


Dodatki: Metallum: Psi : Metallum: Extractor Attack


Opis gry

Ogromne Statki-Fabryki przemierzają przestrzeń kosmiczną w poszukiwaniu Metallum – nowo odkrytego, lecz bardzo pożądanego surowca. Gracze wcielają się w korporacyjnych pilotów, których zadaniem jest takie kierowanie Statkami-Fabrykami aby stworzyć bardziej wydajną infrastrukturę wydobywczą na planetach opuszczonego systemu.
Czy uda ci się umieścić na planetach swoje Roboty Wydobywcze i w tym samym czasie pokrzyżować plany przeciwnika? Pomimo tego, że rywalizacja jest oficjalnie tylko ekonomiczna, zdolny pilot wie, kiedy uderzyć w infrastrukturę wydobywczą przeciwnika, lub dokonać jej „drobnych poprawek”. Po wszystkim nikt nie będzie pamiętał szczegółów zmagań… za to wszyscy zapamiętają imię najlepszego pilota w historii galaktyki!

Opinie użytkowników

Nie ma jeszcze żadnej opinii. Możesz być pierwszy...

Zobacz rozkład ocen

Recenzje oraz opinie na innych stronach internetowych:


Boardgames factory odcinek #64: Metallum

W odcinku recenzujemy grę Metallum - planszówkę o tyle niezwykłą, ze wydaną w ramach konkursu na grę prowadzonego przez Galaktę.
[Zobacz film na Youtube]

Dodano 2014-06-02 11:52:51 przez JoannaMetallum - Masz więcej robotów?

Metallum bardzo przypadł mi do gustu. Jest to dość ciężka gra, w której należy przemyśleć wszystkie swoje ruchy. Zaczynając od tego kogo wybierzemy, przemyślając co przeciwnik chce zrobić, na skrupulatnym wykonaniu naszych akcji kończąc. Zasady są dość proste, można je szybko opanować, ale rozgrywka jest już umysłowym wyzwaniem. Nie sztuką jest zrobić dobry program, dodatkowo trzeba go wykorzystać, a gdy dojdą do tego instalacje planetarne oraz moduły może się okazać, że korzystanie z podprogramów schodzi na drugi plan. Z powodu ciężaru gry jedna partia mieścić się będzie w godzinę.

Sporą wadą jest widoczny efekt kuli śniegowej. Jeżeli na początku rozgrywki popełnimy zbyt drastyczne błędy, dogonienie lidera może być ogromnym problemem, o czym się boleśnie parę razy przekonałem. Jednak przykład mojej koleżanki, która nadrobiła dwudziestopunktową różnicę w dwóch turach i na dodatek wygrała, jest optymistycznym akcentem dla tych, którzy często zostają w tyle podczas rozgrywek w Metallum. Czynnikiem losowym jest ułożenie planet oraz karty pojawiające się na rynku, zatem jest on dość niski. Z tego względu fakt nie zawsze równej walki nie wynika z dużej losowości tytułu. Błędy w planowaniu są czynnikiem ludzkim, więc trochę jestem adwokatem diabła zwalając całą winę na grę. Jednak skoro dopuszcza do takich sytuacji, muszę o tym wspomnieć. [...]

[więcej na blogu Powermilka]

Dodano 2014-05-28 12:58:54 przez JoannaPierwsza krew - Metallum

Metallum to gra, która w konkursie dla autorów gier planszowych zajęła pierwsze miejsce w kategorii "Science-fiction". Konkurs ten organizowało wydawnictwo Galakta, więc to ono wydało tę planszówkę. Jesteśmy gdzieś w przyszłości i eksplorujemy różne planety w celu pozyskania cennego surowca jakim jest tytułowe metallum. Gra jest przeznaczona dla dwóch graczy, a na przeciw mnie stanęła Sylwia
[więcej na blogu Powermilka]

Dodano 2014-05-23 08:51:34 przez JoannaKosmos dla dwóch osób

Metallum - surowiec, który jest kluczem do rozwoju rodzaju ludzkiego. Występuje tylko w kosmosie i jest go na tyle mało, że korporacje zajmujące się jego wydobyciem zaczęły być coraz bardziej agresywne w stosunku do siebie. Choć nie ma wojny, walka trwa. Sabotaże, niedopuszczanie konkurencyjnych jednostek do zajmowanych przez siebie planet jest na porządku dziennym. Kto okaże się bardziej cwany, chytry i przebiegły?
[więcej w serwisie Polgergeist]

Dodano 2014-04-23 15:49:19 przez JoannaMetallum – górnictwo w odległych częściach galaktyki.

Niewiele jest gier z mechaniką area control, które dobrze działają na dwóch graczy. Autorzy gry Metallum postawili sobie za zadanie trafić właśnie w tą niszę. Przenoszą nas oni do dalekiej przyszłości, gdzie na odległych planetach będziemy rywalizować o tytułowy surowiec. Metallum udostępniło nam wydawnictwo Galakta, to właśnie dzięki niemu powstała ta recenzja. Chcemy zauważyć, że do tego momentu nie interesowaliśmy się tą pozycją.
Ku naszemu zaskoczeniu w paczce znaleźliśmy nie podpisaną, zaklejoną kopertę. Myśleliśmy, że to list skierowany do nas od wydawnictwa. Po jej otwarciu okazało się, że jej zawartość to kwadratowy kartonik z grafiką. Z początku myśleliśmy, że to podkładka pod szklankę Niemniej jak się potem okazało, był to promocyjny kafelek z planetą. No cóż… Każdy może się pomylić.
[więcej w serwisie Board Times]

Dodano 2014-02-23 21:57:25 przez Joanna


Metallum w Internecie:Profil gry na BoardGameGeek.com

Ocena gry w/g użytkowników BGG: 7.30249. Grę oceniło 261 użytkowników.
BoardGameGeek - Kompendium wiedzy o grach planszowych z całego świata (w języku angielskim)
[kliknij po więcej informacji o grze]
Profil gry na gra24h.pl

Encyklopedia Gier Planszowych
Zbiór informacji o popularnych grach planszowych dostępnych w Polsce
[kliknij po więcej informacji o grze]

Grę dodał(a) Joanna dnia 2014-01-03 00:53:33, ostatania modyfikacja 2016-10-06 11:25:51