Używamy ciasteczek. Zawsze możesz je wyłączyć, ale nie będziesz mógł wtedy korzystać z serwisu jako zalogowany użytkownik.     X    
   
Boże Igrzysko

Średnia ocena: 7.90 / 10

Zaloguj się aby oceniać gry

Boże Igrzysko

Rok pierwszego wydania: 2010


Liczba graczy: 3-4

Wiek: od 12 lat

Czas gry: ok 120 min.


Projektant: Martin Wallace

Kategoria: strategiczne

Mechanika: area control, dice rolling, auction/bidding


Ocena BGG: 7.76  (182 użytkowników)


Wydawca: Phalanx Games Polska

Polskie wydanieOpis gry

Nierządem Polska stoi - nieźle ktoś powiedział;
Lecz drugi odpowiedział, że nierządem zginie.
Pan Bóg nas ma jak błaznów. I to prawdy blisko,
Że między ludźmi Polak jest Boże igrzysko.


Boże Igrzysko to gra, w której gracze wcielają się w postaci magnatów Rzeczypospolitej w okresie od rządów Władysława Jagiełły do rozbiorów Polski. Gracze rywalizują ze sobą o punkty chwały walcząc z historycznymi wrogami Rzeczypospolitej, rozwijając ją kulturalnie, i dbając o wzrost swoich prywatnych majątków. Tytuł gry nieprzypadkowo nawiązuje do słynnej książki opisującej historię Polski, która była inspiracją dla autora gry, Martina Wallace’a jednego z najbardziej cenionych twórców gier na świecie. Dzięki znakomitemu odwzorowaniu uwarunkowań historycznych, gra pozwala poczuć klimat epoki, wyzwań i dylematów jakie stały przed możnymi Rzeczypospolitej tego jakże ciekawego okresu naszej historii.

Gra nawiązuje swoim tytułem i tematyką do sławnej książki Normana Daviesa traktującej o historii Polski. Tytuł jest jednocześnie cytatem z jednej z fraszek Jana Kochanowskiego:

Nie rzekł jako żyw żadnej więtszej prawdy z wieka, / Jako kto nazwał bożym igrzyskiem człowieka.

Gracze rozwijają swoje majątki w 5 prowincjach kraju, z których każda ma przypisanego sobie historycznego najeźdźcę. Magnaci rekrutują prywatne wojska aby walczyć z wrogami Rzeczypospolitej zdobywając chwałę i broniąc swoich włości. Pozyskują własnych „klientów” w prowincjach czyli popierających magnata szlachciców, dzięki którym mogą wykonywać większość akcji w grze. Zdobywają także miejsca w sejmie, co pozwala im na wpływ na politykę Rzeczypospolitej i w szczególności dysponowanie armią królewską, bardzo ważną przy starciach z silnymi przeciwnikami kraju.

Rozgrywka toczy się przez 4 tury odwzorowujące okresy historyczne i w dużej mierze polega na wygrywaniu interesów politycznych między graczami oraz na wyborze interesu własnego bądź ogólnokrajowego co nie zawsze idzie w parze.

Mechanika Bożego Igrzyska, mimo że na pierwszy rzut oka skomplikowana, podczas gry okazuję się być prostą i intuicyjną, jednocześnie oddając w znakomity sposób smaczki historyczne takie jak: liberum veto, konfederacje, kozaków czy odsiecz wiedeńską.

Polska edycja została wydana w zupełnie nowej szacie graficznej i posiada zaakceptowany przez autora gry wariant czteroosobowy (w pierwotnej wersji Gods Playground jest grą wyłącznie dla 3 graczy).

Opinie użytkowników

Nie ma jeszcze żadnej opinii. Możesz być pierwszy...

Zobacz rozkład ocen

Recenzje oraz opinie na innych stronach internetowych:


Rozwiń  

Boże Igrzysko w Internecie:Profil gry na BoardGameGeek.com

Ocena gry w/g użytkowników BGG: 7.75659. Grę oceniło 182 użytkowników.
BoardGameGeek - Kompendium wiedzy o grach planszowych z całego świata (w języku angielskim)
[kliknij po więcej informacji o grze]Oficjalna strona gry / Homepage

http://www.bozeigrzysko.pl/


Grę dodał(a) Joanna dnia 2014-01-02 23:50:23, ostatania modyfikacja 2014-03-18 21:04:28