Używamy ciasteczek. Zawsze możesz je wyłączyć, ale nie będziesz mógł wtedy korzystać z serwisu jako zalogowany użytkownik.     X    
   
Kameleon

Średnia ocena: 6.96 / 10

Zaloguj się aby oceniać gry

Kameleon

Coloretto

Rok pierwszego wydania: 2003


Liczba graczy: 2-5

Wiek: od 8 lat

Czas gry: ok 30 min.


Projektant: Michael Schacht

Kategoria: familijne, karciane

Mechanika: card drafting, set collection


Ocena BGG: 6.99  (9826 użytkowników)


Wydawca: G3

Polskie wydanie


Dodatki: Coloretto for two players


Opis gry

Polskie wydanie gry Coloretto
Podobnie jak kameleon, gracz może zmienić swój kolor wiele razy podczas gry. Jednak gracze, którzy zmieniają kolory zbyt często nie postępują zbyt rozsądnie i postępując tak, mogą nawet zarobić minusowe punkty. Oznacza to, że gracz musi czekać na właściwy czas i miejsce by dokonać zmiany, ale zrobić to, zanim uczynią to tego jego przeciwnicy.Grający dociągają karty ze stosu znajdującego się na środku stołu. W trakcie rozgrywki gracze starają się wyspecjalizować w kilku kolorach, ponieważ na końcu gry otrzymują punkty tylko za 3, wybrane przez siebie, kolory. Za pozostałe otrzymują punkty ujemne. Im więcej kart jednego koloru gracz posiada, tym więcej punktów zdobywa na końcu gry. Zwycięzcą zostaje osoba, której uda się zgromadzić największą liczbę punktów.

Skrócone zasady

Na środku stołu układane są karty rzędów przy których będziemy w trakcie gry wykładać karty z kameleonami.

Cel gry jest następujący: zbieramy kolorowe kameleony. Na końcu gry wybierzemy trzy kolory, za które zdobędziemy punkty dodatnie. Za karty w pozostałych kolorach zaś otrzymamy punkty ujemne. Są dwa warianty punktowania: 1 (podstawowy) - każdy kolejny kameleon w danym kolorze przynosi coraz więcej dodatkowych punktów, lub 2 - do trzech kameleonów w danym kolorze liczba punktów rośnie, a później maleje.

W swojej turze gracz musi wykonać jedną z następujących akcji:
1. pociągnąć kartę z talii i dołożyć ją odkrytą do jednego z rzędów lub
2. wziąć jeden z istniejących rzędów kart, posortować karty kolorami i rozłożyć odkryte przed sobą. Jeśli w swoim ruchu gracz decyduje się na wzięcie kart z dowolnego rzędu, nie uczestniczy już podczas tej rundy w rozgrywce.

Następnie ruch przechodzi na kolejnego gracza i tak do momentu, gdy każdy weźmie jeden rząd kart. W tym momencie runda kończy się i rozpoczyna następna.

Po odkryciu z talii karty „ostatnia runda” rozgrywa się bieżącą rundę do końca i podsumowuje rozdanie. Gracze posiadający kartę kameleona-jokera decydują, jaki kolor będzie pełnił on w ich zbiorze, po czym podlicza się punkty każdego z graczy.

Jeśli ktoś grał w Zooloretto lub Aquaretto to znajdzie bardzo duże podobieństwa z tą grą. Właściwie Zooloretto i Aquaretto to rozbudowane i bardziej klimatyczne Coloretto (Kameleon)

Opinie użytkowników

Nie ma jeszcze żadnej opinii. Możesz być pierwszy...

Zobacz rozkład ocen

Recenzje oraz opinie na innych stronach internetowych:


Coloretto – jakie kameleony zbierasz?

Na weekendowe wyjazdy planszówkowe zawsze zabieram kilkanaście tytułów (kilka ciężkich, kilka lekkich i kilka chwilerów). Na ostatani wyjazd, z racji tego, że był to wypad typowo narciarski, postanowiłem zabrać wyłącznie chwilery i to takie, które w towarzystwie, z którym jechałem, są raczej mniej znane, mimo iż leżą na mojej półce już od dłuższego czasu. I tak oto na stół trafiła bardzo przyjemna karcianka Michaela Schachta – Coloretto.
[WIęcej na polsko-niemieckiej stronie Spiellust.net]

Dodano 2014-02-15 00:18:52 przez JoannaEsensja: ‹Farbuj skórę kameleon, farbuj skórę› – Kamil Sambor

Michael Schacht to projektant gier znany w naszym kraju głównie dzięki grze „Zoloretto”, która odniosła ogromny sukces. Polega ona na budowaniu zoo i umieszczaniu na wybiegach odpowiednich (…)

[więcej w serwisie Esensja]

Dodano 2014-02-15 00:18:28 przez Joanna


Kameleon w Internecie:Profil gry na BoardGameGeek.com

Ocena gry w/g użytkowników BGG: 6.98691. Grę oceniło 9826 użytkowników.
BoardGameGeek - Kompendium wiedzy o grach planszowych z całego świata (w języku angielskim)
[kliknij po więcej informacji o grze]
Profil gry na gra24h.pl

Encyklopedia Gier Planszowych
Zbiór informacji o popularnych grach planszowych dostępnych w Polsce
[kliknij po więcej informacji o grze]


Gdzie zagrać online? BoardGameArena

Międzynarodowa platforma dla graczy.
Od niedawna również w języku polskim. Dostępnych jest około 50 gier on-line.
[kliknij aby zagrać on-line]


Grę dodał(a) Joanna dnia 2014-01-03 00:16:37, ostatania modyfikacja 2014-05-30 15:29:36