Używamy ciasteczek. Zawsze możesz je wyłączyć, ale nie będziesz mógł wtedy korzystać z serwisu jako zalogowany użytkownik.     X    
   
Goa

Średnia ocena: 7.75 / 10

Zaloguj się aby oceniać gry

Goa

Rok pierwszego wydania: 2004


Liczba graczy: 2-4

Wiek: od 12 lat

Czas gry: ok 90 min.


Projektant: Rüdiger Dorn

Kategoria: ekonomiczne, strategiczne

Mechanika: auction/bidding, hand management


Ocena BGG: 7.65  (9610 użytkowników)


Wydawca: Lacerta

Polskie wydanie (2012)Opis gry

W roku 1498 portugalska wyprawa pod przywództwem Vasco da Gamy dotarła do Calicut w Indiach.
W owych czasach był to znaczący wyczyn, bowiem pierwszy raz w historii człowiek opłynął Afrykę. To osiągnięcie umożliwiło portugalskim kupcom importowanie przypraw nabywanych od miejscowych władców. Na wybrzeżu Indii zaczęto budować faktorie oraz przetwórnie, których celem było zapewnienie szybkiego rozwoju handlu. Taki przebieg zdarzeń znacznie umocnił sytuację Portugalii, ponieważ uprzednio handel przyprawami zależny był od arabskich sprzedawców.
Kilka lat później, w roku 1510, gubernator Alfonso de Albuquerque, wyruszył na Goa flotą dwudziestu trzech statków. Taka armia była w stanie przejąć bogate miasta zlokalizowane u wybrzeży Indii. W szybkim tempie wybudowano port morski i faktorie handlowe, dzięki którym Portugalczycy mogli kontrolować handel morski na zachodnim wybrzeżu Indii. Dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa w regionie wybrzeże uzbrojono w małe fortyfikacje.
W grze Goa gracze wcielają się w rolę portugalskich handlarzy przyprawami, którzy podróżują pomiędzy Portugalią a Indiami. Każdy będzie podejmował kroki w kierunku rozszerzenia swojej działalności w obszarach takich jak budowa statków, uprawa przypraw, zbieranie podatków, organizowanie kolejnych wypraw czy zakładanie i rozwój nowych kolonii. Celem gry jest zdobycie jak największej liczby punktów.
Gra zawiera w sobie wiele świetnych mechanizmów, z jednej strony premiujących zrównoważony rozwój, z drugiej pozwalających na osiągnięcie sporych zysków poprzez szybki rozwój w jednej dziedzinie. Dodatkowo, rozgrywkę urozmaica system aukcji na początku każdej kolejki, wnoszący element napięcia i niepewności. Wszystko to zebrane jest w eleganckich, prostych regułach, które można wytłumaczyć w ciągu 10 minut. Sama gra jest wydana w bardzo wysokim standardzie, z ładnymi ilustracjami oraz solidnymi żetonami i drewnianymi elementami.
Polska edycja gry jest wydaniem drugim, poprawionym. W porównaniu do pierwszej edycji (niemieckiej i angielskiej) zmodyfikowane zostały plansze graczy tak, aby rozwój w poszczególnych obszarach był bardziej zbilansowany. Dodano również cztery nowe żetony oraz arkusz z naklejkami na zasoby.
W najnowszej edycji, w pudełku znajduje się również oficjalny dodatek do gry: Bonanza.

Opinie użytkowników

Nie ma jeszcze żadnej opinii. Możesz być pierwszy...

Zobacz rozkład ocen

Recenzje oraz opinie na innych stronach internetowych:


Goa | Folko

Są gry, których sława idzie przed nimi. Których legenda przewyższa rzeczywistość. Gry, które zaistniały, spotkały się z dobrym przyjęciem, które trafiły na swój czas. Gry, które się bardzo dobrze sprzedawały, które się wyprzedały, a potem… zostało tylko oczekiwanie, na wznowienie, na ponowną szansę i wspomnienie. A gdy w końcu przychodzi ten czas, pojawia się pytanie, co zostało z legendy, czy tylko legenda, czy ta gra po latach dalej będzie się bronić.
[więcej w serwisie GamesFanatic]

Dodano 2014-02-14 23:14:45 przez JoannaEsensja: ‹Wyprawy po przyprawy› – Jakub Małecki

Portugalia była pierwszym na świecie państwem prowadzącym politykę kolonialną. Po dotarciu do zachodnich wybrzeży Indii i założeniu faktorii handlowych do pracy przystąpili kupcy, mający (…)

[więcej w serwisie Esensja]

Dodano 2014-02-14 23:14:21 przez Joanna


Goa w Internecie:Profil gry na BoardGameGeek.com

Ocena gry w/g użytkowników BGG: 7.64539. Grę oceniło 9610 użytkowników.
BoardGameGeek - Kompendium wiedzy o grach planszowych z całego świata (w języku angielskim)
[kliknij po więcej informacji o grze]
Profil gry na gra24h.pl

Encyklopedia Gier Planszowych
Zbiór informacji o popularnych grach planszowych dostępnych w Polsce
[kliknij po więcej informacji o grze]

Grę dodał(a) bgg01 dnia 2014-01-02 22:27:01, ostatania modyfikacja 2017-04-29 15:10:55