Używamy ciasteczek. Zawsze możesz je wyłączyć, ale nie będziesz mógł wtedy korzystać z serwisu jako zalogowany użytkownik.     X    
   
20th Century

Średnia ocena: 6.80 / 10

Zaloguj się aby oceniać gry

20th Century

Rok pierwszego wydania: 2010

Essen 2010


Liczba graczy: 3-5

Wiek: od 13 lat

Czas gry: ok 120 min.


Projektant: Vladimír Suchý

Kategoria: ekonomiczne, strategiczne

Mechanika: tile placement, auction/bidding


Ocena BGG: 7.01  (1127 użytkowników)


Wydawca: Heidelberger Spieleverlag, Mindok, Rio Grande GamesOpis gry

Oto gra ekonomiczna o dynamicznym rozwoju gospodarki w XX wieku. Każdy z krajów dąży do podniesienia standardu życia mieszkańców i szeroko rozumianego rozwoju na różne sposoby.

Jaką drogę ty obierzesz? Twoje państwo stanie się liderem finansowym, ośrodkiem naukowym, czy może centrum handlu?

Każda z tych dróg wiedzie poszczególne narody ku przyszłości. Pytanie tylko: jaka to będzie przyszłość? Rozwój linii produkcych owocuje wzrostem wytwarzania odpadów, a machina postępu może kosztować twój kraj ogromne zniszczenia środowiska. Czy w tej rywalizacji zdołasz oddalić od swojego kraju widmo katastrofy ekologicznej?

Celem rozgrywki 20th Century jest zbudowanie prężnie funkcjonującego kraju, wolnego od śmieci i zanieczyszczeń. Kraju, w którym środowisko jest tak samo zdrowe jak kondycja gospodarcza. Tylko taki rezultat swojej polityki rozwoju można uznać za prawdziwy sukces.

Na rozgrywkę składa się sześć rund, podczas których gracze nadzorują proces urbanizacji swoich krajów. W poszczególnych regionach powstają inwestycje szybko generujące korzyści finansowe, gdzie indziej centra badań naukowych oraz obszary mające pozytywny wpływ na jakość życia obywateli.

Badania naukowe prowadzą do odkrycia nowych technologii, które wpłyną na tempo i sposób rozwoju gospodarki. Naukowe osiągnięcia będą pomocne także w próbach uniknięcia katastrof ekologicznych. Na koniec każdej rundy twoje ziemie dostarczą pieniędzy i osiągnięć badawczych, niezbędnych do tego, by stawić czoła wyzwaniom kolejnej rundy.

Po ostatniej rundzie następuje podliczenie punktów z uwzględnieniem kondycji finansowej kraju, osiągnięć naukowych i jakości środowiska. Gracz z najlepszym rezultatem wygrywa, tworząc kraj o najwyższym poziomie życia.

Opinie użytkowników

Nie ma jeszcze żadnej opinii. Możesz być pierwszy...

Zobacz rozkład ocen

Recenzje oraz opinie na innych stronach internetowych:


Videorecenzja: 20th century – 2 razy E : ekologia i ekonomia

Nie przepadam za grami z licytacją. Ta mechanika mnie po prostu nie pociąga i często mam wrażenie, że jest dodana bo autorowi było ciężko wymyślić coś innego w to miejsce. Ale zdarzają się oczywiście wyjątki, gdzie wszystko pasuje np: Wysokie Napięcie czy Książęta Florencji. Jak Kapustka zauważył ostatnio w Planszostacji gry z licytacją praktycznie zniknęły (i zostały zastąpione uniwersalnym „Worker Placement” albo mechaniką karciano-draftową). 20 wiek Vladimira Suchego jest tutaj wyjątkiem potwierdzającym regułę. Licytacja jest tutaj ważnym elementem gry, chociaż nie wokół niej jest zbudowana gra, a wokół podobnych do Carcassonne kafelków, z których układamy swoje małe państewko. Czy ten tytuł znajdzie miejsce w mojej kolekcji obok wymienionych wyżej Książak Florencji i Wysokiego Napięcia? Zapraszam do obejrzenia mojej kolejnej recenzji.
[więcej w serwisie GamesFanatic]

Dodano 2014-02-01 00:00:00 przez Joanna


20th Century w Internecie:Profil gry na BoardGameGeek.com

Ocena gry w/g użytkowników BGG: 7.00712. Grę oceniło 1127 użytkowników.
BoardGameGeek - Kompendium wiedzy o grach planszowych z całego świata (w języku angielskim)
[kliknij po więcej informacji o grze]


Grę dodał(a) Joanna dnia 2014-01-03 00:00:56, ostatania modyfikacja 2014-03-13 18:54:04