Używamy ciasteczek. Zawsze możesz je wyłączyć, ale nie będziesz mógł wtedy korzystać z serwisu jako zalogowany użytkownik.     X    
   
Madeira

Średnia ocena: 7.64 / 10

Zaloguj się aby oceniać gry

Madeira

Rok pierwszego wydania: 2013

Essen 2013


Liczba graczy: 2-4

Wiek: od 12 lat

Czas gry: ok 120 min.


Projektant: Nuno Bizarro Sentieiro, Paulo Soledade

Kategoria: ekonomiczne, strategiczne

Mechanika: worker placement, dice rolling


Ocena BGG: 7.78  (517 użytkowników)


Wydawca: Hobbity.eu

Polskie wydanie (2014)Opis gry

Madera (port. Madeira) to wyspa, oficjalnie odkryta na początku XV wieku przez portugalskich żeglarzy. Madera, oznaczająca po portugalsku “drewno”, charakteryzowała się gęstymi lasami, porastającymi dzikie, żyzne tereny. Bogactwo naturalne i strategiczna położenie na Oceanie Atlantyckim uczyniło z tej wyspy jedno z najważniejszych portugalskich odkryć. Madera stała się swoistym “laboratorium” dla rodzącego się Portugalskiego Imperium Kolonialnego. Plantacje pszenicy były pierwszym źródłem utrzymania na wyspie. Potem, kiedy D.Henrique zaczął zarządzać ekonomią Imperium, cukier stał się głównym towarem eksportowym Madery. Kiedy na rynku pojawił się konkurencyjny cukier z Afryki i Brazylii, dokonano płodozmianu i wino stało się najbardziej rozpoznawalnym i dochodowym towarem z Madery.

Gracze starają się dostosować do zmian, starając się znaleźć najlepsze pola uprawne i jednocześnie pozyskiwać cenne drewno, potrzebne do wznoszenia nowych budynków w mieście i budowy okrętów. Statki są niezbędne do prowadzenia handlu zagranicznego oraz tworzenia nowych ekspedycji w celu odkrycia nowych terenów.

W grze zastosowano innowacyjną mechanikę, w której używa się Kości Gildii i Pirackich.
Dzięki właściwemu zarządzaniu tymi Kośćmi, gracze najpierw mogą skorzystać z przysług oferowanych przez cztery wpływowe postacie, a następnie obliczyć koszt wykonania akcji Budynków, zajmowanych przez te postacie w danej rundzie. Gracze muszą ostrożnie wybierać moment realizacji swoich celów. Jeśli zrobią to zbyt wcześnie, nie zyskają dużo prestiżu, a jeśli będą zwlekać, ktoś inny może ich ubiec.

Opinie użytkowników

Nie ma jeszcze żadnej opinii. Możesz być pierwszy...

Zobacz rozkład ocen

Recenzje oraz opinie na innych stronach internetowych:


Gramy Bez Monitora #37 – Madeira

Dzisiejszy odcinek Gramy Bez Monitora zabierze nas na wyspę odkrytą w XV wieku przez portugalskich żeglarzy.
Tą wyspą jest Madera, a gra to Madeira. Polska wersja tej planszówki została niedawno wydana przez Hobbity.eu. Zobaczcie jak wyglądają ciężkie euro-gry.
[więcej do poczytania w Gildii Gier Planszowych]

Dodano 2014-07-13 21:02:26 przez JoannaGradanie – Madeira

Dzisiejszy odcinek pojawia się dzięki gościnnemu wstawiennictwu Tycjana. Na razie powodem jest wakacyjny wyjazd regularnego wstawiacza, ale być może przy odcinku nr 80 przekształci się to w tradycję
[więcej na blogu Znad Planszy]

Dodano 2014-07-08 21:33:05 przez JoannaPlanszówkowe recenzje

W tym tygodniu postanowiłem przejść się po wszystkich miejscach, o których udało mi się dowiedzieć, gdzie grają wieczorami w gry planszowe. W poniedziałek trafiłem do klubokawiarni “Chwila da Klub”.

Na wszelki wypadek – gdyby nie udało mi się dosiąść do nikogo – wziąłem ze sobą Slavikę. Po wejściu do środka okazało się, że są rozstawione trzy duże stoły, przy których siedzieli już gracze. Każda rozgrywka była już rozpoczęta więc popatrzyłem tylko jak wyglądają kolejne gry i stwierdzam, że prezentowały się ciekawie. Jednak po krótkim przejściu przez klub siedliśmy do Slaviki – po rozłożeniu zobaczyliśmy, że do klubu wszedł nowy gracz. Podszedłem zapytać się czy z nami zagra. Potwierdził, ale też powiedział, że ma swoje gry – Level 7 i Madeirę.
[więcej...]

Dodano 2014-02-05 00:00:00 przez Joanna


Madeira w Internecie:Profil gry na BoardGameGeek.com

Ocena gry w/g użytkowników BGG: 7.78021. Grę oceniło 517 użytkowników.
BoardGameGeek - Kompendium wiedzy o grach planszowych z całego świata (w języku angielskim)
[kliknij po więcej informacji o grze]


Grę dodał(a) Joanna dnia 2014-01-03 00:53:30, ostatania modyfikacja 2014-03-16 22:44:44