Używamy ciasteczek. Zawsze możesz je wyłączyć, ale nie będziesz mógł wtedy korzystać z serwisu jako zalogowany użytkownik.     X    
   
Królestwo w budowie

Średnia ocena: 7.00 / 10

Zaloguj się aby oceniać gry

Królestwo w budowie

Kingdom Builder

Rok pierwszego wydania: 2011

Essen 2011


Liczba graczy: 2-4

Wiek: od 8 lat

Czas gry: ok 45 min.


Projektant: Donald X. Vaccarino

Kategoria: familijne, strategiczne

Mechanika: area control


Ocena BGG: 7.09  (7605 użytkowników)


Wydawca: REBEL.pl

Polskie wydanie (2014)


Dodatki: Kingdom Builder: Nomads : Kingdom Builder: Capitol : Kingdom Builder: Caves


Opis gry

Podczas rozgrywki Kingdom Builder, gracze tworzą własne królestwa, rozważnie stawiając nowe osady by na końcu rozgrywki posiąść jak najwięcej złota.
Rozgrywka toczy się na modularnej planszy, pokrytej siatką sześciokątnych pól, reprezentujących dziewięć różnych rodzajów terenu.
W swojej turze gracz zagrywa swoją kartę terenu i wznosi trzy osady na trzech polach odpowiedniego rodzaju. Jeżeli tylko jest to możliwe, nowe osady muszą być budowane obok już istniejących. Plansza zawiera także specjalne lokacje, wznosząc budynki obok nich zyskujemy dodatkowe przywileje w formie płytek akcji, które użyjemy w kolejnych turach. Pozwalają one na wykonywanie specjalnych działań, jak na przykład przemieszczenie już posiadanych osad.
Kolejne rozgrywki Kingdom Builder znacząco różnią się od poprzednich, dzięki odmiennym zestawom komponentów używanych w danej partii (podobnie jak w popularnej grze karcianej Dominion stworzonej przez tego samego autora).
Plansza Kingdom Builder tworzona jest z czterech modułów (wybranych spośród ośmiu), karty punktacji wybiera się trzy spośród dziesięciu, zaś dostępne akcje specjalne cztery z ośmiu. Łączna liczba kombinacji jest więc bardzo duża.
Pudełko zawiera:
 • 8 modułów planszy
 • 28 płytek lokacji
 • 160 osad
 • 4 znaczniki złota
 • 1 płytka gracza rozpoczynającego
 • 35 kart
 • 8 kart pomocy
 • instrukcja • Opinie użytkowników

  Nie ma jeszcze żadnej opinii. Możesz być pierwszy...

  Zobacz rozkład ocen

  Recenzje oraz opinie na innych stronach internetowych:


  Kingdom Builder - Board Games TV

  Kingdom Builder - Gra autora Dominiona
  Podczas rozgrywki Kingdom Builder, gracze tworzą własne królestwa, rozważnie stawiając nowe osady by na końcu rozgrywki posiąść jak najwięcej złota.
  [Zobacz film na Youtube]

  Dodano 2014-10-13 10:55:32 przez Joanna  Królestwo w Budowie - wideorecenzja | GildiaTV

  Donald X. Vaccarino pokazał co można robić z kartami i stworzył deckbuilding. Potem wziął się za nieco abstrakcyjne budowanie osad. Oto Królestwo w Budowie.
  [Zobacz film na Youtube]

  Dodano 2014-10-13 10:55:12 przez Joanna  Wideo recenzja nr 44 - Kingdom Builder | Planszolandia

  Z tygodniowym opóźnieniem zapraszam kolejną widorecenzję zrealizowaną w tandemie Archanioł&Maras. Tym razem prezentujemy grę strategiczną Kingdom Builder. To wielki wygrany prestiżowej nagrody Spiel das Jahres 2012 i tym samym kolejna wielka nagroda Donalda X. Vaccarino. Zgodnie z obietnicą przygotowaliśmy prawie 20 minut "gadania" i oceniliśmy grę w 9 aspektach. Co z tego wyszło przekonajcie się sami - zapraszam do oglądania.
  [więcej w serwisie Planszolandia]

  Dodano 2014-10-13 10:53:21 przez Joanna  Videorecenzja u Wookiego


  [więcej u Wookiego]

  Dodano 2014-10-13 10:52:41 przez Joanna  Videorecenzja na Board Game Girl

  Kingdom Builder to gra autorstwa Donalda X. Vacariniego. Niech to Was jednak nie zmyli, nie ma nic wspólnego z Dominionem. To bardzo ciekawy tytuł, idealnie nadający się na „drugi krok” w świecie planszówek. Gra jest bardzo regrywalna dzięki sposobie tworzenia planszy i doborze celów końcowych dla każdego gracza. Poza tym, ukazują się do niej kolejne dodatki, w tym najświeży – Crossroads. Jeśli szukacie dla siebie czegoś świeżego to… koniecznie obejrzyjcie mój film!
  [więcej na blogu BoardGameGirl]

  Dodano 2014-10-13 10:52:16 przez Joanna  Królestwo w Budowie. Recenzja gry od wydawnictwa REBEL.pl.

  Królestwo w Budowie to jedna z nowszych propozycji od wydawnictwa REBEL.pl. W 2012 roku gra ta wygrała w plebiscycie Gra Roku w Niemczech. Autorem gry jest Donald X. Vacccarino, znany przede wszystkim jako autor gry Dominion.
  Królestwo w Budowie to gra dla dwóch do czterech graczy. Miałam okazję zagrać w wariant dwu- i trzy- osobowy. Na podstawie tego doświadczenia opiszę wam, co w tej grze jest denerwującego, a co sprawia, że ma ona fanów w wielu zakątkach świata.

  [więcej na stronie For2players]

  Dodano 2014-10-13 10:51:05 przez Joanna  Recenzja na blogu Niedzielni Gracze

  „Kingdom Builder po raz pierwszy poznałem w wersji na tablet i w tym wydaniu gra mnie zauroczyła. No, za drugim podejściem – za pierwszym, nie rozumiejąc jej zasad, dostałem solidnie po zadku.
  [więcej na blogu Niedzielni Gracze]

  Dodano 2014-10-13 10:50:35 przez Joanna  Królestwo w Budowie, czyli suchar z belgijską czekoladą

  Donald X. Vaccarino jest jednym z twórców gier planszowych, którego nazwisko nie jest znane tak dobrze, jak jeden z jego projektów. Gdy dobrze się zastanowimy, dojdziemy do wniosku, że jest tak z większością nazwisk w tej branży, z wyjątkiem kilku osób, którzy jako projektanci są niesamowicie płodni oraz równie dobrzy. Nie odbiegając od tematu chciałbym przedstawić wam starą/nową grę autorstwa „kolesia, który zrobił Dominiona” – Kingdom Builder, a teraz już (dzięki wydawnictwu Rebel.pl) Królestwo w budowie.

  [więcej w serwisie Board Times]

  Dodano 2014-09-21 19:31:18 przez Joanna  Królestwo w Budowie – Gra uniwersalna

  Niewiele jest tytułów w równej mierze nadających się na wstęp i rozwinięcie przygody z planszówkami. Jeszcze mniej przychodzi mi do głowy, gdy poproszony miałbym wymienić grę, w którą sam – z przyjemnością – zagrałbym z osobami całkowicie nowymi w naszym hobby. Sensowne balansowanie między prostotą zasad, a głębią rozgrywki to sztuka, której opanowanie często wymaga od autora lat wprawy. Zauważalnie lepiej sprawdzają się w tej materii gry w stylu europejskim, czego przykładem i to nie pierwszym z brzegu jest Królestwo w Budowie.
  [więcej na blogu Znad Planszy]

  Dodano 2014-09-19 11:14:23 przez Joanna


  Królestwo w budowie w Internecie:  Profil gry na BoardGameGeek.com

  Ocena gry w/g użytkowników BGG: 7.08919. Grę oceniło 7605 użytkowników.
  BoardGameGeek - Kompendium wiedzy o grach planszowych z całego świata (w języku angielskim)
  [kliknij po więcej informacji o grze]
  Profil gry na gra24h.pl

  Encyklopedia Gier Planszowych
  Zbiór informacji o popularnych grach planszowych dostępnych w Polsce
  [kliknij po więcej informacji o grze]

  Grę dodał(a) Joanna dnia 2014-01-03 00:07:30, ostatania modyfikacja 2015-10-25 13:10:14