Używamy ciasteczek. Zawsze możesz je wyłączyć, ale nie będziesz mógł wtedy korzystać z serwisu jako zalogowany użytkownik.     X    
   
Maskarada

Średnia ocena: 6.73 / 10

Zaloguj się aby oceniać gry

Maskarada

Mascarade

Rok pierwszego wydania: 2013


Liczba graczy: 2-13

Wiek: od 10 lat

Czas gry: ok 30 min.


Projektant: Bruno Faidutti

Kategoria: imprezowe


Ocena BGG: 6.97


Wydawca: REBEL.pl

Polskie wydanie (2013)


Dodatki: Maskarada - Rozszerzenie


Opis gry

Nowa gra autora Cytadeli - blef i taktyka w jednym
Maskarada jest grą blefu i dedukcji bazującą na różnych rolach postaci, w którą grać można w gronie od 2 do 13 osób.
Celem gry jest zdobycie 13 monet poprzez sprytne wykorzystanie umiejętności postaci. Podczas gry postacie posiadane przez graczy są zakryte, używając akcji można się nimi wymieniać, podglądać je, albo próbować podszyć się pod jakąś postać, co pozwoli nam wykonać jej akcję. Ale musimy być ostrożni, gdyż ogłosiwszy się królem (nie koniecznie nim będąc) inny gracz, bądź kilku innych graczy, także może samozwańczo powiedzieć to ja jestem królem!. Gdy taki konflikt nastąpi wszyscy biorący w nim udział gracze muszą odsłonić swoje karty i tylko ten, który rzeczywiście jest królem (o ile jest taki!) otrzymuje jego przywileje, reszta musi ponieść karę.
W grze występuje 12 różnych postaci: złodziej kradnący monety sąsiadom, wiedźma zamieniająca posiadane bogactwa z innym graczem, król i królowa podbierający monety, inkwizytor szukający osób podszywających się pod inne, głupiec zamieniający się rolami z innym graczem, biskup pobierający monety od najbogatszej postaci czy szpieg poglądający swoją i cudzą tożsamość.
Grę wygrywa gracz, który jako pierwszy zgromadzi 13 monet, albo najbogatszy z graczy, jeśli którykolwiek z grających zbankrutuje.
Rozgrywka obfituje w rozmaite zwroty akcji, sytuację trzeba śledzić na bieżąco obserwując kto jest kim. Gdy wszyscy założą maski rozpocznie się bal, prawdziwa maskarada, w której wygra najprzebieglejszy!
Maskarada to nowa gra autora doskonałej gry towarzyskiej Cytadela. Również i tutaj Bruno Faidutti pokazuje, że esencją gry może być pomysłowa mechanika, która dostarcza przedniej zabawy.

Karta promocyjna Uzurpator:
Gracz, który jest Uzurpatorem - albo przynajmniej udaje, że nim jest - wskazuje innego gracza i zgaduje, jaką kartę postaci on posiada. Wskazany gracz ujawnia swoją kartę i jeśli stwierdzenie okazało się trafne, Uzurpator wykorzystuje umiejętność tej postaci. (Uwaga: Jeśli Uzurpator wybierze postać gracza siedzącego po swojej lewej stronie, gracz ten w swojej turze będzie musiał wykonać akcję potencjalnej zamiany)

Opinie użytkowników

Nie ma jeszcze żadnej opinii. Możesz być pierwszy...

Zobacz rozkład ocen

Recenzje oraz opinie na innych stronach internetowych:


Maskarada – wino, kobiety i blef

Mistrz uniósł wieko niewielkiej szkatułki. W obitym atłasem wnętrzu umieszczono kilkadziesiąt złotych monet oraz szczupłą talię kart. Z wyglądu przypominała popularnego na dworze Tarota, lecz część zebranych doskonale widziała, że gra niewiele ma wspólnego z sztuką czarodziejską.
– Doroczny bal maskowy lady Salvaras odbędzie się za 10 dni. Interesem gildii jest abyście byli tam obecni i zdobyli wszelkie niezbędne informacje oraz – jeżeli nadarzy się okazja – coś więcej. [...]
[więcej na blogu Znad Planszy]

Dodano 2014-08-27 22:29:46 przez JoannaRecenzja na blogu RedDice

Wenecja to ojczyzna bali maskowych. W czas karnawału przenosi nas także gra Maskarada. Jest to tym bardziej niezwykła zabawa, że sami do końca nie jesteśmy pewni swojej roli.
[więcej na blogu RedDice.com.pl]

Dodano 2014-08-13 16:13:55 przez JoannaKtóż może się kryć za maską?

Maskarada jest grą blefu, której towarzyszą ciągłe wrzaski i salwy śmiechu. Nieustające zmiany w postaciach potrafią namieszać wiele i rzadko kiedy można mieć ogląd na sytuację. Jeżeli dodamy do tego sporą dawkę interakcji, która głównie jest negatywna (zabieranie innym pieniędzy) dostajemy produkt bardzo specyficzny, który wywołuje wiele emocji. Podobne wrażenie robiła Cytadela, którą się kocha lub nienawidzi. Niemniej uważam, że blef i intryga zawarte w Maskaradzie doskonale nadają się do rozkręcenia zabawy.
[więcej w serwisie Polgergeist]

Dodano 2014-05-29 21:42:27 przez JoannaMaskarada – jestem Królem!

Jedną z zalet gier planszowych/karcianych jest to, że łączą ludzi, pozwalają bawić się w grupie. Tytuły przygodowe czy strategiczne pozwalają zazwyczaj na rozgrywkę w grupie 2-4/5 osób. Dla tych, którzy lubią bawić w większym towarzystwie, rozwiązaniem będą gry imprezowe, w których limit uczestników jest dużo większy. Taką właśnie grą jest Maskarada, która limitem 13 uczestników bije na głowę nie tylko tytuły przygodowe, strategiczne czy ekonomiczne, ale również sporą liczbę pozycji imprezowych.
[więcej w serwisie Przystanek Legnica]

Dodano 2014-04-26 00:10:28 przez JoannaMaskarada – imprezowa gra blefu

Zbliża się sobotni wieczór. Właśnie umówiłaś/umówiłeś się na spotkanie z paczką znajomych. Wszystko zapowiada się dość niesamowicie, bowiem zawsze miło jest pogadać i zjeść coś dobrego w doborowym towarzystwie, ale… by radości stało się zadość, warto pomyśleć o jakimś urozmaiceniu. Niezależnie od tego czy spotykasz się z planszówkowymi maniakami, niedzielnymi graczami, tudzież ludźmi, których wiedza na temat gier planszowych zatrzymała się na epoce paleoCHIŃCZYKolitu, śmiało możesz zabrać ze sobą Maskaradę. Jeśli nie spodoba im się mechanika (w co wątpię), to chociaż zachwycą się naprawdę ładnymi grafikami.
[więcej w serwisie GamesFanatic]

Dodano 2014-04-23 15:40:40 przez JoannaGramy Bez Monitora #14 – Maskarada

To już 14 odcinek Gramy Bez Monitora. Dziś pokażę Wam coś lekkiego, w sam raz na imprezę ze znajomymi.
W dzisiejszym odcinku sprawdzę, jak sprawuje się imprezowa gra blefu, w którą może grać nawet 13 osób. Oto kolejna gra Bruno Faiduttiego, w której nie wiadomo kto kim jest. Zapraszam do oglądania.
[więcej do poczytania w Gildii Gier Planszowych]

Dodano 2014-04-09 19:01:28 przez JoannaVideorecenzja

Maskarada to szybka gra blefu i dedukcji, której autorem jest twórca znanej Wam być może Cytadeli. Proste zasady i szybka rozgrywka pozwalają nawet mniej doświadczonym graczom błyskawicznie odnaleźć się w realiach gry. A co mi się spodobało w Maskaradzie? Zapraszam do oglądania kolejnego filmu
[więcej na blogu BoardGameGirl]

Dodano 2014-03-13 11:05:19 przez JoannaKobieta i planszówki: Maskarada

Gra mieści się w niewielkim pudełku. Zawiera bardzo ładnie ilustrowane, duże karty (ale niezbyt grube i raczej podatne na uszkodzenia) oraz grube kartonowe żetony. Co ciekawe dołączonych jest kilka instrukcji w różnych językach oraz karty pomocy - też wielojęzyczne.
Gra zawiera oryginalnie 12 kart postaci, ja dostałam jeszcze dodatkową 13 postać (jej umiejętności nie są opisane w instrukcji).
Instrukcja i karty pomocy są po polsku - postacie na kartach mają nazwy angielskie (ale znajomość angielskiego nie jest wymagana).
[więcej na blogu Kobieta i Planszówki]

Dodano 2014-02-15 17:57:20 przez JoannaCzy aby na pewno wiesz, kim jestem?

„Maskarada” to gra blefu dla 2-13 graczy, podczas której, podobnie jak w „Cytadeli„, możesz wcielić się w najróżniejsze postacie. Może zechcesz być tajemniczym szpiegiem, a być może dochodzącym sprawiedliwości sędzią? O ile na początku masz na to jakikolwiek wpływ, później zaczyna się „jazda bez trzymanki”- wymiana kart postaci. Wydawałoby się proste, gdyby nie fakt, że nie mamy pojęcia, czy przeciwnik podmienił naszą kartę, czy też nie. Przy rozgrywce do czterech osób jesteśmy to w stanie jeszcze jakoś kontrolować, jednak im większa ilość graczy, tym większe zamieszanie- a tym samym większa zabawa
[więcej w serwisie Board Times]

Dodano 2014-02-01 00:00:00 przez JoannaWszyscy nosimy maski

Na bal maskowy trafiają rozmaici goście, poczynając od króla, przez szpiega, na zwykłym żebraku kończąc. Co jednak, gdy celem okazuje się nie tyle dobra zabawa, co szybkie wzbogacenie się? Wtedy podchodom i blefom nie ma końca, co znakomicie oddaje „Maskarada”, najnowsza gra Bruno Faiduttiego.
[więcej w serwisie Esensja]

Dodano 2014-02-01 00:00:00 przez JoannaPierwsza krew: Maskarada

Byłem w bydgoskim Centrum Gier Pegaz i ogarniałem ze znajomą jedną ze czterech gier, które bonusowo dorzuciłem do cyklu Gry dla dwojga (Nie, nie powiem co to za gry). Po rozgrywce stwierdziliśmy, że mamy nieco czasu, więc zobaczyłem co wypożyczalnia oferuje. Rzuciła mi się w oczy Maskarada i ją wypróbowałem.
[więcej na blogu Powermilka]

Dodano 2014-02-01 00:00:00 przez JoannaRecenzja Znad Planszy

Znad stołu dało się słyszeć „Jestem wieśniakiem! Znaczy nie jestem, ale jestem. Czy ktoś jeszcze jest wieśniakiem? No, przyznać się!”. Kilka chwil później barczysty mężczyzna odzywa się cienki głosem „Jestem królową!”, „A nie błaznem?” ktoś skontrował. To Maskarada.
[więcej na blogu Znad Planszy]

Dodano 2014-02-01 00:00:00 przez Joanna


Maskarada w Internecie:Profil gry na BoardGameGeek.com

Ocena gry w/g użytkowników BGG: 6.96668.
BoardGameGeek - Kompendium wiedzy o grach planszowych z całego świata (w języku angielskim)
[kliknij po więcej informacji o grze]
Profil gry na gra24h.pl

Encyklopedia Gier Planszowych
Zbiór informacji o popularnych grach planszowych dostępnych w Polsce
[kliknij po więcej informacji o grze]

Grę dodał(a) Joanna dnia 2014-01-03 00:19:18, ostatania modyfikacja 2014-02-16 17:48:46