Używamy ciasteczek. Zawsze możesz je wyłączyć, ale nie będziesz mógł wtedy korzystać z serwisu jako zalogowany użytkownik.     X    
   
Stronghold

Średnia ocena: 7.36 / 10

Zaloguj się aby oceniać gry

Stronghold

Rok pierwszego wydania: 2009

Essen 2015


Liczba graczy: 2-4

Wiek: od 10 lat

Czas gry: ok 120 min.


Projektant: Ignacy Trzewiczek

Kategoria: strategiczne


Ocena BGG: 7.39


Wydawca: Portal Games

Polskie wydanie


Dodatki: Stronghold: Undead


Opis gry

Epickie starcie na murach
Największy przebój w historii polskich gier planszowych - gra, która przebojem wdarła się do serc tysięcy graczy na całym świecie zdobyła nominacje do niemal wszystkich najważnejszych nagród (Internatonal Gamers Award, Golden Geek Award i innych). Pierwszy nakład gry rozszedł się w przeciągu dwóch miesięcy od premiery!
Niniejsze wydanie to II edycja, z poprawioną instrukcją, ulepszonym balansem gry (wprowadzona nowa reguła Przełamania murów, wzmocniony rytuał Paniki, osłabiona siła bram twierdzy), z dodatkowymi komponentami (żetony celujących katapult i inne). Całość została przygotowana przez zespoły wydawnictw Valley Games oraz Portal w oparciu o doświadczenia z prac nad I edycją oraz postulatam licznych fanów gry.
Stronghold jest grą planszową przeznaczoną dla 2-4 graczy, która opowiada historię oblężenia twierdzy Skanja na zachodzie Agarii. Gracze dzielą się na obozy Najeźdźcy oraz Obrońcy i przystępują do walki o to, jak kronikarze zapiszą tą bitwę w kronikach. Z każdą upływającą turą Najeźdźca traci jeden Punkty Chwały na rzecz Obrońców, których dzielna postawa skrzętnie odnotowywana jest w annałach. Unikalne, niespotykane w innej grze reguły Punktów Chwały
decydują o niezwykle emocjonującym przebiegu rozgrywki - Najeźdźca zdobywa Punkty Chwały za szczególnie epickie, spektakularne natarcia, podczas gdy Obrońcy traci Punkty Chwały za każdym razem, gdy dokona czynów niehonorowych, niechwalebnych, takich jak przystąpienie do negocjacji czy wysłanie do walki wieźniów tkwiących w lochach! Sytuacja zmienia się dramatycznie z każdą kolejną decyzją graczy!
Plansza do gry przedstawia twierdzę oraz okoliczne ziemie. W trakcie gry kolejne oddziały wojsk Najeźdźcy podchodzą pod mury starając się sforsować obronę Agaryjczyków. Ponadto w każdej z sześciu faz tury Najeźdźca walczy o wypracowanie przewagi, budując machiny oblężnicze, szkoląc wojska, ekwipując je, wydając im szczególne rozkazy czy przywołując moce czarnej magii. Wybór odpowiednich narzędzi ataku daje graczom olbrzymią satysfakcję, decyzja czy budować katapulty czy postawić na wieże oblężnicze ma wpływ na przebieg całej gry! Tymczasem na murach pojawiają się kotły z olejem, przed murami rodzą się wilcze doły, zaś po blankach biegają dzielni bohaterowie – Obrońca także ma wiele narzędzi do obrony.
Fala najeźdźców jest jednak niewyczerpana, w każdą turą pod mury podchodzą nowe wojska. Zaciekła walka trwa…

Opinie użytkowników

Nie ma jeszcze żadnej opinii. Możesz być pierwszy...

Zobacz rozkład ocen

Recenzje oraz opinie na innych stronach internetowych:


Stronghold - Oblężenie potężnej twierdzy

Ostatni bastion ludzkości. Twierdza wszechpotężna. Skanja. Tutaj się rozgrywają dramatyczne wydarzenia związanie z obroną krain ludzkich. Horda zielonoskórych składająca się z goblinów, orków i trolli zmierza do zamku. Los Skanji jest przesądzony. Upadnie. Jednak dzielni rycerze się nie poddają. Chcą jak najdłużej odpierać atak, aby reszta krainy przygotowała się do wojny. W przeciwnym wypadku horda zaleje owy kraj i doszczętnie wyniszczy ludzkość. Kto zwycięży? Czy ludziom uda się ich plan? Czy może zielonoskórzy ich przechytrzą? Czy przeważająca liczba oddziałów wroga będzie możliwa do odparcia? Czy mury wytrzymają owe oblężenie? Nie dowiemy się tego, dopóki nie zagramy w Stronghold.
[więcej na blogu Powermilka]

Dodano 2014-08-27 21:51:03 przez JoannaStronghold

Stronghold to euro gra z mechaniką worker placement, oznaczającą, że gracze będą wykorzystywać dostępne surowce i jednostki do wykonania konkretnych zadań. Choć...

[więcej w serwisie Polgergeist]

Dodano 2014-02-15 18:02:50 przez JoannaEsensja: ‹Helmowy Jar to pestka!› – Kamil Sambor

Oblężona twierdza, niekończące się zastępy wrogów łaknących krwi, chroniący się za murami obrońcy. Wojenny zgiełk, zapach ziemi przesączonej krwią. Garstka bohaterów w garnizonie fortecy. Tego (…)

[więcej w serwisie Esensja]

Dodano 2014-02-15 18:02:48 przez JoannaStronghold – rzut okiem

Usiedliśmy do stołu samotrzeć - w twierdzy zaszył się Uiek, mając do dyspozycji nieustraszonych, choć nielicznych wojowników, a pod murami rozłożyły swe obozy hordy trolli, orków i goblinów pod dowództwem goblińskiego kaprala Pancha na lewej flance i mnie - trolla w randze generała na prawej flance. Trzewik rozpoczął tłumaczenie. Bardzo chciałem, żeby ta gra była…

[więcej w serwisie GamesFanatic]

Dodano 2014-02-15 18:02:46 przez Joanna


Stronghold w Internecie:Profil gry na BoardGameGeek.com

Ocena gry w/g użytkowników BGG: 7.38996.
BoardGameGeek - Kompendium wiedzy o grach planszowych z całego świata (w języku angielskim)
[kliknij po więcej informacji o grze]
Profil gry na gra24h.pl

Encyklopedia Gier Planszowych
Zbiór informacji o popularnych grach planszowych dostępnych w Polsce
[kliknij po więcej informacji o grze]

Grę dodał(a) Joanna dnia 2014-01-02 23:51:07, ostatania modyfikacja 2015-08-31 22:59:23