Używamy ciasteczek. Zawsze możesz je wyłączyć, ale nie będziesz mógł wtedy korzystać z serwisu jako zalogowany użytkownik.     X    
   
1989: Jesień Narodów

Średnia ocena: 7.93 / 10

Zaloguj się aby oceniać gry

1989: Jesień Narodów

1989: Dawn of Freedom

Rok pierwszego wydania: 2012


Liczba graczy: 2

Wiek: od 12 lat

Czas gry: ok 150 min.


Projektant: Jason Matthews, Ted Torgerson

Kategoria: strategiczne

Mechanika: area control, dice rolling, hand management


Ocena BGG: 8.06  (1063 użytkowników)


Wydawca: Bard Centrum Gier

Polskie wydanieOpis gry

Niewielu miało nadzieję, że moment przesilenia nadejdzie i Zimna Wojna dobiegnie wreszcie końca. Rok 1989 zostanie zapamiętany jako świt nowej ery. Oto kończy się epoka ustroju komunistycznego, który przez połowę wieku panował nad znaczną częścią globu. Do życia budzą się nowe idee: wolność, równość, samostanowienie...lecz czy na pewno? Jesień Narodów to gra strategiczna przeznaczona dla dwóch graczy, w której pokierujecie zmianami, które zaszły w Europie Wschodniej w latach 80 i 90 ubiegłego wieku. W rękach trzymacie los przyszłych pokoleń...czy jesteście na to gotowi?

Kolejna część bestsellerowej serii gier strategicznych, opartych na zasadach legendarnej Zimnej Wojny. Stanowi to niepodważalną gwarancję jakości. Nowe elementy, które wprowadza 1989 zadowolą zarówno starych, jak i nowych fanów Zimnej Wojny oraz Labiryntu.

Gra posiada wyjątkowy klimat i fabułę: dotyka wydarzeń z przełomu lat 80 i 90 w Europie Wschodniej. Jak dotychczas jest to słabo wykorzystany okres historyczny na polu gier planszowych, nie licząc rynku polskiego, który jednak nie skupia się zazwyczaj na szerszym kontekście. 1989 zarysowuje wspomniany szerszy kontekst, a nasza edycja została specjalnie przygotowana w taki sposób, by idealnie łączyć spojrzenie na losy świata i Polski. Gra została objęta specjalnym patronatem IPN.

Mechanika i fabuła gry skupiają się na walce między różnymi grupami społecznymi. Dzięki temu wojna toczy się na polu idei, a nie jest próbą sił zbrojnych. Powoduje to, że gra nabiera jedynego w swoim rodzaju charakteru.

Grę cechuje przygotowane z pietyzmem wykonanie: plansza i żetony z grubej tektury oraz starannie przygotowane tłumaczenie, oddające najdrobniejsze szczegóły kontekstu fabularnego. Końcowy produkt zadowoli nawet najbardziej wymagających graczy i kolekcjonerów.

Opinie użytkowników

Nie ma jeszcze żadnej opinii. Możesz być pierwszy...

Zobacz rozkład ocen

Recenzje oraz opinie na innych stronach internetowych:


1989: Jesień Narodów - Jak opozycjonista z komunistą

Ten rok był obfity w różne wydarzenia przypominające o pierwszych, częściowo wolnych wyborach parlamentarnych. Wynik tych wyborów to był kamień milowy w drodze naszego kraju do wolności. Rok 1989 to nie tylko przemiany i powstania przeciwko reżimowi radzieckiemu w naszym państwie, ale w całej Europie. Piękne to obrazuje gra Jesień Narodów, w której jeden z graczy wciela się w Komunistów, drugi z kolei Opozycjonistów. Czy upadający system podniesie się z kolan i przytłumi bunt ludzi? Czy jednak historia się nie zmieni i opozycja poprowadzi skuteczne działania przeciwko władzy?
[więcej na blogu Powermilka]

Dodano 2014-09-18 00:16:43 przez Joanna1989 Jesień Narodów. Recenzja.

Całkiem niedawno obchodziliśmy 25-tą rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów w Polsce. Zapewne nie jest przypadkiem, że w tym czasie na polski rynek trafiła gra 1989 Jesień Narodów, wydana przez wydawnictwo Bard. Tytuł ten stara się odwzorować przemiany ustrojowe zachodzące we wschodniej Europie w 1989 roku.
[więcej w serwisie Board Times]

Dodano 2014-08-27 22:45:02 przez JoannaAlbo my wygramy albo oni

Wydarzenia, które doprowadziły do upadku komunizmu (najpierw w Polsce, a potem w całej Europie Wschodniej) stały się kanwą niejednego filmu i niejednej książki. Twórcy gier planszowych również nie byli obojętni wobec tej tematyki. Wyrazem ich zainteresowania dziejami Europy jest gra 1989: Jesień Narodów.
[więcej w serwisie Polgergeist]

Dodano 2014-08-15 19:52:55 przez JoannaGramy Bez Monitora #45 – 1989: Jesień Narodów

W dzisiejszym odcinku gra, która niemal mnie złamała. Nadal nie mogę powiedzieć, że czuję się pewnie grając w nią. Bo jest trudna do opanowania. Przed Wami 1989: Jesień Narodów.
[więcej do poczytania w Gildii Gier Planszowych]

Dodano 2014-08-14 10:13:08 przez JoannaWielkie przemiany

Koniec lat 80 XX wieku był w Europie okresem wielkich zmian. To wtedy decydowały się losy wielu państw próbujących zrzucić jarzmo komunizmu. O tym właśnie traktuje gra „1989: Jesień Narodów”.

Niniejszy tytuł można uznać za kontynuację światowego hitu, jakim niewątpliwie jest „Zimna Wojna 1945-1989”, która od dłuższego czasu okupuje pierwsze miejsce w rankingu popularności serwisu boardgamegeek.com. O ile w tej drugiej pozycji wydarzenia odbywały się na przestrzeni wielu lat i obejmowały swoim zasięgiem cały glob, o tyle tym razem wszystko dzieje się w ciągu jednego zaledwie roku, a areną zmagań są Europa Wschodnia i Bałkany.
[więcej w serwisie Esensja]

Dodano 2014-08-13 16:38:54 przez Joanna1989 Jesień Narodów. Pierwszy kontakt i wrażenia

Bardzo rzadko się zdarza, że ja lub moja żona piszemy tekst z serii „pierwsze wrażenia”. Niemniej niektóre gry zasługują na takie wyróżnienie. Tak jest w przypadku tytułu 1989 Jesień Narodów wydanego przez Wydawnictwo Bard. Czytając, dowiecie się, co sądzę o wykonaniu gry, zmianach wprowadzonych przez wydawcę i zasadach. Oczywiście, jak zawsze, są to moje subiektywne odczucia.
[więcej w serwisie Board Times]

Dodano 2014-07-10 22:54:15 przez JoannaRozwiń  

1989: Jesień Narodów w Internecie:Profil gry na BoardGameGeek.com

Ocena gry w/g użytkowników BGG: 8.06342. Grę oceniło 1063 użytkowników.
BoardGameGeek - Kompendium wiedzy o grach planszowych z całego świata (w języku angielskim)
[kliknij po więcej informacji o grze]


Grę dodał(a) Joanna dnia 2014-01-03 00:16:16, ostatania modyfikacja 2014-07-10 22:53:44