Używamy ciasteczek. Zawsze możesz je wyłączyć, ale nie będziesz mógł wtedy korzystać z serwisu jako zalogowany użytkownik.     X    
   
Gra o Tron (Second Edition)

Średnia ocena: 7.96 / 10

Zaloguj się aby oceniać gry

Gra o Tron (Second Edition)

A Game of Thrones: The Board Game (Second Edition)

Rok pierwszego wydania: 2011


Liczba graczy: 3-6

Wiek: od 14 lat

Czas gry: ok 180 min.


Projektant: Christian T. Petersen

Kategoria: strategiczne, na podst. książki/filmu

Mechanika: area control, auction/bidding


Ocena BGG: 7.93


Wydawca: Galakta

Polskie wydanie


Dodatki: Gra o Tron (Second Edition) - Taniec ze smokami


Opis gry

Zaktualizowane drugie wydanie wprowadza szereg ulepszeń urozmaicając czas spędzony przy tej grze planszowej. Zawiera elementy z poprzednich dodatków, w tym porty, garnizony, karty "Dzikich" i oblężnicze, wprowadzając jednocześnie wiele nowych innowacji. Wygodne ekrany graczy będą ukrywać Twoje czyny przed oczami wścibskich graczy, a nowe karty bitewne poszerzą doświadczenia płynące z prowadzenia wojny. To, wraz z aktualnymi grafikami i zasadami sprawia, że czas nigdy nie był bardziej sprzyjający ku temu, aby zasiąść na żelaznym tronie.

Król Robert Baratheon nie żyje, a siedem księstw popada w chaos. Sześć wielkich rodów Westeros rozpoczyna krwawą wojnę o opustoszały Żelazny Tron:

Dom Lannisterów
Stannis Baratheon
Dom Greyjoy
Dom Starków
Dom Tyrell
Dom Martell

Gdy gromadzą się armie, a wściekłość wisi w powietrzu, zniszczenie księstw jest nieuniknione.

Oparta na bestsellerowej serii "Pieśń Lodu i Ognia" autorstwa George R.R. Martina, Game of Thrones - gra planszowa pozwala graczom przejąć kontrolę nad jednym z z wiekich Domów Westeros i zażądać prawa do Żelaznego Tronu.

Zanurz się w grze pełnej sprytnych intryg, rozważnego rozmieszczania sił i dyplomacji. Zasmakuj Pieśni Lodu i Ognia.

Nagrody zebrane przez grę:
Zwycięzca Najlepsza Gra Planszowa Roku "Best Boardgame of the Year Origins 2004"
Zwycięzca "Gamers's Choice Award Origins 2004 "

Skrócone zasady

Pięciu graczy - pięć rodów. Każdy z nich chce zasiąść na Żelaznym Tronie i władać ziemiami Westeros. Królem zostanie ten, który po 10 turach będzie kontrolował największą liczbę regionów zawierających miasta lub fortece.

Każda tura składa się z 3 faz - fazy zdarzeń, rozkazów i akcji. Najważniejsza z pewnością jest faza rozkazów - tutaj w tajemnicy przed innymi graczami wydaje się swoim jednostkom rozkazy (kładąc przy nich żetony z rozkazami, grzbietem do góry) - wtedy też nawiązuje się sojusze, decyduje się, czy zaufać dotyczasowym sprzymierzeńcom, czy też bardziej opłaci się ich zaatakować.

Faza zdarzeń również dostarcza wielu emocji - może przynieść między innymi Mobilizację (czyli rekrutację wojsk), Atak Dzikich na ziemie Westeros lub Starcie Królów - jeden z bardziej emocjonujących elementów gry.

W czasie Starcia Królów odbywa się licytacja na pozycję w 3 obszarach wpływów:

Żelazny Tron (decyduje o kolejności graczy w czasie gry)
Lennictwa - decyduje o wygrywaniu remisów w czasie bitew
Dwór Królewski - reprezentuje siatkę szpiegowską danego Rodu, a w efekcie - siłę rozkazów, jakie można wydawać.

Im bliżej 10 tury, tym więcej sojuszy się rozpada, tym częściej wbijane są noże w plecy. Cóż... gdy gra idzie o taką stawkę, należy spodziewać się po przeciwnikach litości lub skrupułów.

Opinie użytkowników

Nie ma jeszcze żadnej opinii. Możesz być pierwszy...

Zobacz rozkład ocen

Recenzje oraz opinie na innych stronach internetowych:


Gra o Tron - Zostań panem w Westeros

Westeros. Kraina podzielona na Siedem Królestw zjednoczone przez silnego monarchę. Niestety, w wyniku nieszczęśliwego wypadku miłościwie nam panujący król Robert z Domu Baratheonów, Pierwszy tego imienia, Król Andalów, Rhoynar i Pierwszych Ludzi, Pan Siedmiu Królestw i Obrońca Królestwa umiera w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Lannisterowie, którzy związali się z tronem poprzez małżeństwo Cersei, chcą zatrzymać władzę dla siebie. Jednak prawowite pochodzenie syna Roberta, Joffreya, jest podważane. Stannis Baratheon, starszy brat zmarłego króla, uważa się w tym wypadku za prawowitego następcę tronu. Robb Stark, zwany Młodym Wilkiem został mianowany Królem Północy, planuje własną rebelię przeciw Żelaznemu Tronowi za uwięzienie ojca. Piracki ród Greyjoyów widząc skłócone królestwo, nie zapomina o dawnych urazach i ranach, więc chce się zemścić na wrogach próbując przywrócić stare zwyczaje piratów. Popierających Lannisterów ród Tyrellów widzi w tym chaosie szansę na zwiększenie swojego prestiżu. Na dalekim południu, w Dorne, do niedawna milczący książę Doran Martell zaczyna wprowadzać swoje knowania w życie. Jednak nikt nie spogląda za Mur, wielką fortecę ogradzającą mroźną północ od krain ludzkich. Stamtąd Nocna Straż wypatrzyła nowego wroga, armię dzikich, która zjednoczyła olbrzymy i chcą uderzyć na Mur swoimi mamutami. Rozpoczyna się Gra o Tron.
[więcej na blogu Powermilka]

Dodano 2014-07-17 20:24:37 przez JoannaRecenzja: Gra o Tron

Gra o Tron, choć mocno osadzona w świecie Pieśni Ognia i Lodu/ tytułowej Gry o Tron, nie wymaga znajomości serialu do czerpania przyjemności z rozgrywki. A przyjemność, jaką daje ta gra jest naprawdę wielka. No, tak długo jak długo czerpiesz radość z nieustannego balansowania między sukcesem a porażką i ciągłego napięcia związanego z niebezpieczeństwem zdrady ze strony innych graczy. Bo to, że Ty ich prędzej czy później zdradzisz jest oczywiste. Wszak w grze o tron wygrywasz lub giniesz…
[więcej na blogu Niedzielni Gracze]

Dodano 2014-05-17 23:28:45 przez JoannaPierwsza krew - Gra o tron

Pewno może co niektórych dziwić obecność tego tytułu w ramach pierwszej krwi, skoro pisałem o niej w felietonach lub w polecanych grach. Otóż do czynienia miałem tylko z pierwszą edycją tej gry. Pamiętam, że zagrałem parę razy, nie chętnie siadałem do rozgrywki, bo dla mnie to gra przez którą szybko straci się przyjaciół. Jeżeli ktoś orientuje się na temat fabuły przedstawionej w świecie Sagi Pieśni Lodu i Ognia, to wie dlaczego tak uważam. Wieczne konflikty, intrygi, podejścia, kombinowanie, wbijanie noży w plecy, to jest świat gry. Jeżeli nie lubicie negatywnej interakcji poczytajcie sobie o innej grze. Jednak, gdy was to nie zraża, to zapraszam do dalszej lektury.
[więcej na blogu Powermilka]

Dodano 2014-04-16 19:50:16 przez JoannaJeden, by Westeros rządzić

Gra o Tron to wstęp do złożonej sagi fantasy – rozległość Westeros i panujących w nim rodów jest na tyle duża, że przeniesienie literackich realiów do gry planszowej nie powinno nastręczać zbytnich problemów twórcom, którzy dostają tyle treści, że trzeba ją tylko sensownie wykorzystać. Polscy gracze doczekali się już drugiego wydania tytułowej planszówki przez Galaktę (gdzie upłynniono rozgrywkę i wyeliminowano problemy z balansem stron konfliktu – prawdziwą bolączkę pierwszej edycji). Jak zatem prezentuje się kolejny produkt made in Westeros?
[więcej w serwisie Polgergeist]

Dodano 2014-03-21 11:32:03 przez JoannaRozwiń  

Gra o Tron (Second Edition) w Internecie:Profil gry na BoardGameGeek.com

Ocena gry w/g użytkowników BGG: 7.93429.
BoardGameGeek - Kompendium wiedzy o grach planszowych z całego świata (w języku angielskim)
[kliknij po więcej informacji o grze]


Grę dodał(a) Joanna dnia 2014-01-02 23:55:13, ostatania modyfikacja 2014-05-24 14:16:46