Używamy ciasteczek. Zawsze możesz je wyłączyć, ale nie będziesz mógł wtedy korzystać z serwisu jako zalogowany użytkownik.     X    
   
Lewis & Clark

Średnia ocena: 7.90 / 10

Zaloguj się aby oceniać gry

Lewis & Clark

Rok pierwszego wydania: 2013

Essen 2013


Liczba graczy: 1-5

Wiek: od 14 lat

Czas gry: ok 120 min.


Projektant: Cédrick Chaboussit

Kategoria: strategiczne

Mechanika: worker placement, card drafting, hand management


Ocena BGG: 7.92  (1037 użytkowników)


Wydawca: REBEL.pl

Polskie wydanie (2014)


Dodatki: Lewis & Clark: Cédrick Chaboussit


Opis gry

30 kwietnia 1803 roku Stany Zjednoczone Ameryki zakupiły od Napoleona Bonaparte Luizjanę za kwotę 15 milionów dolarów. Thomas Jefferson wysłał wówczas dwóch dzielnych podróżników: Meriwethera Lewisa i Williama Clarka, aby zbadali ten ogromny nieznany teren. Ekspedycja Lewisa i Clarka (trwająca od 1804 do 1806 roku) była pierwszą wyprawą w zachodnie tereny obecnego państwa.

Powróćmy do roku 1803 i wyobraźmy sobie, że prezydent Jefferson wysłał nie jedną, ale kilka ekspedycji w celu zbadania Dzikiego Zachodu i Ty oraz inni gracze stajecie na czele tych wypraw. Waszym zadaniem jest przemierzenie kontynentu i jak najszybsze dotarcie do Pacy„fiku. Jednak pamiętaj, że historia zapamięta tylko tych, którzy będą pierwsi!

Lewis & Clark to gra – wyścig napędzana zasobami i umiejętnym zarządzeniem kartami. Gracz musi dobrze rozporządzać ekwipunkiem, członkami wyprawy oraz radzić sobie z traperami i rdzennymi mieszkańcami tamtych terenów napotykanymi podczas podróży. Dobre dowództwo to klucz do zdobycia Zachodu!

Na czym to dokładnie polega? Gra napędzana jest przez karty postaci. W swoich szeregach możemy mieć zarówno pomocnych Indian, doświadczonych traperów, myśliwych, rewolwerowców, żołnierzy, handlarzy futrem, tłumaczy i podróżników. Każdy z nich posiada unikalne umiejętności, które znacznie pomogą Ci podczas wyprawy.

Ta prowadzi przez całe Stany Zjednoczone zarówno szlakami rzecznymi, jak i górskimi przełęczami. Głównym problemem jaki napotykamy na swojej drodze jest zarządzanie posiadanymi surowcami. Gdy zbierzemy zbyt dużo futer, drewna, ekwipunku i żywności nasze kanoe, albo objuczone konie znacznie zwolnią i nie będziemy pokonywać tak dużych dystansów jak bez tego balastu. Warto go jednak posiadać, gdyż przekazując je Indianom, rdzennym mieszkańcom tych terenów możemy znacznie przyspieszyć postępy naszej ekspedycji.

Dowódca tej wyprawy, która jako pierwsza przemierzy całe stany i dotrze aż do Fortu Clatsop (lub dalej) zostaje zwycięzcą, a historia zapamięta go jako kartografa najwybitniejszego badacza dzikiego zachodu!

Opinie użytkowników

Nie ma jeszcze żadnej opinii. Możesz być pierwszy...

Zobacz rozkład ocen

Recenzje oraz opinie na innych stronach internetowych:


Lewis & Clark – recenzja

Gra planszowa Lewis & Clark przeniesie nas w niezbadane rejony Luizjany początków XIX wieku, a my wcielimy się w podróżników, którzy, wypełniając wolę prezydenta Stanów Zjednoczonych Thomasa Jeffersona, muszą przed innymi dotrzeć do zachodniego brzegu Pacyfiku. Bo tylko pierwsi zapewnią sobie miejsce w historii. Jesteście gotowi sprostać wyzwaniu?
[więcej na stronie Gram na planszy]

Dodano 2014-08-13 16:18:14 przez JoannaPierwsze wrażenie: Lewis&Clark

Mówi się, że to jedna z lepszych gier zeszłorocznych targów w Essen. Mówi się, że bardzo dobra, że pięknie wydana i takie tam. Więc się skusiłem i po przeczytaniu instrukcji niezłocznie zakupiłem czując, że to gra dla mnie. Teraz będę miał okazję przekonać się czy to co „się mówi” jest rzeczywiście prawdą. To znaczy już odrobinę miałem okazję się o tym przekonać bo obok normalnego trybu 2-5 osobowego gra posiada również bardzo dobrze i prosto opracowany wariant solowy. I co? Od teraz ja też będę mówił dobrze o tej grze a myślę, że z każdą rozgrywką będę mówił jeszcze lepiej.
[więcej okiem Planszoholika]

Dodano 2014-06-23 12:35:50 przez JoannaNa Zachód!

Ależ to była wspaniała rozgrywka! Lewis&Clark kolejny raz ale pierwszy w 3 osoby- Ania, która stawiała pierwsze kroki i ja z Grigorijem- dwa cwaniaki, na świeżo po dwóch rozgrywkach z może nie bogatym ale cennym doświadczeniem. Współczułem nieco Ani, która przy pierwszych ruchach patrzyła to na planszę to w karty i widziałem w jej oczach totalne zagubienie, które można by podsumować jednym słowem ‚aleosochozi’…
[więcej okiem Planszoholika]

Dodano 2014-06-23 12:35:25 przez JoannaLewis & Clark – Go West!

Wśród tytułów, które po ostatnich targach w Essen (a do kolejnych mamy już bliżej, niż minęło od poprzednich!), wzbudziły wśród graczy wielkie, i zwykle pozytywne emocje, jest gra o odkrywaniu Dzikiego Zachodu. Lewis & Clark jest typową eurogrą, gdzie klimat jest doczepiony do rozgrywki, ale tutaj zrobiono to raczej starannie. Dość napisać, że wszystkie karty zawierają postacie historyczne związane z wydarzeniami wokół której osnuta jest rozgrywka.
[więcej w serwisie GamesFanatic]

Dodano 2014-06-11 10:48:08 przez JoannaJak zdobyto Dziki Zachód

W 1803 roku prezydent Stanów Zjednoczonych, Thomas Jefferson wysłał dwóch podróżników: Meriwethera Lewisa i Williama Clarka na pierwszą w historii wyprawę badawczą zachodnich terenów państwa. Dlaczego o tym wspominam? Otóż w grze Lewis & Clark cofniemy się w czasie i ponownie odegramy wydarzenia ze słynnej wyprawy do Luizjany. Tym razem jednak prezydent Jefferson wysłał nie jedną, a kilka ekspedycji. Czy będziesz wystarczająco dobrym dowódcą i zdobędziesz swoje miejsce w historii?
[więcej w serwisie Polgergeist]

Dodano 2014-05-05 16:09:02 przez JoannaLewis & Clark – wyścig w (nie)znane

Ostatnie pociągnięcie pióra pozostawiło zamaszysty zawijas na zapisanej drobnym, lecz starannym pismem kartce.
W tym historycznym momencie kilka kropli atramentu prawnie pieczętowało umowę, na mocy której ponad dwa miliony kilometrów kwadratowych ternu stały się oficjalnie częścią Stanów Zjednoczonych Ameryki. Akt ten jeden z członków tzw. „Komisji Pięciu” – Robert Livingstone określił następującymi słowami:
– Żyliśmy długo, lecz to dziś pieczętujemy najszlachetniejszy czyn całego naszego życia. Licząc od dnia dzisiejszego Stany Zjednoczone zajmują miejsce pośród potęg pierwszego rzędu.
Pomijając patos związany z doniosłością chwili, słowa sygnatariusza nie były wcale dalekie od prawdy. Wszak powierzchnia Luizjany i innych ziem, które na mocy sprzedaży dołączyły do terytorium Stanów Zjednoczonych to dziś jedna czwarta całej powierzchni tego kraju.
Zakup Luizjany otworzył Ameryce drogę na zachód – ku Oceanowi Spokojnemu – drogę prowadzącą przez prawdziwie „dziki” zachód.
[więcej na blogu Znad Planszy]

Dodano 2014-04-23 15:41:09 przez JoannaPierwszy raz z… Lewis & Clark

Lewis & Clark to gra przenosząca nas do roku 1803, w którym to rozpoczęła się wyprawa dwóch podróżników w celu zbadania terenów Luizjany. Grę zaprojektowali francuscy twórcy i nie jest to pierwsza pozycja traktująca o tej tematyce.
Wrażenia po rozegranych partiach są jak najbardziej pozytywne. Gra to typowy wyścig. Kto pierwszy rozbije obóz na lub za metą, wygra grę. Szlak wiedzie głównie rzeką, ale w drugiej części do pokonania są także dwa odcinki górskie.
[więcej na blogu RedDice.com.pl]

Dodano 2014-04-02 11:47:05 przez JoannaLewis & Clark, czyli od zakochania dzieli cię jeden krok

Kiedy podróżnik Meriwether Lewis wraz ze swoim przyjacielem Williamem Clarkiem przemierzali dzikie tereny dzisiejszej Luizjany, na pewno żaden z nich nie podejrzewał, że ponad 200 lat później miłośnicy gier planszowych będą siedzieć skupieni nad planszą obmyślając jak najszybciej dotrzeć do Fortu Clatsop i wykonać misję powierzoną im przez prezydenta Thomasa Jeffersona, który odkupił te tereny od Napoleona Bonaparte za kwotę 15 milionów dolarów. Inna sprawa, że zapewne mieli oni ważniejsze zmartwienia na głowie niż dumanie nad losem gier planszowych w XXI wieku.
[więcej na blogu Znad Planszy]

Dodano 2014-03-21 19:07:36 przez JoannaLewis & Clark – go west!

Na początku XIX w. Stany Zjednoczone zapłaciły Francji 15 milionów dolarów za 2,14 milionów km² ziemi na zachód od Missisipi. Na nowo pozyskane tereny, ku brzegom Pacyfiku w maju 1804 roku wyruszyli Meriwether Lewis oraz William Clark.
200 lat później, w 2013 roku Francuz (!) Cédrick Chaboussit uczynił to zdarzenie tematem swojej debiutanckiej gry planszowej. Jednej z lepszych gier z zeszłorocznych targów gier w Essen.
[więcej w serwisie GamesFanatic]

Dodano 2014-03-17 16:26:36 przez Joanna


Lewis & Clark w Internecie:Profil gry na BoardGameGeek.com

Ocena gry w/g użytkowników BGG: 7.92395. Grę oceniło 1037 użytkowników.
BoardGameGeek - Kompendium wiedzy o grach planszowych z całego świata (w języku angielskim)
[kliknij po więcej informacji o grze]


Grę dodał(a) Joanna dnia 2014-01-03 00:36:27, ostatania modyfikacja 2015-10-25 13:10:45