Używamy ciasteczek. Zawsze możesz je wyłączyć, ale nie będziesz mógł wtedy korzystać z serwisu jako zalogowany użytkownik.     X    
   
Chang Cheng

Średnia ocena: 6.13 / 10

Zaloguj się aby oceniać gry

Chang Cheng

Rok pierwszego wydania: 2007

Essen 2007


Liczba graczy: 2-4

Wiek: od 10 lat

Czas gry: ok 60 min.


Projektant: Walter Obert

Kategoria: strategiczne

Mechanika: area control


Ocena BGG: 6.18  (961 użytkowników)


Wydawca: Z-Man Games

Polska instrukcjaOpis gry

Ponad 2500 lat temu cesarz z dynastii Qin postanowił ochronić swe żyzne prowincje północnych Chin przed częstymi najazdami barbarzyńców, konstruując i łącząc kilka warownych fortec. Dzięki temu zdołał stworzyć robiący wrażenie łańcuch murów obronnych rozciągających się na odcinku ponad 6000 kilometrów. Armie niewolników i żołnierzy pracowały całymi stuleciami, dopełniając dzieła i wykorzystując naturalne ukształtowanie terenu. Później łańcuch fortyfikacji, nazwany Wielkim Murem, został rozszerzony i wzmocniony tak, że ostatecznie potrzeba było armii liczącej milion ludzi, aby go obronić i utrzymać. Jego upadek zbiegł się w czasie z nadejściem Mongołów, którzy później władali najrozleglejszym imperium w ludzkich dziejach. Zdołali przebić mur i obeszli go, podbijając całe cesarstwo chińskie. Dziś ruiny są świadectwem jednego z największych przedsięwzięć w historii ludzkości: Chang Cheng, Wielkiego Muru Chińskiego.

Cel gry:
Przywdziej szaty jednego z czterech oficerów cesarza i postaraj się poprawić swą reputację w jego oczach. Konstruuj fragmenty Wielkiego Muru starając się bronić chińskich prowincji i rywalizując z pozostałymi graczami, aby zyskać reputację pochodzącą z obrony najbardziej kluczowych odcinków. Strzeż się jednak zagrożenia ze strony Mongołów, którzy trzymają się w pobliżu granicy.
Wszyscy gracze dysponują takimi samymi szansami i ostateczne zwycięstwo zależy wyłącznie od ciebie. Chang Cheng jest grą strategiczną osadzoną w starożytnych Chinach. Od 2 do 4 graczy przywdziewa w niej szaty przebiegłych chińskich oficerów, kierujących konstrukcją Wielkiego Muru Chińskiego.

Każdy gracz rywalizuje z przeciwnikami budując fragmenty Wielkiego Muru. Stara się chronić najbogatsze chińskie prowincje przed atakiem Mongołow, a jednocześnie wyprzedzać w budowie innych. Za każdą ochronioną prowincję gracze otrzymują punkty Reputacji. Muszą jednak zwracać uwagę na zagrożenie, jakie czai się za murami, gdyż atak Mongołow może spowodować sporą
stratę punktową na koniec gry. Gdy Wielki Mur zostanie ukończony, a gracze stawią czoła zagrożeniu ze strony najeźdźcow, gracz o największej reputacji zwycięży grę.

Opinie użytkowników

Nie ma jeszcze żadnej opinii. Możesz być pierwszy...

Zobacz rozkład ocen

Recenzje oraz opinie na innych stronach internetowych:


Rozwiń  

Chang Cheng w Internecie:Profil gry na BoardGameGeek.com

Ocena gry w/g użytkowników BGG: 6.18343. Grę oceniło 961 użytkowników.
BoardGameGeek - Kompendium wiedzy o grach planszowych z całego świata (w języku angielskim)
[kliknij po więcej informacji o grze]


Grę dodał(a) Joanna dnia 2014-01-03 00:05:20, ostatania modyfikacja 2016-05-25 22:55:11