Używamy ciasteczek. Zawsze możesz je wyłączyć, ale nie będziesz mógł wtedy korzystać z serwisu jako zalogowany użytkownik.     X    
   
Basilica

Średnia ocena: 6.82 / 10

Zaloguj się aby oceniać gry

Basilica

Rok pierwszego wydania: 2010

Essen 2010


Liczba graczy: 2

Czas gry: ok 45 min.


Projektant: Łukasz M. Pogoda

Kategoria: strategiczne

Mechanika: area control, tile placement, card drafting


Ocena BGG: 6.74  (407 użytkowników)


Wydawca: REBEL.pl

Polskie wydanie


Dodatki: Basilica: Festum Fatuorum


Opis gry

W pewnym średniowiecznym mieście powstaje katedra, większa i wspanialsza, niż jakakolwiek świątynia, którą pielgrzym mógłby sobie wyobrazić. Wznosi ją jednak nie jeden architekt, lecz dwóch. Jeden z nich otrzymał zlecenie od króla, drugi od biskupa tej diecezji. Król lubi i szanuje tutejszego biskupa i chciałby uniknąć zatargów z Kościołem, jednak nie chce rezygnować ze swojego udziału w tym dziele. Władca postanawia, że budowniczowie wspólnie zaprojektują katedrę i razem będą nadzorować wznoszenie świątyni na chwałę Bożą. Ten, który będzie lepiej zarządzał pracą budowniczych i wzniesie większą część katedry, zostanie godnie wynagrodzony, a jego rzemieślnicy będą mogli spać spokojnie, nie martwiąc się o chleb, ni dach nad głową.

Basilica to gra planszowa dla 2 graczy. Gracze wcielają się w średniowiecznych mistrzów budowlanych, którzy mają za zadanie wspólnie wznieść katedrę. Zwycięzca, który zdobędzie wdzięczność króla, może być tylko jeden.

Gracze muszą mądrze planować swoje ruchy, gdyż każdy błąd zostanie wykorzystany przez przeciwnika. Wykaż się sprytem i przebiegłością, starannie planuj swoje posunięcia, aby zdobyć wieczną chwałę.

Plan katedry powstaje poprzez układanie na stole żetonów, przedstawiających różniące się od siebie wystrojem i architekturą części katedry. Następnie gracze rozmieszczają na nich piony – zespoły budowniczych: majstrów, kamieniarzy i cieśli, którzy będą realizować projekt.
Gracze dążą do tego, by równocześnie osiągnąć dwa cele: Po pierwsze, aby żetony katedry tworzyły jak największe obszary w jednym stylu, czyli kolorze, a po drugie, aby posiadać w każdym z takich obszarów więcej pionów od przeciwnika.

Upływ czasu symbolizuje specjalny pion króla poruszany wzdłuż toru punktacji. Co kilka posunięć król napotyka jedno z pól oznaczających wizytę władcy. W czasie królewskiej wizyty dokonuje się oceny postępu prac i przyznaje graczom punkty zwycięstwa. Każdy uczestnik otrzymuje punkty stosownie do rozmiaru i liczby kontrolowanych obszarów. Im większe i liczniejsze są obszary znajdujące się pod kontrolą gracza, tym większa nagroda. Ten, kto do końca gry uzbiera najwięcej punktów, zwycięży.

Opinie użytkowników

Nie ma jeszcze żadnej opinii. Możesz być pierwszy...

Zobacz rozkład ocen

Recenzje oraz opinie na innych stronach internetowych:


Recenzja na blogu "W pajęczej sieci"

Rynek nie zdążył nasycić grami projektowanymi od podstaw z myślą o dwóch osobach, więc każda tego typu produkcja jest mile widziana - tym bardziej jeśli jest to rodzima gra. Basilica została zaprojektowana przez Łukasza M. Pogodę i jest to jego debiutancki tytuł. Gracze mają tutaj do czynienia z rozbudowaną grą strategiczną, polegającą na budowaniu średniowiecznej bazyliki, zaś zwycięzcą zostanie osoba, która będzie posiadała większy wkład w ów proces. A konkretniej zrobić jak najwięcej, przy jak najmniejszym nakładzie sił.
[więcej w Pajęczej Sieci]

Dodano 2014-05-31 01:54:43 przez VerminGry dla dwojga: Basilica - Budujemy, budujemy

Ponoć, gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta, ale nie tym razem. Dwóch architektów prześciga się w budowie katedry. Kto szybciej będzie machał kielnią, zarządzał swoimi ludźmi oraz dobudowywał strategiczne elementy budynku, ten zyska łaskę króla. No to plany budownicze w dłoń i jedziemy :)

[więcej na blogu Powermilka]

Dodano 2014-02-22 20:17:16 przez JoannaW niemieckim stylu

Konrad Wągrowski: „Basilica” to polska produkcja w solidnym niemieckim stylu (a jak wiadomo, Niemcy robią najlepsze planszówki). Tłem gry jest rywalizacja dwóch graczy budujących tytułową bazylikę, wzajemnie sobie przeszkadzającym i starającym się tak przejmować kontrolę nad wybudowanymi obszarami kościoła, by zgromadzić jak najwięcej punktów.
[więcej w serwisie Esensja]

Dodano 2014-02-13 18:55:14 przez JoannaBasilica - recenzja gry planszowej na Paradoks.net.pl

Gry planszowe tylko dla dwóch osób przypominają szachy bądź warcaby. Klimatu w nich mało, ale rozgrywka rozpala do białości te części mózgu, które odpowiadają za logikę, kombinowanie i strategię. Nie trzeba geniusza, by wiedzieć, że większą popularnością w fandomie cieszą się jednak wieloosobowe gry kooperacyjne. Mimo, że Basilica taką nie jest, to raczej bez problemów powinna znaleźć wierne grono fanów.
Wydana przez Rebel.pl gra stworzona została przez Łukasza M. Pogodę - zaznajomionym z polskim światkiem planszówek to nazwisko nie powinno być obce. Tak znany autor powinien gwarantować świetną rozgrywkę przy doskonałym wykonaniu.
[więcej...]

Dodano 2014-02-13 18:49:35 przez JoannaUWAGA! BUDYNEK GROZI ZAWALENIEM. BASILICA. RECENZJA

Szybkimi krokami ruszyli przed siebie. Nawałnica nie dawała im spokoju od dobrej godziny, a oni wciąż nie mieli gdzie się schronić. Nieprzyjemne już i tak mokradła z każdą kroplą deszczu przemieniały się w jeszcze większe błoto, które znacznie utrudniało im poruszanie się. Stopy brodziły w brązowo-szarym szlamie, raz po raz zapadając się i ślizgając. Nagle jeden z nich utknął w bagnie, osuwając się po najbliższym drzewie. – Nie dam już rady… Idźcie beze mnie, ratujcie się…
[więcej na blogu Gra na parę]

Dodano 2014-02-13 18:48:26 przez JoannaBasilica, czyli nie czyń bliźniemu co tobie niemiłe

Tematyka sakralna jakoś mi nie pasuje do gry Basilica. Nawet nie chodzi o to, że mechanika i temat żyją sobie w osobnych światach. Mam raczej na myśli decyzje, które podejmuje się podczas partii. Gra jest tak podła, złośliwa i przepełniona negatywną interakcją, że po każdej rozgrywce nie od rzeczy byłoby przejść się do najbliższego kościoła i wyspowiadać.
[więcej okiem Planszoholika]

Dodano 2014-02-13 18:46:54 przez JoannaRozwiń  

Basilica w Internecie:Profil gry na BoardGameGeek.com

Ocena gry w/g użytkowników BGG: 6.73902. Grę oceniło 407 użytkowników.
BoardGameGeek - Kompendium wiedzy o grach planszowych z całego świata (w języku angielskim)
[kliknij po więcej informacji o grze]


Grę dodał(a) Joanna dnia 2014-01-03 00:07:14, ostatania modyfikacja 2014-12-15 23:37:13