Używamy ciasteczek. Zawsze możesz je wyłączyć, ale nie będziesz mógł wtedy korzystać z serwisu jako zalogowany użytkownik.     X    
   
Modern Art

Średnia ocena: 7.30 / 10

Zaloguj się aby oceniać gry

Modern Art

Rok pierwszego wydania: 1992


Liczba graczy: 3-5

Wiek: od 10 lat

Czas gry: ok 45 min.


Projektant: Reiner Knizia

Kategoria: ekonomiczne, strategiczne, karciane

Mechanika: auction/bidding, hand management


Ocena BGG: 7.34


Wydawca: REBEL.pl

Polskie wydanieOpis gry

Doskonała gra licytacyjna
Siądź do stołu wraz z innymi znawcami obrazów i zacznij z nimi handlować. Kupuj i sprzedawaj obrazy z zyskiem, ale uważaj! Nigdy do końca nie wiadomo czy sytuacja pod wpływem działań graczy nie obróci się przeciwko Tobie i obraz, który drogo kupiłeś, w ogóle nie znajdzie zainteresowania na rynku!
Zwycięzcą zostaje gracz z największą ilością gotówki po czwartej rundzie gry.
Dlaczego polecamy tę grę?
Modern Art to rewelacyjna pozycja dla osób, które oczekują silnej interakcji między graczami opartej na bardzo dobrej mechanice. Przez całą grę trzeba przewidywać posunięcia przeciwników, sprzedawać obrazy tak, aby samemu jak najlepiej na tym wyjść. Ostatecznie wcale nie na kupowaniu obrazów i odsprzedawaniu ich na koniec rundy zarabiać można najwięcej, ale właśnie na sprytnym zagrywaniu obrazów trzymanych na ręce i udostępnianym do sprzedaży na licytacji.
Mamy do dyspozycji obrazy 5 autorów oraz 5 różnych sposobów licytacji. Przy każdym obrazie (karcie, które rozdawane są między graczy) zaznaczony jest jeden z tych sposobów licytacji i dany obraz można wystawić na sprzedaż tylko na tej konkretnej zasadzie. Niektóre licytacje są w ten sposób bardziej emocjonujące (aukcja otwarta) lub ryzykowne (aukcja zamknięta), inne bardziej taktyczne (stała cena). Każda jest szansą na szybki zarobek... lub stratę.
Ceny obrazów przy sprzedaży zależą od tego jak wiele dzieł danego artysty zostanie wystawionych na licytację. Pozwala to na inwestowanie w pewniki (dzieła artystów, którzy już zostali wystawieni) lub próby wykreowania nowych gwiazd - to zależy tylko od Ciebie!
Wybór obrazu z najkorzystniejszą formą licytacji niejednokrotnie ma podstawowe znaczenie dla wygranej. Czasami również warto kupić wystawiony przez siebie obraz!
Nowa edycja
Nowa edycja to przede wszystkim nowa, wyśmienita oprawa graficzna stworzona przez Carole Carrion. Znajdziemy tutaj także drobne korekty w zasadach.
Gra należy do tzw. trylogii licytacyjnej Reinera Knizia. Otrzymała ona m.in. następujące nagrody:
 • Gra Roku w Finlandii - zwycięzca 2008
 • Spiel des Jahres (Niemcy) - rekomendacja 1993
 • Deutscher Spiele Preis - zwycięzca 1993


 • My również szczerze polecamy tę świetną grę licytacyjną!

  Opinie użytkowników

  Nie ma jeszcze żadnej opinii. Możesz być pierwszy...

  Zobacz rozkład ocen

  Recenzje oraz opinie na innych stronach internetowych:


  Modern Art – marszand czy buchalter? | Mst

  Chociaż wielu z Was w to nie uwierzy dawno, dawno temu dr Reiner Knizia był początkującym projektantem gier planszowych. Miał, tak jak i dzisiaj, głowę pełną liczb ale wtedy sąsiadowały one jeszcze z mnóstwem nowatorskich, wspaniałych planszowych pomysłów. Pomysłów na gry licytacyjne miał już wówczas tak dużo, że nie mogąc się zdecydować na jeden rodzaj aukcji w swojej pierwszej grze tego typu połączył kilka. Połączenie to było tak udane jak udane bywają kolekcje, w skład których wchodzą dzieła malarzy reprezentujących zupełnie różne szkoły. Od kiedy Modern Art zdobyła prestiżową nagrodę Deutscher Spiele Preis na świecie pojawiło się wiele jej wydań. Dzięki wydawnictwu Rebel.pl od niedawna możemy także cieszyć się polską wersją gry, podczas której wcielamy się w marszandów, którzy poprzez zakup i sprzedaż obrazów starają się zarobić jak najwięcej.
  [więcej w serwisie GamesFanatic]

  Dodano 2014-02-14 23:11:56 przez Joanna  Modern Art

  Siądź do stołu wraz z innymi znawcami obrazów i zacznij z nimi handlować. Kupuj i sprzedawaj obrazy z zyskiem, ale uważaj! Nigdy do końca nie wiadomo, czy sytuacja pod wpływem działań graczy nie obróci się przeciwko Tobie i obraz, który

  [więcej do poczytania w Gildii Gier Planszowych]

  Dodano 2014-02-14 23:11:30 przez Joanna  Modern Art

  W Modern art każdy z graczy wciela się postać właściciela jednej z najbardziej renomowanych galerii sztuki na świecie. Posiada ona kolekcję malowideł obiecujący...

  [więcej w serwisie Polgergeist]

  Dodano 2014-02-14 23:11:28 przez Joanna  Esensja: ‹Evviva l’arte! › – Miłosz Cybowski

  Co tu kryć – „Modern Art” zalicza się do gier udanych. Dzięki sporej grywalności, przyjaznym regułom i przyjemnej dla oka szacie graficznej potrafi zachęcić nawet tych, którzy znajomość (…)

  [więcej w serwisie Esensja]

  Dodano 2014-02-14 23:11:24 przez Joanna


  Modern Art w Internecie:  Profil gry na BoardGameGeek.com

  Ocena gry w/g użytkowników BGG: 7.34489.
  BoardGameGeek - Kompendium wiedzy o grach planszowych z całego świata (w języku angielskim)
  [kliknij po więcej informacji o grze]
  Profil gry na gra24h.pl

  Encyklopedia Gier Planszowych
  Zbiór informacji o popularnych grach planszowych dostępnych w Polsce
  [kliknij po więcej informacji o grze]

  Grę dodał(a) Joanna dnia 2014-01-03 00:03:20, ostatania modyfikacja 2014-02-15 23:20:23