Używamy ciasteczek. Zawsze możesz je wyłączyć, ale nie będziesz mógł wtedy korzystać z serwisu jako zalogowany użytkownik.     X    
   
Samuraj

Średnia ocena: 7.53 / 10

Zaloguj się aby oceniać gry

Samuraj

Samurai

Rok pierwszego wydania: 1998


Liczba graczy: 2-4

Wiek: od 10 lat

Czas gry: ok 45 min.


Projektant: Reiner Knizia

Kategoria: strategiczne

Mechanika: area control, tile placement, hand management, set collection


Ocena BGG: 7.45  (9862 użytkowników)


Wydawca: Lacerta

Polskie wydanieOpis gry

Samuraj - przez stulecia tę nazwę wiązało się z niewyczerpaną odwagą, niewzruszoną lojalnością oraz wewnętrzną harmonią. W dzisiejszych czasach wciąż darzy się ją szacunkiem, a opowieści, mity i legendy o samurajach stają się coraz bardziej popularne.

W dawnej Japonii największymi grupami społecznymi byli chłopi, kler oraz szlachta. Droga do władzy w Japonii wiodła pomiędzy wszystkimi trzema grupami. Samuraje wykorzystywani byli nie tylko do obrony dóbr i ziem swojego władcy, ale również walczyli o poszerzenie obszaru jego wpływów, zdobywając kolejne posiadłości, wioski i miasta. Nierzadko wraz z posiadłościami przejmowali również świątynie.

Samuraj jest kolejną doskonałą grą znakomitego autora gier planszowych Reinera Knizi. Figurki pól ryżowych, hełmów oraz Buddy używane w grze (reprezentujące trzy grupy społeczne) wykonane zostały ze starannie polerowanego pleksiglasu w szlachetnym czarnym kolorze.

Plansza składa się z czterech części przedstawiających największe wyspy Japonii. Gracze rozmieszczają na nich armie swoich samurajów, otaczając kolejne miasta i wsie, dzięki czemu zdobywają posiadłości, ziemie i świątynie. Zwycięża gracz, który zdobędzie największą władzę wśród wszystkich grup społecznych.

Opinie użytkowników

Nie ma jeszcze żadnej opinii. Możesz być pierwszy...

Zobacz rozkład ocen

Recenzje oraz opinie na innych stronach internetowych:


Samurai

Na dobrą grę planszową – moim, ale zapewne nie tylko, zdaniem – składają się trzy elementy: interesująca mechanika i dopracowana strona estetyczna, powiązane frapującym tematem. Samurai Rainera Knizii spełnia te warunki w stu procentach.

Gracze, wcielając się w role japońskich feudalnych panów - daimiów - rywalizują o względy trzech podstawowych sił średniowiecznej Japonii: szlachty, duchowieństwa i chłopstwa. Wygrywa ten, który zapewni sobie poparcie co najmniej jednej kasty, nie zapominając przy tym o dwu pozostałych.
[więcej w serwisie GamesFanatic]

Dodano 2014-05-05 00:00:00 przez JoannaSAMURAJ – PORTRET PAMIĘCIOWY

Na ławie oskarżonych zasiada kolejne dziecko Reinera Knizii. Płodność tego matematyka jest nad wyraz zaskakująca, zatem należy się spodziewać, że w najbliższym czasie jeszcze ktoś z jego rodziny stanie przed sądem. Oskarżony to gra planszowa „Samuraj”, który już od 14 lat permanentnie trafia do pudeł. Przez te lata trafiał do różnych ośrodków resocjalizacji. Widziano go w Hans im Glück, Rio Grande, 999 Games, Ceilikan Jogos. W Polsce przebywał on w ośrodku Lacerta i właśnie to wydanie trafiło na proces.
[więcej na blogu Przystanek Planszówka]

Dodano 2014-02-28 23:34:35 przez JoannaSAMURAJ: OSKARŻENIE

Wysoki Sądzie. Zasiadająca na ławie oskarżonych, gra Samuraj, jest dowodem na to, że proste zasady nie oznaczają banalnej gry. Funkcjonariusze prowadzący śledztwo zebrali szeroki materiał dowodowy, który mamy nadzieje, pomoże wydać sprawiedliwy wyrok.
[więcej na blogu Przystanek Planszówka]

Dodano 2014-02-28 23:34:04 przez JoannaSAMURAJ: WYROK

Po długim czasie od pojawienia się portretu pamięciowego oraz oskarżenia nadszedł czas, by kolejna z gier dr Knizii usłyszała wyrok. Na ławie oskarżonych zasiada Samuraj.
[więcej na blogu Przystanek Planszówka]

Dodano 2014-02-28 23:31:47 przez JoannaRozwiń  

Samuraj w Internecie:Profil gry na BoardGameGeek.com

Ocena gry w/g użytkowników BGG: 7.44896. Grę oceniło 9862 użytkowników.
BoardGameGeek - Kompendium wiedzy o grach planszowych z całego świata (w języku angielskim)
[kliknij po więcej informacji o grze]


Grę dodał(a) Joanna dnia 2014-01-02 21:23:12, ostatania modyfikacja 2014-04-13 16:19:36