Używamy ciasteczek. Zawsze możesz je wyłączyć, ale nie będziesz mógł wtedy korzystać z serwisu jako zalogowany użytkownik.     X    
   
51. Stan

Średnia ocena: 7.08 / 10

Zaloguj się aby oceniać gry

51. Stan

51st State

Rok pierwszego wydania: 2010

Essen 2010


Liczba graczy: 2-4

Wiek: od 10 lat

Czas gry: ok 90 min.


Projektant: Ignacy Trzewiczek

Kategoria: ekonomiczne, strategiczne, karciane

Mechanika: card drafting, hand management


Ocena BGG: 7.02


Wydawca: Portal Games

Polskie wydanie


Dodatki: 51. Stan: Zima : 51. Stan: Wrak Transportera Promo Card : The New Era: Spiel 2011 Promo Pack : 51. Stan: Zima (Winter). Reaction Cards : 51. Stan: Ruiny


Opis gry

Świat, który znasz przestał istnieć. Nie ma rządu. Nie ma armii. Nie ma cywilizacji. Bunt komputerów, wojna z maszynami, upadek świata ludzi. Stany Zjednoczone upadły na kolana. Wojna z maszynami trwa od trzydziestu lat. Powoli rosną ośrodki skupiające ludzi i próbujące zdobyć władzę w okolicy. Przejąć kontrolę nad sąsiadami. Zbudować nowy kraj. Nowy, 51. Stan…

51. Stan to gra karciana osadzona w uniwersum Neuroshimy, bestsellerowej gry fabularnej wydawnictwa Portal. Gracze wcielają się w role przywódców jednej z czterech frakcji (Mutanci, Kupcy, Nowojorczycy lub Appalachianie) i próbują rozwinąć swoją potęgę. Budują nowe Lokacje, podpisują Umowy, starają się atakować słabszych sąsiadów, by dostarczyć do bazy Zdobycze.

Mechanika gry opiera się na nowatorskiej regule pozwalającej użyć każdej z kart lokacji w grze na jeden z trzech sposobów – gracz sam decyduje, czy posiadaną kartę (np. Stacji paliw) chce wystawić jako Lokację, czy chce ja napaść i wystawić jako Zdobycz czy też chce z nią nawiązać handel i wystawić ją jako Umowę. Olbrzymia ilość decyzji, jakie mają gracze, bogactwo fabularne, sprawiają, że gra jest nieprawdopodobnie emocjonująca i posiada bardzo wysoki współczynnik regrywalności.

Skrócone zasady

Z każdą lokacją w grze gracze mogą nawiązać kontakt na jeden z trzech sposobów. Na przyklad widzisz na horyzoncie starą "Radiostację" i:

- albo napadasz ją i kradniesz sprzęt,
- albo nawiązujesz z nią współpracę i będziesz mógł z niej korzystać co turę,
- albo budujesz tory , przyłączasz ją do siebie i masz ją na wyłączność na zawsze.

Jedna karta, trzy możliwości, dziesiątki decyzji.

Opinie użytkowników

Nie ma jeszcze żadnej opinii. Możesz być pierwszy...

Zobacz rozkład ocen

Recenzje oraz opinie na innych stronach internetowych:


Recenzja na blogu "W pajęczej sieci"

Jedna z najlepszych gier karcianych jakie wpadły mi w ręce.
[więcej w Pajęczej Sieci]

Dodano 2014-05-30 19:38:14 przez Vermin51 Stan – niszcz, kooperuj, wcielaj | Videorecenzja

51 Stan to najnowsza pozycja z wydawnictwa Portal, które autorem jest Ignacy Trzewiczek. O grze już od jakiegoś czasu jest bardzo głośno – zachęcające felietony Ignacego, bardzo pozytywne opinie testerów, świetne grafiki… ale także pierwsze opinie wspominające świetną rozgrywkę i brakujące żetony. Dużo wyborów i problemy z instrukcją.
[więcej w serwisie GamesFanatic]

Dodano 2014-02-01 00:00:00 przez Joanna51. Stan - Czas odbudować te zgliszcza

Świat przedstawiony w Neuroshimie mogliście poznać dzięki Miesiącowi z Neuroshimą Hex! oraz recenzjom gier Konwój i The Ressistance: Agenci Molocha. Brudny świat wyniszczony przez wojny nuklearne. Jednak nie wszystko stracone, jeszcze jest nadzieja. Federacja Appalachów, Gildia Kupców, Nowy Jork i Sojusz Mutantów chcę stworzyć nowy symbol Ameryki, chce zbudować 51. Stan. Oczywiście każda z frakcji chce zrobić po swojemu i tu tkwi ten szkopuł.
[więcej na blogu Powermilka]

Dodano 2013-10-29 00:00:00 przez powermilkRozwiń  

51. Stan w Internecie:Profil gry na BoardGameGeek.com

Ocena gry w/g użytkowników BGG: 7.01712.
BoardGameGeek - Kompendium wiedzy o grach planszowych z całego świata (w języku angielskim)
[kliknij po więcej informacji o grze]


Grę dodał(a) bgg01 dnia 2014-01-02 22:26:03, ostatania modyfikacja 2014-05-30 15:24:13