Używamy ciasteczek. Zawsze możesz je wyłączyć, ale nie będziesz mógł wtedy korzystać z serwisu jako zalogowany użytkownik.     X    
   
Dolina Królów

Średnia ocena: 7.60 / 10

Zaloguj się aby oceniać gry

Dolina Królów

Egizia

Rok pierwszego wydania: 2009

Essen 2009


Liczba graczy: 2-4

Wiek: od 12 lat

Czas gry: ok 75 min.


Projektant: Acchittocca, Flaminia Brasini, Virginio Gigli, Stefano Luperto

Kategoria: strategiczne

Mechanika: worker placement, card drafting


Ocena BGG: 7.52


Wydawca: Bard Centrum Gier

Polskie wydanieOpis gry

Wielkie budowle w starożytnym Egipcie
Uczestnicy wcielają się w budowniczych ze starożytnego Egiptu, rywalizujących o to, kto zdobędzie większą sławę, konstruując rozmaite budowle na zlecenie faraona (Sfinksa, obelisk, świątynię i piramidę).
Rozgrywka trwa 5 tur. W każdej turze gracze umieszczają swe pionki na planszy wzdłuż brzegów Nilu, uzyskując korzyści uwidocznione na każdym polu. Na prawym brzegu znajdują się stałe pola, na których uczestnicy mogą pozyskać robotników, zwiększyć zdolności kupieckie, wpływać na wylewy rzeki (a w związku z tym na żyzność pól), a także rezerwować sobie prawo do konstrukcji budowli (powstają one dopiero po przeprowadzeniu wszystkich ulokowań). Na lewym brzegu gracze mogą ciągnąć karty, na początku każdej tury rozkładane w sposób losowy na 10 polach. Niektóre z owych kart zachowuje się do końca gry (pola uprawne, kamieniołomy, bóstwa zapewniające wyjątkowe korzyści), podczas gdy inne odrzuca się po wykorzystaniu dawanych przez nie bezpośrednich korzyści.
W grze Egizia w odmienny sposób zastosowano mechanikę lokowania robotników – gracze muszą umieszczać swe pionki wzdłuż biegu Nilu, poruszając się ku północy (od góry do dołu planszy, która widziana jest z perspektywy Morza Śródziemnego). W ten sposób każde ulokowanie nie tylko nie pozwala przeciwnikom wykorzystać tego samego pola (nie licząc budowli, gdzie zawsze dopuszczonych jest kilku graczy), lecz również zmusza uczestnika do umieszczania pionków jedynie na polach znajdujących się poniżej tego, które właśnie zostało zajęte (zauważ, że pionki się umieszcza, ponieważ pracownicy są jednym z występujących w grze zasobów, jak ziarno czy kamienie).
Gdy zakończy się faza lokowania, pracownicy graczy muszą zostać nakarmieni zbożem wyprodukowanym na polach. Produkcja z każdego pola opiera się na wylewach Nilu, więc nie wszystkie pola muszą w każdej turze zapewnić plon. Jeśli uczestnik nie posiada wystarczającej ilości zboża dla wszystkich robotników, musi zakupić je za pomocą punktów zwycięstwa (cena jest korzystniejsza dla graczy o zwiększonych zdolnościach kupieckich, zapisywanych na określonym torze na planszy).
Następnie ze znajdujących się w posiadaniu gracza kamieniołomów pozyskuje się kamienie, wraz z robotnikami wykorzystywane do konstrukcji budowli (jeśli wcześniej zarezerwowano do nich prawa).
Gdy gra się kończy, punkty uzyskane w trakcie rozgrywki (głównie w wyniku konstrukcji budowli) dodawane są do premii otrzymanych za wypełnienie określonych warunków z kart Sfinksa. Zwycięzcą zostaje ten z uczestników, który zdobędzie największą sumę punktów.

Pudełko zawiera:
 • 1 duża plansza
 • 4 plansze graczy
 • 32 statki w 4 kolorach
 • 96 znaczników w 4 kolorach
 • 16 żetonów robotników w 4 kolorach
 • 4 początkowe karty kamieni
 • 4 początkowe karty zboża
 • 56 kart Nilu
 • 29 kart Sfinksa
 • 20 żetonów kopaczy
 • 4 numerowane żetony kolejności graczy
 • 1 pierścień wodny
 • 4 żetony skarabeusza
 • instrukcja • Opinie użytkowników

  Nie ma jeszcze żadnej opinii. Możesz być pierwszy...

  Zobacz rozkład ocen

  Recenzje oraz opinie na innych stronach internetowych:


  Recenzja na blogu RedDice

  Zawsze fascynowało mnie wszystko co miało związek ze starożytnością. Pomimo dużej ilości gier dotykających tematyki Egiptu, mało jest wśród nich pozycji wyróżniających się. Podczas poszukiwań takiego tytułu wpadła mi w oko Egizia. Wtedy jeszcze nie było słychać o polskiej wersji, którą zaszczyciło nas wydawnictwo Bard.
  [więcej na blogu RedDice.com.pl]

  Dodano 2014-04-09 08:48:46 przez Joanna  DOLINA KRÓLÓW

  Dolina Królów pojawiła się w Naszej kolekcji kilka tygodni temu za sprawą anglojęzycznej recenzji. Po prezentacji zasad wydawało się nam, że gra ta raczej nie będzie dobrze skalowała się na dwie osoby. Pomimo tego i tak postanowiliśmy spróbować i zakupiliśmy ten tytuł. Trzeba przyznać, iż przyzwoita cena również odegrała w tym swoją rolę.

  Jest to gra praktycznie bez fabuły. Jedyna wzmianka o tematyce pojawia się z tyłu pudełka nakreślając nam tło akcji gry. Przenosimy się do starożytnego Egiptu i pomagamy wznosić największe monumenty, jakim jest Sfinks i piramida Cheopsa - bynajmniej tak przedstawiają Nam to twórcy gry. Prawdę powiedziawszy moglibyśmy wznosić kościoły wzdłuż Renu lub zamki wzdłuż Sekwany i taka fabuła też pasowałaby do mechaniki gry. Oczywiście jeśli dobrać do tego odpowiednią oprawę wizualną.
  [więcej...]

  Dodano 2014-02-15 22:28:21 przez Joanna  Egipt dla początkujących architektów

  Z bardzo dobrymi grami jest tak, że szybko zapadają w pamięć i na długo stają się klasykami w swoim gatunku. Takim tytułem jest właśnie Egizia, wydana w Polsce przez wydawnictwo Bard jako Dolina Królów. Zapraszam serdecznie czytelników w strategiczną podróż do starożytnego Egiptu, gdzie przyjdzie nam się wcielić w architektów faraona. Czy gra z 2009 roku przetrzymała próbę czasu? Zapraszam po odpowiedź do niniejszej recenzji.

  [więcej w serwisie Polgergeist]

  Dodano 2014-02-15 22:27:19 przez Joanna  DOLINA KRÓLÓW. ZOSTAŃ BUDOWNICZYM STAROŻYTNEGO EGIPTU. RECENZJA

  Dolina Królów to polska edycja gry Egizia, której projektantem jest Acchittocca. W trwającej pięć rund rozgrywce, gracze (od 2 do 4) przeniosą się do starożytnego Egiptu, gdzie wcielą się w rolę architektów kierujących poczynaniami ekip robotników. Naszym celem będzie wzniesienie monumentalnych budowli takich jak królewski grobowiec, świątynia czy piramida. Aby tego dokonać trzeba zadbać o odpowiedni poziom surowca – kamienia i zwiększać liczbę naszych pracowników, pamiętając przy tym, że od czasu do czasu należy ich nakarmić.
  [więcej na blogu Gra na parę]

  Dodano 2014-02-15 22:26:59 przez Joanna


  Dolina Królów w Internecie:  Profil gry na BoardGameGeek.com

  Ocena gry w/g użytkowników BGG: 7.51895.
  BoardGameGeek - Kompendium wiedzy o grach planszowych z całego świata (w języku angielskim)
  [kliknij po więcej informacji o grze]
  Profil gry na gra24h.pl

  Encyklopedia Gier Planszowych
  Zbiór informacji o popularnych grach planszowych dostępnych w Polsce
  [kliknij po więcej informacji o grze]

  Grę dodał(a) bgg02 dnia 2014-01-02 22:30:09, ostatania modyfikacja 2014-05-30 15:27:03