Używamy ciasteczek. Zawsze możesz je wyłączyć, ale nie będziesz mógł wtedy korzystać z serwisu jako zalogowany użytkownik.     X    
   
Timeline

Średnia ocena: 6.46 / 10

Zaloguj się aby oceniać gry

System Klasyfikacji Umiejętności:

Timeline

Rok pierwszego wydania: 2012


Liczba graczy: 2-8

Wiek: od 8 lat

Czas gry: ok 15 min.


Projektant: Frédéric Henry

Kategoria: edukacyjne, karciane

System Klasyfikacji Umiejętności: D6.Chronologia, H1.Historia


Ocena BGG: 6.47  (995 użytkowników)


Wydawca: REBEL.pl

Polskie wydanie (2012)Opis gry

Czy potrafisz uporządkować historię?
Zgadnij daty utworzenia kilkuset różnych wynalazków!Czy żarówka została wynaleziona przed czy po okularach? Wraz z grąTimeline poznasz odpowiedzi na to i setki innych pytań, porównując swoją wiedzę lub przeczucia do historycznej rzeczywistości. Na początku gry, gracze otrzymują taką samą liczbę kart reprezentujących odkrycia, monumantalne budowle, idee, dzieła sztuki i osiągnięcia ludzkości.Rozpoczynając rozgrywkę wyciągamy z talii jedną losową kartę kładąc ją na stole, tak aby był widoczna strona z datą. Załóżmy, że jest to wynalazek Rower.
Pierwszy gracz wybiera jedną ze swoich kart i umieszcza ją przed lub za kartą na stole w zależności od tego czy uważa, że wynalezioną ję przed, czy po Rowerze. O ile dość proste będzie dołożenie Koła, które na pewno zostało wynalezione przed rowerem, czy Komputera, który na pewno pojawił się po rowerach to trudności mogą sprawić Otwieracz do puszek, Zapałki , czy Silnik Parowy. Co więcej, jeśli graczowi uda się dołożyć swoją kartę to na listwie czasu mamy już dwa wynalazki. Kolejny gracz może wybrać okresy przed lub za nimi, ale do wyboru ma także przedział między nimi. A gdy na stole leży już kilkanaście kart? No cóż to już prawdziwe wyzwanie! Uważaj, aby się nie pomylić - wtedy tracisz kartę, którą próbowałeś dołożyć i dociągasz nową!
Grę wygra ten z graczy, który jako pierwszy pozbędzie się wszystkich swoich kart.
Najlepsze jest to, że do dobrej zabawy nie potrzeba wcale znać dat! Wiedza ogólna i wyczucie w zupełności wystarczą, aby większość kluczowych momentów w naszej historii umiejscowić w ich chronologicznym położeniu.
Świetnie nadaje się też jako gra edukacyjna, gdyż dzięki rozgrywce możemy poznać chronologię wydarzeń, co porządkuje wiedzę o znanym nam świecie.
Polska edycja
 • Karty polskiej edycji są większe niż dotychczasowych, zagranicznych edycji tej gry, więc nie ma możliwości łączenia różnych edycji.
 • Znajdujące się w tej edycji karty to mieszanka kart występujących w dotychczasowych francuskich edycjach Events, Inventions i Discoveries • GRA KOMPUTEROWA GRATIS!

  Razem z grą karcianą Timeline otrzymasz w pudełku ciekawą grę komputerową dla jednej osoby. Mechanizm gry komputerowej jest aki sam, jak karcianki, ale oferuje ona jeszcze więcej Wydarzeń, Wynalazków i Odkryć. Gra jest w całości po polsku. Możliwe są dwa tryby rozgrywki: na czas lub do popełnienia pięciu błędów. Wyniki są zapisywane, więc można obserwować własne postępy lub zaprosić do gry znajomych i zobaczyć, kto uzbiera więcej punktów.

  Opinie użytkowników

  Nie ma jeszcze żadnej opinii. Możesz być pierwszy...

  Zobacz rozkład ocen

  Recenzje oraz opinie na innych stronach internetowych:


  Nietypowe Gry Imprezowe – V miejsce - Wpierw było jajko czy kura?

  Historia jest taką dziedziną wiedzy, w której trzeba dużo pamiętać. Nie chodzi tylko o daty, je jeszcze można jakoś szacować. Tutaj chodzi również o okres historyczny, wydarzenia, odkrycia lub wynalazki i jaki to miało wpływ na bieg historii. Jednak czy wiemy kiedy wynaleziono gumkę recepturkę lub kiedy Attylę ukoronowano na króla Hunów? Wcześniej wynaleziono Whisky czy powstał obraz "Mona Lisa"? Gra Timeline jest swego rodzaju quizem na temat znajomości historii. Zapraszam do przeczytania recenzji, w której się dowiecie, co ta gra oferuje i czy warto się z nią zapoznać.
  [więcej na blogu Powermilka]

  Dodano 2014-02-22 22:08:31 przez Joanna  Timeline

  Obecnie na rynku gier planszowych jest sporo tytułów, które posiadają element edukacyjny. Basia – łap kolory!, Ami, czy też Było sobie życie to tylko parę...

  [więcej w serwisie Polgergeist]

  Dodano 2014-02-14 22:31:52 przez jenny71  Timeline – sprawdź czy coś wiesz

  Odkrycie drobnoustrojów było po wynalezieniu mikroskopu… Nie? No co ty! Faktycznie, jest tu data 1546 r., a mikroskop kilkadziesiąt lat później…. O, mam odkrycie bakterii, to może wtedy co te drobnoustroje? Znowu źle! Prawie 100 lat po mikroskopie. O, matko! Trudne to. A guma do żucia?... Daj no mi Encyklopedię odkryć i wynalazków. Po co?…

  [więcej w serwisie GamesFanatic]

  Dodano 2014-02-14 22:31:50 przez jenny71  Timeline - recenzja przekrojowa - Board Times - gry planszowe to nasza pasja

  Nie każdy jest fanem historii. Większość osób zniechęca mnogość dat poszczególnych wydarzeń jakie trzeba zapamiętać, aby pozytywnie zaliczyć sprawdzian na jakąś porządna ocenę. A co jeśli mielibyśmy zagrać w grę właśnie o budowaniu osi czasu? Timeline, jest odpowiedzią na powyższe pytanie i to bardzo ciekawą odpowiedzią. Niestety polski wydawca, czyli Rebel.pl, popełnił kilka bardzo głupich …

  [więcej w serwisie Board Times]

  Dodano 2014-02-14 22:31:48 przez jenny71


  Timeline w Internecie:  Profil gry na BoardGameGeek.com

  Ocena gry w/g użytkowników BGG: 6.47259. Grę oceniło 995 użytkowników.
  BoardGameGeek - Kompendium wiedzy o grach planszowych z całego świata (w języku angielskim)
  [kliknij po więcej informacji o grze]
  Profil gry na gra24h.pl

  Encyklopedia Gier Planszowych
  Zbiór informacji o popularnych grach planszowych dostępnych w Polsce
  [kliknij po więcej informacji o grze]

  Grę dodał(a) Joanna dnia 2014-01-03 00:18:21, ostatania modyfikacja 2017-09-25 11:15:30