Używamy ciasteczek. Zawsze możesz je wyłączyć, ale nie będziesz mógł wtedy korzystać z serwisu jako zalogowany użytkownik.     X    
   
Gilotyna

Średnia ocena: 6.59 / 10

Zaloguj się aby oceniać gry

Gilotyna

Guillotine

Rok pierwszego wydania: 1998


Liczba graczy: 2-5

Wiek: od 12 lat

Czas gry: ok 30 min.


Projektant: Paul Peterson

Kategoria: familijne, karciane

Mechanika: hand management


Ocena BGG: 6.54  (11078 użytkowników)


Wydawca: Hasbro

Polska instrukcjaOpis gry

Gilotyna jest świetną grą do piwa i przekąsek - łatwa do zrozumienia, rozgrywana w mniej niż 30 min i dostarcza mnóstwo okazji do śmiechu. Strategie są proste, ale jest to doskonała, lekka gra do 2 do 5 graczy.

Rewolucyjna gra karciana, gdzie wygrywasz poprzez zbobycie jak największej liczby głów.

Ta lekceważąca wszystko i pełna humoru gra dzieje się w czasie Rewolucji Francuskiej. Gracze reprezentują rywalizujących ze sobą operatorów... gilotyn, którzy starają się zgromadzić jak najlepszą kolekcję ściętych arystokratycznych głów w 3 rundach. W każdej rundzie 12 szlachciców ustawianych jest w kolejce do gilotyny. Każdy z nich jest wart konkretną ilość punktów zależną od tego jak bardzo złą sławą cieszył się dany szlachcic lub szlachcianka.

Gra cechuje się wyśmienita grafiką, która dodatkowo podkreśla humor i lekkie podejście do tematu.

Podsumowując: Gilotynę polecamy każemu, kto lubi proste, szybkie i lekkie gry. W praktyce gra jest tak prosta, że nawet ośmiolatek by sobie poradził, dzięki czemu świetnie nadaje się dla zmęczonego, ale odmawiającego zakończenia dnia towarzystwa, które zdecydowanie potrzebuje jeszcze trochę śmiechu przed snem.

Skrócone zasady

W czasie swojej rundy zagrywasz karty akcji by zmienić kolejność w jakiej stoją arystokraci tak, abyś mógł zgarnąć jak najcenniejsze głowy dla siebie. Gracz z największą liczbą punktów na koniec gry, wygrywa.
Czy będziesz wystarczająco sprytny by przekupić strażników i umieścić w swojej kolekcji Marię Antoninę? Czy też stracisz punkty ścianjąc Bohatera Ludu?

W czasie swojej tury każdy z graczy musi:
zagrać karte akcji
ściąć pierwszego szlachcia który stoi w kolejce
wyciągnąć kolejną kartę

Tak zasady wyglądają w skrócie. Wyjątki od zasad i inne zawiłości są wyjaśnione już na samych kartach szlachciców. Zasady gry można przyswoić w 5 min.

Opinie użytkowników

Nie ma jeszcze żadnej opinii. Możesz być pierwszy...

Zobacz rozkład ocen

Recenzje oraz opinie na innych stronach internetowych:


Weekendowy wieeeelopak

Weekend mieliśmy upalny. Naród wypłynął licznie na ogródki, działki, balkony, łąki odpalając grille, otwierając napoje chłodzące i szukając odrobiny cienia by nie spiec się zbytnio w prażącym słońcu. Podobnie uczyniłem ja wraz z gronem znajomych z którymi przyszło mi się spotkać przez te dni. Dodatkowo, jak na planszoholików przystało, na ogrodowym stole co rusz wymienialiśmy plansze, racząc się co lepszymi growymi kąskami. W sobotę ugościli mnie Julita z Romanem, z którymi wiele żetonów i pionków poprzesuwałem, w niedzielę na dobitkę przygarnęła mnie Ania z Grigorijem. Niekwestionowanym liderem tych dni była prosta karcianka imprezowa- Gilotyna (Guillotine).
[więcej okiem Planszoholika]

Dodano 2014-06-23 12:41:56 przez JoannaPolecą głowy...

Guillotine jest szybką i niezwykle prostą niekolekcjonerską grą karcianą. Gracze wcielają się w role operatorów gilotyn w czasach Rewolucji Francuskiej, gdy zawód ten przeżywał największy rozkwit. Jak w każdym biznesie, tak i tutaj wykształciła się zdrowa konkurencja. Tylko sprawne pozbawianie głów wrogów ludu, pozwoli nam zdobyć szacunek należny prawdziwemu zawodowcowi.
[więcej w serwisie Polgergeist]

Dodano 2014-04-01 00:00:00 przez JoannaGilotyna-mini recenzja mini gry

Gilotyna jest grą prostą, wesołą (mimo ponurej tematyki). Rozgrywka dzieli się na 3 fazy (3 dni); w każdym dniu należy ściąć 12 szlachciców. Mają oni różną wartość punktową. Najwięcej punktów uzyskujemy za ścięcie osób, które są symbolami starego ładu – królowa, generałowie, dostojnicy kościelni. Autorzy gry zadbali o wierność realiom historycznym – postacie są ubrane w stroje z czasów Rewolucji Francuskiej, a na kartach występują postacie z epoki (np. Maria Antonina, Robespierre).
[więcej w serwisie Przystanek Legnica]

Dodano 2014-04-01 00:00:00 przez JoannaRozwiń  

Gilotyna w Internecie:Profil gry na BoardGameGeek.com

Ocena gry w/g użytkowników BGG: 6.5434. Grę oceniło 11078 użytkowników.
BoardGameGeek - Kompendium wiedzy o grach planszowych z całego świata (w języku angielskim)
[kliknij po więcej informacji o grze]


Grę dodał(a) Joanna dnia 2014-01-03 00:38:16, ostatania modyfikacja 2014-06-23 12:40:41