Używamy ciasteczek. Zawsze możesz je wyłączyć, ale nie będziesz mógł wtedy korzystać z serwisu jako zalogowany użytkownik.     X    
   
W Zakładzie: Lubelski Lipiec '80

Średnia ocena: 5.85 / 10

Zaloguj się aby oceniać gry

W Zakładzie: Lubelski Lipiec '80

Rok pierwszego wydania: 2012


Liczba graczy: 3-6

Wiek: od 10 lat

Czas gry: ok 60 min.


Projektant: Adam Kwapiński, Iga Walczewska-Bińczyk, Oskar Walczewski

Kategoria: edukacyjne, karciane

Mechanika: worker placement, auction/bidding, card drafting


Ocena BGG: 5.95  (28 użytkowników)


Wydawca: Fabryka Gier Historycznych

Polskie wydanie (2012)Opis gry

8 lipca 1980 roku na wieść o drastycznych podwyżkach cen żywności pracownicy Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku odmówili dalszej pracy i rozpoczęli strajk. Stało się to impulsem do fali strajków w całym regionie. Wydarzenia te określane są mianem Lubelskiego lipca i z całą pewnością położyły one solidny fundament pod erę Solidarności. Dzień po dniu kolejne zakłady wstrzymywały pracę, a robotnicy wysuwali liczne postulaty. Do 25 lipca w strajkach wzięło udział ponad 50 tysięcy osób w 150 zakładach pracy na terenie całej Lubelszczyzny. Po raz pierwszy w historii PRL władza komunistyczna została zmuszona do podpisania porozumienia. Był to sygnał dla pracowników w innych częściach kraju, że możliwe jest przełamanie bariery strachu po krwawych wydarzeniach Grudnia 1970 oraz Czerwca 1976 roku.

„W Zakładzie. Lubelski Lipiec 80” jest grą planszową, przeznaczoną dla 3-6 graczy, której akcja toczy się w Fabryce Samochodów Ciężarowych w Lublinie, w lipcu 1980 roku. Gracze wcielają się w pracowników fabryki i starają się spełnić indywidualne cele, np. zostanie pracownikiem miesiąca czy doprowadzenie do wybuchu strajku. Rozgrywka nastawiona jest na dużą interakcję pomiędzy grającymi, którzy dążą do osiągnięcia zwyciestwa poprzez ustawianie żetonów na plaszy, zagrywanie kart i dokonywanie inspekcji. Aby tego dokonać muszą skutecznie pokrzyżować plany pozostałym uczestnikom zabawy. Rozgrywkę urozmaicają unikatowe karty wydarzeń, przez co każda partia jest inna, a dróg do zwyciestwa wiele.

Gra pozwala zarówno na spędzenie czasu w miłej i lekkiej atmosferze jak i na pełną emocji rozgrywkę, zmuszającą do myślenia i sprawiającą, że każdy ruch jest ważny i może prowadzić do zwycięstwa lub porażki.

Opinie użytkowników

Nie ma jeszcze żadnej opinii. Możesz być pierwszy...

Zobacz rozkład ocen

Recenzje oraz opinie na innych stronach internetowych:

Nikt jeszcze nie zaproponował żadnej strony dla tej gry. Możesz być pierwszy...

W Zakładzie: Lubelski Lipiec '80 w Internecie:Profil gry na BoardGameGeek.com

Ocena gry w/g użytkowników BGG: 5.94821. Grę oceniło 28 użytkowników.
BoardGameGeek - Kompendium wiedzy o grach planszowych z całego świata (w języku angielskim)
[kliknij po więcej informacji o grze]


Grę dodał(a) Joanna dnia 2014-01-02 21:23:43, ostatania modyfikacja 2014-05-30 15:36:21