Używamy ciasteczek. Zawsze możesz je wyłączyć, ale nie będziesz mógł wtedy korzystać z serwisu jako zalogowany użytkownik.     X    
   
Kahuna

Średnia ocena: 6.79 / 10

Zaloguj się aby oceniać gry

Kahuna

Rok pierwszego wydania: 1998


Liczba graczy: 2

Wiek: od 10 lat

Czas gry: ok 30 min.


Projektant: Günter Cornett

Kategoria: abstrakcyjne

Mechanika: area control, card drafting, hand management


Ocena BGG: 6.66  (4020 użytkowników)




Opis gry

Dwóch kapłanów władających magią Kahuny zapragnęło przekonać się który z nich ma większą moc. W tym celu wybrali 12 bezludnych wysp - używając swoich magicznych mocy będą budować pomiędzy nimi mosty, aby zdobyć nad poszczególnymi wyspami pełną kontrolę. Z każdą kolejną zdobytą wyspą rośnie moc kapłana...
Bogowie zaś śledzą z niebios te zmagania aby na koniec orzec, który z nich jest potężniejszy.

Skrócone zasady

Plansza przedstawia 12 wysp połączonych przerywanymi liniami - to miejsca w których będziemy wznosić mosty.
Celem jest zdobycie kontroli nad większością wysp. Z kolei kontrolę nad wyspą zdobywa się poprzez wybudowanie więcej niż połowy dostępnych mostów dla danej wyspy. Wybudowanie mostu polega na zagraniu karty z nazwą wyspy i położeniu znacznika mostu na jednej z wolnych linii łączących daną wyspę z inną wyspą. Gracz może rónież zburzyć most zagrywając dwie karty - muszą to być karty przedstawiające obie wyspy pomiędzy którymi leży most, lub dwie takie same karty z nazwą jednej lub drugiej wyspy (np. most pomiędzy wyspami Huna i Elai burzy układ kart HUNA - ELAI , HUNA - HUNA lub ELAI - ELAI).

W swojej turze gracz może zagrać do pięciu kart - może tymi kartami zarówno budować jak i burzyć. W momencie gdy zdobywa przewagę, na którejś wyspie - umieszcza na niej swój znacznik i zdejmuje z tej wyspy wszystkie mosty przeciwnika. W wyniku tego posunięcia może się tak zdażyć (i często się zdarza), że przeciwnik traci przewagę na którejś z sąsiednich wysp i musi zdjąć z niej swój znacznik. Swoją turę gracz kończy dobierając kartę albo z trzech odkrytych na stole kart, albo jedną z wierzchu zakrytej talii. Może też zrezygnować z dobierania kart - wtedy jego przeciwnik będzie musiał dobrać kartę. Istnieje limit 5 kart na ręce, więc przed dobraniem, w takiej sytuacji - gracz musi jedną kartę odrzucić.

Gra trwa 3 rundy - punktacja liczona jest po każdej z nich. Po pierwszej rundzie gracz, który kontroluje więcej wysp zyskuje 1 pkt. , po drugiej rundzie gracz, który sprawuje kontrolę nad większością wysp zyskuje 2 pkt. , po trzeciej rundzie zwycięzca otrzymuje tyle punktów ile wynosi różnica w ilości kontrolowanych wysp pomiędzy graczami. Punkty się sumuje i wygrywa gracz z wiekszą iloscią punktów.

Opinie użytkowników

Nie ma jeszcze żadnej opinii. Możesz być pierwszy...

Zobacz rozkład ocen

Recenzje oraz opinie na innych stronach internetowych:

Nikt jeszcze nie zaproponował żadnej strony dla tej gry. Możesz być pierwszy...

Kahuna w Internecie:



Profil gry na BoardGameGeek.com

Ocena gry w/g użytkowników BGG: 6.66486. Grę oceniło 4020 użytkowników.
BoardGameGeek - Kompendium wiedzy o grach planszowych z całego świata (w języku angielskim)
[kliknij po więcej informacji o grze]



Gdzie zagrać online? BoardGameArena

Międzynarodowa platforma dla graczy.
Od niedawna również w języku polskim. Dostępnych jest około 50 gier on-line.
[kliknij aby zagrać on-line]


Grę dodał(a) Joanna dnia 2014-01-02 23:53:58, ostatania modyfikacja 2014-02-26 23:33:09