Używamy ciasteczek. Zawsze możesz je wyłączyć, ale nie będziesz mógł wtedy korzystać z serwisu jako zalogowany użytkownik.     X    
   
Rekiny biznesu

Średnia ocena: 6.45 / 10

Zaloguj się aby oceniać gry

Rekiny biznesu

Friesematenten

Rok pierwszego wydania: 2010

Essen 2010


Liczba graczy: 2-4

Wiek: od 12 lat

Czas gry: ok 45 min.


Projektant: Friedemann Friese

Kategoria: ekonomiczne, karciane

Mechanika: auction/bidding


Ocena BGG: 6.40


Wydawca: G3

Polskie wydanie (2011)


Dodatki: Rekiny biznesu - Szare eminencje


Opis gry

Pieniądze szczęścia nie dają. Ale mogą pomóc obronić się przed zawiścią i korupcją. Uczestnicząc w zażartych aukcjach, gracze zdobywają najlepsze fabryki i najcenniejsze symbole statusu dla swojego imperium. Dlatego też czasem może opłacić się sięgnąć głębiej do kieszeni, zanim jakaś niespotykanie podła akcja któregoś z przeciwników przekreśli nasze wszystkie wysiłki.
Podczas rozgrywki wykorzystuje się po 15 kart na każdego gracza. Jeżeli w grze biorą udział mniej niż 4 osoby, nadmiarowe karty należy odłożyć do pudełka bez podglądania. Karty biorące udział w grze trzeba potasować i ułożyć na środku stołu w formie zakrytej talii. Następnie odkrywa się karty w ilości zgodnej z działaniem liczba graczy + 3 i układa je wszystkie w jednym rzędzie obok talii. Te karty tworzą giełdę.
Każdy z graczy otrzymuje 60€. Pozostałe banknoty, posortowane zgodnie z nominałami tworzą bank. W trakcie rozgrywki gracz nie powinni ujawniać przeciwnikom ilości posiadanych pieniędzy.
Rozgrywka składa się z kilku rund, a w każdej z nich rozgrywa się kolejno 4 następujące po sobie fazy:
1. Uzupełnienie giełdy2. Zagranie kart akcji i kart wpływu3. Licytacja kart 4. Produkcja i wypłata dochodów
Gra kończy się, kiedy jeden z graczy zgromadzi w swoim imperium co najmniej 40 punktów zwycięstwa. Imperium gracza to wszystkie zdobyte przez niego karty, które leżą przed nim na stole.

Opinie użytkowników

Nie ma jeszcze żadnej opinii. Możesz być pierwszy...

Zobacz rozkład ocen

Recenzje oraz opinie na innych stronach internetowych:


Czas na Planszówki - Materiały: Rekiny w puszce!

Ahoj! Tym razem do mej kajuty zawinęła łajba zwana "Rekiny Biznesu" do powstania której przyłożył swoją rękę twórca o zielonych włosach znany wszystkim wyjadaczom na planszókowym morzu, jako Friedemann Friese.

Z racji wykonywanego z powołania zawodu pirata jestem po fachu z wszystkimi rybkami pływającymi w wodach naszej matki ziemi. Musi się przecież człowiek jakoś żywić, bo w tych czasach o łupy na morzu bardzo ciężko...ale nie o tym miałem. Łajba ta faktycznie trafiła na mój stół w wydaniu niczym zapuszkowane szproty w sosie własnym. Nie zdziwiło mnie to jednak, bo już niejedną łajbę strawiłem na polskim rynku przez G3 wydaną.

[więcej w serwisie Czas na Planszówki]

Dodano 2014-02-14 23:01:42 przez jenny71Gry planszowe na Spiellust.net | Brettspiele auf Spiellust.net

W 1999 roku Friedemann Friese, autor o charakterystycznej zielonej czuprynie i z dorobkiem gier, których niemieckie tytuły w większości zaczynają się na „F”, stworzył grę karcianą Friesematenten, będącą – jak można przeczytać w wywiadzie zamieszczonym w biuletynie GRA 2/2011 – prekursorem gatunku LCG. Cała gra składa się z ponad 200 kart, te jednak podzielono na kilka w pełni samodzielnych zestawów. Pierwsza edycja ukazała się we własnym wydawnictwie autora i raczej nie grzeszyła pięknością – ilustracje pochodziły spod rąk aż czterech grafików. W 2010 roku wydawnictwo Amigo wydało Friesematenten na nowo i z nowymi grafikami, tym razem jednego ilustratora – Frederica Bertranda. Do inicjatywy przyłączyło się polskie wydawnictwo, G3. W efekcie, pod swoim polskim tytułem - Rekiny biznesu - pojawia się na naszym rynku gra dotąd właściwie u nas jeszcze nieznana. Najkrócej można by ją scharakteryzować słowami: lekka karciana gra ekonomiczna, ale najkrócej i najprościej, nie zawsze znaczy najcelniej. Dlatego więcej o Rekinach biznesu przeczytacie w tej recenzji.
[WIęcej na polsko-niemieckiej stronie Spiellust.net]

Dodano 2014-02-14 23:01:32 przez jenny71Rekiny biznesu

Dla niektórych dzieło staje się interesujące tylko z powodu twórcy. Czy to genialny reżyser, czy pisarz umiejący opowiadać pasjonujące powieści, fani nigdy nie...

[więcej w serwisie Polgergeist]

Dodano 2014-02-14 23:01:17 przez jenny71Rekiny biznesu, czyli zalety i wady zarabiania pieniędzy

W ubiegłym roku, spod skrzydeł jakże utalentowanego autora Friedemanna Friese wyszły dwie gry karciane: Friesematenten i Famiglia. Tytuły obu zaczynają się na literę F (jakżeby miało być inaczej, z tego Friese słynie), obie zostały dość szybko zauważone przez nasze wydawnictwa i wydane w Polsce. Friesematenten zmieniło tytuł na Rekiny biznesu, ta właśnie gra jest bohaterką…

[więcej w serwisie GamesFanatic]

Dodano 2014-02-14 23:01:02 przez jenny71


Rekiny biznesu w Internecie:Profil gry na BoardGameGeek.com

Ocena gry w/g użytkowników BGG: 6.39747.
BoardGameGeek - Kompendium wiedzy o grach planszowych z całego świata (w języku angielskim)
[kliknij po więcej informacji o grze]
Profil gry na gra24h.pl

Encyklopedia Gier Planszowych
Zbiór informacji o popularnych grach planszowych dostępnych w Polsce
[kliknij po więcej informacji o grze]

Grę dodał(a) Joanna dnia 2014-01-02 23:59:54, ostatania modyfikacja 2014-05-30 15:34:02