Używamy ciasteczek. Zawsze możesz je wyłączyć, ale nie będziesz mógł wtedy korzystać z serwisu jako zalogowany użytkownik.     X    
   
Osadnicy z Catanu

Opis gry


Osadnicy z Catanu (Settlers of Catan) to bardzo popularna na całym świecie gra rodzinno-ekonomiczna o bardzo dużej miodności grania. Teraz prezentujemy jej polską edycję!

Gracze są osadnikami na niedawno odkrytej wyspie Catan. Każdy z nich przewodzi świeżo założonej kolonii i rozbudowuje ją stawiając na dostępnych obszarach nowe drogi i miasta. Każda kolonia zbiera dostępne dobra naturalne, które są niezbędne do rozbudowy osiedli.

Gracz musi rozważnie stawiać nowe osiedla i drogi, aby zapewnić sobie dostateczny, ale zrównoważony dopływ zasobów, a jeśli ma ich nadmiar - prowadzić handel z innymi graczami sprzedając im owce, drewno, cegły, zboże lub żelazo a pozyskując od nich te zasoby, których ciągle mu brakuje.

Pierwszy z graczy, który uzyska 10 punktów z wybudowanych przez siebie dróg, osiedli i specjalnych kart - wygrywa.

Istnieją dwie edycje tej gry - stara z elementami drewnianymi oraz nowa edycja, z plastikowymi elementami (osady, miasta, drogi) - dostępna od sierpnia 2011. Ze względu na te elementy dodatki do obu wersji nie są ze sobą kompatybilne.

Opinie użytkowników

Nie ma jeszcze żadnej opinii. Możesz być pierwszy...

Zobacz rozkład ocen

Recenzje oraz opinie na innych stronach internetowych:


Rebecca Gablé: Osadnicy z Catanu

Czy wiecie, że na podstawie gry planszowej Rebecca Gablé napisała książkę?

A książka - jest dość ciekawa. Nie wybitna, nie odkrywcza, ale czyta się dobrze. Może trochę przydługa, właściwie - czego należało się spodziewać - nie ma typowego rozwinięcia akcji, napięcia etc. Po prostu sobie płynie. Nie, źle powiedziałam, napięcie jest, bo bohaterowie przeżywają różne trudne chwile (nie chcę zdradzać jakie), jest i miłość, i zawiść, i wojna, i pokój, i narodziny, i śmierć. Głównym tematem jest przede wszystkim proces osadnictwa. A że książka jest napisana żywym językiem, bohaterowie są dość ciekawi - to i dobrze się czyta.
[więcej na stronie książki w BiblioNETce]

Dodano 2014-03-01 12:14:03 przez JoannaRecenzja w programie Boardgames Factory

Osadnicy z Catanu (w Polsce wyd. Galakta) to absolutny klasyk gier planszowych. Podstawa gier familijno-ekonomicznych. Po dłuższym czasie postanowiliśmy zabrać się i za ten tytuł. Chcecie wiedzieć co sądzimy o Osadnikach z Catanu ? Oglądnijcie. Dodatkowo w programie zobaczycie produkty z serii e-raptor !
[Zobacz film na Youtube]

Dodano 2014-03-01 12:09:49 przez JoannaRecenzja Osadników z Catanu w Gildii Gier Planszowych

W roku 2005 mieliśmy okazję przyglądać się przebiegowi drugiej edycji polskiego plebiscytu na Grę Roku, w którym pierwsze miejsce zajęła rodzima edycja światowego przeboju rodem z Niemiec – planszowej gry ekonomicznej Osadnicy z Catanu (Die Siedler von Catan). Wcześniej zyskała ona ogromną popularność w wielu krajach i zdobyła szereg innych nagród. Warto więc nieco ten tytuł naszym czytelnikom przybliżyć.
[więcej do poczytania w Gildii Gier Planszowych]

Dodano 2014-03-01 12:09:09 przez JoannaOsadnicy z Catanu

Osadnicy z Catanu (Settlers of Catan) są jedną z najbardziej popularnych gier planszowych zarówno na świecie jak i w Polsce. Jest to prosta gra ekonomiczna przy której bawią się dobrze osoby na co dzień grające w planszówki, a jeszcze lepiej amatorzy tej formy rozrywki.
[więcej...]

Dodano 2014-03-01 12:08:15 przez JoannaOsadnicy z Catanu gra planszowa – podstawka | Pasja czytania

Osadnicy z Catanu to jedna z najbardziej znanych gier planszowych jakie goszczą pod strzechami nie tylko w Polsce ale na całym świecie. Liczba egzemplarzy wraz z dodatkami jakie do tej pory wydano sięga milionów. Dlaczego jest tak popularna?
[więcej...]

Dodano 2014-03-01 12:07:41 przez JoannaNiezgrani Na Stole: Osadnicy z Catanu

Niezgrani Na Stole to nowy cykl, w którym będziemy pisać o planszówkach, karciankach i innych grach niekomputerowych. Na pierwszy ogień idzie fenomenalna gra planszowa – Osadnicy z Catanu.
Nie da się przemilczeć popularności Osadników z Catanu. Gdybyście popytali wśród swoich znajomych, to na pewno znalazłby się ktoś kto w Catana grał chociaż raz. Istnieje też spore prawdopodobieństwo, że jeden z Waszych kumpli ma nawet swój egzemplarz. Jeśli tak, to namówcie go na kilkuosobową partię. Nie będziecie żałować.
[więcej...]

Dodano 2014-03-01 12:06:59 przez JoannaGram.pl | Kolonizując Catan

Niektóre gry planszowe to rozbudowane, złożone systemy, wykorzystujące dziesiątki zasad, reguł opcjonalnych, różnorodnych kart, pionków i żetonów. Mimo to, nie zawsze zdobywają one uznanie odbiorców. Dla odmiany inne, mimo swej prostoty stają się wielkim przebojem, otrzymując liczne nagrody i zyskując sobie odpowiednią renomę. W projektowaniu planszówek, tak jak i innych typów gier, podstawą dużej części ich sukcesu jest pomysł, bez którego nawet najlepiej wykonana gra po prostu nie będzie grywalna. Taką właśnie grą „z pomysłem” są Osadnicy z Catanu.
[więcej gram.pl]

Dodano 2014-03-01 12:05:53 przez JoannaOsadnicy z Catanu - poradnik dla początkujących | Win On Board

Czytałem, że najlepiej zacząć swoją planszówkową przygodę właśnie z Osadnikami. Ja zacząłem od Carcassonne i może właśnie dlatego Osadnicy jakoś specjalnie mi nie podeszli.
Nie wiem dlaczego nie zaiskrzyło. Może to ja jestem jakiś inny...
Z drugiej strony gra znakomicie się sprzedaje i jest dość wysoko w różnych rankingach.
Postanowiłem trochę poszperać po sieci i znalazłem kilka ciekawych porad dla fanów tej gry. Może ja, za jakiś czas, też z nich skorzystam. Kto wie?
[więcej na blogu Win On Board]

Dodano 2014-03-01 11:57:27 przez JoannaNiedzielni gracze o Osadnikach z Catanu

Gra ekonomiczno-strategiczna generująca dużo interakcji między graczami. Gracze wcielają się w osadników, którzy zasiedlają nowe ziemie. Celem gry jest zdobycie 10 punktów. Punkty zdobywa się budując osady, miasta, drogi. Budujemy za pomocą surowców, które pozyskujemy z planszy (decydują o tym rzuty kostką) albo handlując z innymi graczami. Dodatkowo można otrzymać bonusowe punkty za wybudowanie najdłuższej drogi i zgromadzenie największej armii. Kupować możemy również Karty Rozwoju – pomagają one w szybszym zdobyciu dodatkowych surowców lub punktów.
[więcej na blogu Niedzielni Gracze]

Dodano 2014-03-01 11:48:25 przez JoannaRecenzja w serwisie Bestriariusz

Na polskim rynku gier planszowych dzieje się ostatnimi czasy coraz lepiej. Z roku na rok w sklepach można znaleźć coraz więcej spolszczonych, doskonałych zachodnich produktów. Rodzimi twórcy także nie próżnują, wydając takie tytuły jak "Machina", "Wiochmen Rejser" czy "Zombiaki". Jedną z gier, która zapoczątkowała planszówkowy boom w naszym kraju, byli "Osadnicy z Catanu". Dzieło Klausa Teubera to niewątpliwie jedna z najpopularniejszych gier planszowych w Polsce.

Fabuła "Osadników z Catanu" z pewnością nie należy do odkrywczych. Otóż, na wyspę przybywają osadnicy z różnych stron świata. Każdą grupą kolonistów kieruje osobny gracz. Rzecz polega na tym, by w możliwie najkrótszym czasie skolonizować wyspę w jak największym stopniu. Gracz, który zbierze dziesięć Punktów Zwycięstwa, wygrywa.
[więcej na stronie Bestiariusza]

Dodano 2014-03-01 11:47:32 przez JoannaBez monitora: Osadnicy z Catanu

“Osadnicy z Catanu” to lekka familijna gra strategiczna dla 3-4 osób. Gracze kolonizują tytułową wyspę Catan próbując prześcignąć pozostałych w rozwoju. Wygrywa ten, kto jako pierwszy zdobędzie 10 punktów.
[więcej...]

Dodano 2014-03-01 11:46:38 przez JoannaRecenzja w serwisie Paradoks

„Osadnicy z Catanu" to gra planszowa, która w 1995 roku zdobyła prestiżowy tytuł gry roku w Niemczech (Spiel des Jehres). To dość dawno, jednak rynek polski dopiero od kilku lat wchodzi na ścieżkę sprowadzania hitów planszówkowych zza granicy.
„Osadnicy..." są grą familijną, w którą z łatwością mogą zagrać zarówno rodzice z dziećmi, jak i grupa znajomych. Posiada sporo elementów ekonomicznych oraz negocjacyjnych. Przeznaczona dla trzech lub czterech graczy, przez co nie jest zbyt elastyczna, bowiem zmusza do gry małą grupą. Para lub większa grupa (pięciu, sześciu graczy) muszą poszukać innych planszówek lub kupić jadną z licznych wariacji Osadników, które dają możliwość rozgrywki taką grupą. Jednak jej zalety zdecydowanie przyćmiewają tę drobną wadę.
[więcej...]

Dodano 2014-03-01 11:45:57 przez JoannaRecenzja w serwisie Poltergeist

Osadnicy z Catanu w 2006 roku zdobyli tytuł Gry Roku 2005. Wydana rok temu przez krakowskie wydawnictwo Galakta gra planszowa zdobywa ogromną popularność, a jej sława ciągle rośnie.

[więcej w serwisie Polgergeist]

Dodano 2014-03-01 11:45:01 przez JoannaRozwiń  

Osadnicy z Catanu w Internecie:Profil gry na BoardGameGeek.com

Ocena gry w/g użytkowników BGG: 7.38366. Grę oceniło 48615 użytkowników.
BoardGameGeek - Kompendium wiedzy o grach planszowych z całego świata (w języku angielskim)
[kliknij po więcej informacji o grze]
Profil gry na gra24h.pl

Encyklopedia Gier Planszowych
Zbiór informacji o popularnych grach planszowych dostępnych w Polsce
[kliknij po więcej informacji o grze]

Grę dodał(a) Joanna dnia 2014-01-02 21:23:16, ostatania modyfikacja 2014-12-15 23:49:30