Używamy ciasteczek. Zawsze możesz je wyłączyć, ale nie będziesz mógł wtedy korzystać z serwisu jako zalogowany użytkownik.     X    
   
Brass

Średnia ocena: 8.37 / 10

Zaloguj się aby oceniać gry

Brass

Rok pierwszego wydania: 2007

Essen 2007


Liczba graczy: 3-4

Wiek: od 13 lat

Czas gry: ok 120 min.


Projektant: Martin Wallace

Kategoria: ekonomiczne, strategiczne

Mechanika: hand management


Ocena BGG: 8.05


Polska instrukcjaOpis gry

Rewolucja przemysłowa w Angli
Witaj w osiemnastowiecznym Lancashire. Świat wkrótce przeobrazi się z nieomal średniowiecznego w niemalże taki, jakim znamy go dzisiaj. Zmiana ta nazwana zostanie Rewolucją Przemysłową, choć minie nieco czasu, nim historycy ukują ten termin.
Dzięki przemyślności panów Cromptona, Arkwrighta, Watta i innych dżentelmenów, ówczesne Lankashire stało się centrum przemysłu bawełnianego. Konstruowano nowe urządzenia napędzane parą, wznoszono przędzalnie, a górnicy ryli coraz głębiej, by nadążyć z dostarczaniem węgla dla wiecznie głodnych energii maszyn. By przewozić węgiel, kopano kanały, a potem układano tory kolejowe. I tak trwałą szalona galopada, w której zmiana goniła zmianę.
Gra przeznaczona jest dla trzech lub czterech graczy i trwa okołotrzech godzin. Dzieli się na dwa okresy, Kanałów i Kolei. Każdy okresdzieli się na fazy, z których najważniejszą jest Faza Akcji.
Gracze wcielają się w role przedsiębiorców starających się zarobić jak najwięcej pieniędzy na rozmaitych ówczesnych gałęziach przemysłu. W rozgrywce dominuje bawełna, lecz gracze popełnią ogromny błąd jeśli zignorują inne przedsięwzięcia, takie jak wydobycie węgla czy inżynieria.
Dysponować będziesz kartami, za pomocą których zbudujesz nowe przedsiębiorstwa i połączenia między nimi. Przedsiębiorstwa, które przynoszą zysk, zapewniają punkty zwycięstwa – a ten z graczy, który zbierze ich najwięcej, wygra.
Gra nie zawiera żadnych napisów, więc do rozgrywki nie jest wymagana znajomość języka angielskiego - wszystkich niezbędnych do gry informacji dostarcza polska instrukcja.

Opinie użytkowników

Nie ma jeszcze żadnej opinii. Możesz być pierwszy...

Zobacz rozkład ocen

Recenzje oraz opinie na innych stronach internetowych:


Brass

Gry ekonomiczne zajmują w mojej kolekcji specjalne miejsce. Na samej górze wydzielonej półki leżą tytuły lżejszego kalibru – pokroju Haziendy i Wysokiego...

[więcej w serwisie Polgergeist]

Dodano 2014-02-15 17:56:41 przez JoannaKuszenie Brassem i nie tylko Brassem

Wczorajszy wieczór a w zasadzie pół nocy zapisze się w mojej pamięci jako baaaardzo udany. Kusiłem Brassem i kusiłem, osadnik odmówił, Grzesiu odmówił, mars nieomieszkał. Warto tu dodać, że to wczorajsze spotkanie miało dodatkowy i szczególny wymiar gdyż brały w nim udział również nasze żony. I każdy był zadowolony- one sobie razem plotkowały a my z marsem odpalaliśmy jedną grę po drugiej. Uczta była wyśmienita- na przystawkę podano Tikala, danie główne stanowił Brass, a podwieczorek był w formie Mauerbauer czyli inaczej Masons. Objedliśmy się przednio! Umówiliśmy się, że mars opisze tutaj pojedynek w Tikala i Mauerbauer, ja skupię się na Brassie.
[więcej okiem Planszoholika]

Dodano 2014-02-15 17:56:38 przez JoannaEsensja: ‹Angielska Ziemia Obiecana› – Piotr Stelmach

„Ja nie mam nic, ty nie masz nic, on nie ma nic – to razem właśnie mamy tyle, w sam raz tyle, żeby założyć wielką fabrykę…”. Ten słynny cytat z „Ziemi Obiecanej” Władysława Reymonta mógłby być (…)

[więcej w serwisie Esensja]

Dodano 2014-02-15 17:56:20 przez JoannaBrass – Ze starej półki cz.11 | Veridiana

Drugą dziesiątkę gier ze starej półki rozpoczynam od klasyki gier ekonomicznych, gry znanej, lubianej i może trochę przerażającej swoim ciężarem właściwym. A przynajmniej taką mi się jawiła, gdy na jednym z pierwszych Pionków zostałam wcielona do nieznanej mi ekipy, aby rozpoznać nowy grunt jakim był tenże gatunek gier. Do tamtej chwili żyłam w przekonaniu, że gier ekonomicznych nie lubię, nie polubię i nie ogram z przyjemnością. W jakimże błędzie żyłam!! OD tamtej chwili bowiem, jest to jeden z moich ulubionych gatunków. I pal to licho, że tłumaczenie zasad zajęło bitą godzinę (jak Boga kocham, spojrzałam na zegarek).
[więcej w serwisie GamesFanatic]

Dodano 2014-02-15 17:56:17 przez Joanna


Brass w Internecie:Profil gry na BoardGameGeek.com

Ocena gry w/g użytkowników BGG: 8.04816.
BoardGameGeek - Kompendium wiedzy o grach planszowych z całego świata (w języku angielskim)
[kliknij po więcej informacji o grze]
Profil gry na gra24h.pl

Encyklopedia Gier Planszowych
Zbiór informacji o popularnych grach planszowych dostępnych w Polsce
[kliknij po więcej informacji o grze]

Grę dodał(a) bgg02 dnia 2014-01-02 22:29:52, ostatania modyfikacja 2014-05-24 14:15:36